Ciało. Wiosna i oczyszczanie wątroby

Wiosna to pora roku kiedy trzeba koniecznie zająć się wątrobą. To jej czas, a jest ona narządem chyba najbardziej przeciążonym współczesnym trybem życia, jedzeniem, używkami, chemikaliami itd. Typowe psychiczne objawy zaburzeń wątroby to problemy emocjonalne, głównie gniew i zniecierpliwienie – czyż nie jest to obecnie codzienność ? Paul Pitchford w książce „Odżywianie dla zdrowia”, wymienia następujące objawy niedomagania wątroby: niecierpliwość, frustracja, złość, przemoc, zapalczywość, nieuprzejmość, drażliwość, arogancja, nieustępliwość, agresywność, oraz impulsywny, wybuchowy typ osobowości. Kiedy tłumimy te emocje – doprowadzamy się do depresji, na tym również cierpi nasza wątroba. Jest ona też symbolicznym odzwierciedleniem naszej podświadomości – oczyszczając wątrobę, robimy porządek nie tylko w niej. Chińczycy twierdzą że wątroba związana jest z płaczem – kiedy odzyskuje zdrowie zmagazynowany w jej tkankach gniew uwalnia się i opuszcza nas w postaci płaczu.

Fizycznie przeciążona wątroba objawia się słabym układem immunologicznym, powtarzającymi się bólami głowy, przewlekłym zmęczeniem, niedokrwistością, skurczami, alergiami. Ponoć ludzie którzy sprzątają tylko od święta, a na co dzień panuje wokół nich bałagan mają taki sam bałagan w wątrobie. Polecamy książkę Bożeny Cyran-Żak pt. „Jedz i żyj zgodnie z porami roku” – tam znajdziecie pokarmy których należy unikać przy problemach z wątrobą, oraz te które należy jeść żeby jej ulżyć.

Teraz przejdziemy do dość radykalnych i skutecznych sposobów oczyszczania wątroby. Polecamy tu tylko te metody które sami wypróbowaliśmy oczywiście.

Dobrze jest jeszcze pamiętać o fazach księżyca – rozpoczynanie cyklu uzdrawiającego i oczyszczającego zaleca się rozpoczynać po nowiu, tak aby kumulacja oczyszczania przypadała na pierwszą kwadrę czyli tak ok 8-14 doby po nowiu. To moment kiedy mamy magiczny dzień Ekadashi – 11 dzień księżycowy, czyli jeśli mamy nów 20 marca 2015 r., to Ekadashi przypada na 31 marca 2015 r. – w tym dniu warto zrobić głodówkę poprzedzającą właściwe czyszczenie wątroby – która to jest najaktywniejsza w drugiej i trzeciej fazie księżyca i wtedy najlepiej znosi zabiegi oczyszczające.

Bardzo popularne jest oczyszczanie wątroby wg Tombaka. Są różne tego sposobu interpretacje, poniżej rozpisany ten z którego korzystaliśmy i korzystamy regularnie.

Uwaga! Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego stosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów!

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie – „złagodzenie” organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm.

„Złagodzenie” organizmu można osiągnąć korzystając z sauny (suchej lub parowej) lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (czas trwania od 10 do 20 minut). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie i rozgrzanie całego ciała. Ostatnie „złagodzenie” należy przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić się głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 1 świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek w proporcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzić pod koniec tygodnia (piątek – sobota lub sobota – niedziela).

1 i 2 dzień – przgz cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść – pijcie sok, chce się pić – pijcie sok (burak + jabłka, 1:4). Podczas dnia jak najwięcej się poruszać, przebywać na świeżym powietrzu (ale nie marznąć i nie schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

3 dzień – rano wypić napar z ziół przeczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18.00 pić sok (podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem). Po godzinie 14.00 od czasu do czasu nagrzewać powierzchnie wątroby poduszką elektryczną lub termoforem – tak do godziny 18.00. O 18.00 przyrządzić mieszankę z 150 g oliwki z oliwek 1150 g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbka czosnku – rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem.

Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane, należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka.

0 19.00 wstać, wypić 2 łyżki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się Państwu na wymioty, ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie. Można też zmieszać oliwkę i cytrynę i pić je razem – jest łatwiej.

Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny. I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie Państwo całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, proszę się ograniczyć do już wypitej ilości.

Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę 1 oglądać telewizję lub czytać. Jeśli pojawił się niepokój, proszę zażyć dwie tabletki Nospy. Po półtorej, dwu lub trzech godzinach rozpocznie się parcie i opróżnienie jelit.

Mniej więcej około północy proszę wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę) i położyć się spać.

Rano wypijcie napar z ziół przeczyszczających i zjedzcie lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryz z duszonymi warzywami, itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.

Pierwsze oczyszczanie jest najtrudniejsze – organizm traci dużo siły, wydalane jest dużo starej żółci. pleśni, białych nici, zielonych koreczków, ale może nie być kamieni. To nie oznacza wcale że oczyszczanie się nie udało, po prostu trzeba je powtórzyć, wątroba przez lata była obciążana i może nie oczyścić się przy pierwszej próbie. Drugie oczyszczanie powinno się odbyć po 3-4 tygodniach, następne po 3 miesiącach, czwarte po kolejnych 3 miesiącach. Potem wystarczy już oczyszczać ją raz w roku.

Po oczyszczaniu wątroby dobrze jest wiedzieć, jakie produkty są szkodliwe dla wątroby i wyeliminować je z jadłospisu. Przy procesach zapalnych w wątrobie i pęcherzyku żółciowym bardzo pożyteczna jest „uzdrawiająca kasza”, którą się przyrządza w następujący sposób: 100 g przerośniętej pszenicy, 100 g gotowanych buraków, 100 g gotowanej marchwi, 100 g suszonych moreli. Wszystko skręcić w maszynce do mięsa, do masy dodać 2 łyżki soku z cytryny i trochę miodu. W smaku masa powinna być przyjemnie kwaskowa.

Życzymy powodzenia i przypominamy, że nie jesteśmy lekarzami, polecamy jedynie metody które pomogły nam i innym – do Was należy dbałość o siebie i branie odpowiedzialności za swoje ciała.

 

źródła:

Michał Tombak „Jak żyć długo i zdrowo”

Bożena Cyran-Żak pt. „Jedz i żyj zgodnie z porami roku”

Paul Pitchford „Odżywianie dla zdrowia”

Olga

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *