Dziurawiec zwyczajny – ziele Słońca na zdrowie, szczęście ochronę, miłość i wróżenie

Dziurawiec Zwyczajny
Noszenie przy sobie dziurawca dodaje odwagi i przyciąga miłość. Powieszony w oknie odpędza złe duchy.

 

Dziurawiec Zwyczajny

(Hypericum Perforatum)

 

Nazwy ludowe: bursztyn, kozie ziele, ziele Jana, Kslmath Weed, Sol Terrestis

Rodzaj: męski

Planeta: Słońce

Element: ogień

Bóstwa: Baldur

Moc: ochrona, zdrowie, szczęście, siła, miłość, wróżenie

Dawniej uznawano ją za magiczną roślinę związaną z białą magią, wierzono, że roślina chroni przed czartami i złymi czarami.
Miała odpędzać złe duchy, kwiaty wieszano na obrazach religijnych w dniu św. Jana. Posiadała duże znaczenie w średniowieczu, ponieważ była używana w egzorcyzmach dla jej cnót kabalistycznych.Angielska i hiszpańska nazwa pochodzi od jego tradycyjnego kwitnienia i zbiorów w dzień świętego Jana, 24 czerwca.

 


Roślina występuje naturalnie w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Najczęściej rośnie w świetlistych zaroślach, wzdłuż brzegów lasów, dróg i nasypów, na łąkach i leśnych polanach. Jest wieloletnią mrozoodporną byliną, rozmnaża się przez nasiona i kłącza, osiąga do 100 cm wysokości.

Liście owalne, jajowate lub podłużnie, ułożone po przeciwnych stronach, wielkości do 3cm. Pod światło widać na liściach przeźroczyste gruczoły „dziurki”, w których znajdują się olejki eteryczne. Kwiaty złoto-żółte z pięcioma płatkami, wielkości 13 mm, z czarnymi kropkami na krawędzi. Okres kwitnienia od czerwca do sierpnia. Zawierają hiperycyne, po zgnieceniu w palcach pąków kwiatowych, pokazuje się czerwony płyn.

Surowiec:
Pąki, kwiaty i gałązki są zbierane w czasie kwitnienia (według ludowych podań najlepiej 24 czerwca), należy je suszyć w temp. 35C, zawieszone w pęczkach, w przewiewnym, zacienionym miejscu. Suszone zawierają do 1,4% hiperycyny (czerwonego barwnika).

Już w starożytności roślina i olej z niej był używany do leczenia. Hipokrates zalecał go jako środek odświeżający i przeciwzapalny.
Dioscórides zalecał roślinę do wywołania miesiączki, leczenia rwy kulszowej i oparzeń. W medycynie ludowej dziurawiec jest używany do herbat i nalewek na bóle menstruacyjne, menopauzę, rozstrój nerwowy, dne moczanową, reumatyzm, gruźlicę płuc, rwę kulszową.

Czerwony olej przygotowywuje się przez macerację świeżych zgniecionych kwiatów w oliwie z oliwek lub oleju słonecznikowym, czasem trzeba energicznie potrząsać pojemnikiem, trzymać go na słońcu przez około dwa miesiące, po czym zlać olej przez gazę do ciemnej butelki. Olej jest używany zewnętrznie jako lekarstwo na lumbago, dnę, reumatyzm, do uśmierzania bólu i gojenia odleżyn, ran po skręceniach, stłuczeniach, operacjach, może być również używany wewnętrznie.

 

W przemyśle kosmetycznym jest używany w olejkach do ciała, emulsjach przy suchej, wrażliwej, swędzącej skórze, także uszkodzonej przez słońce, przy poparzeniach i cellulicie.Olej ma działanie napinające, lecznicze, ożywiające, rozluźniające, wyciszające, hamuje zapalenia skóry, zwiększa ukrwienie. We Francji, olej jest stosowany w leczeniu ran i oparzeń, jako środek moczopędny, a także jako środek stymulujący serce i odnowę tkanek.

W Bułgarii wywar używany jest jako środek ściągający i przeciwzapalny, do chorób układu pokarmowego, wątroby, pęcherzyka żółciowego, w Polsce – w leczeniu neurastenii nerwobóli, bezsenności, bólu głowy, zaburzeń żołądkowych, hemostazy i do gojenia się ran.

Wywar lub nalewka jest stosowana jako środek ściągający i odkażający w chorobach żołądkowo-jelitowych (zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzód żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelit, biegunka, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, hemoroidy), wątroby i pęcherzyka żółciowego (dyskineza pęcherzyka żółciowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, ostre i przewlekłe zapalenie wątroby), chorobach zapalnych jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, migdałków, dziąseł, jamy ustnej). Stosowany w osłabieniu, nerwicach
i neurastenii, skurczach, bólach głowy, bezsenności, zapaleniu mięśnia sercowego, odmiedniczkowatym zapaleniu nerek, zapaleniu pęcherza moczowego i gruczołu krokowego, zapaleniu stawów, bólu korzonków, zapaleniu przydatków, braku miesiączki oraz w ciężkich miesiączkach.

Dziurawiec jest stosowany obecnie jako lek ziołowy w leczeniu łagodnych do umiarkowanych zaburzeń depresyjnych (hamuje rozkład neurotransmiterów w mózgu, hamuje również monoaminooksydazę (MAO) i działa jako inhibitor zwrotnego
wychwytu serotoniny) lub nerwowego niepokoju. Stosowany przy lekkiej bezsenności, niepokojach oraz przy migrenie.

Wykazuje działanie żółciopędne, żółciotwórcze, przeciwzapalne i dezynfekcyjne (może być stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła), pobudza trawienie. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, jest zalecany do leczenia hemoroidów, ran, owrzodzeń, odmrożeń, stosowany miejscowo przyśpiesza gojenie się ran.Nalewkę stosuje się w chorobach wątroby, przewodu pokarmowego i układu żółciowego, zewnętrznie do nacierania w bólach stawowych, ma pozytywnywpływ na gruźlicę płuc.

W latach ’90, okazało się, że ziele dziurawca może zaburzać działanie innych leków. Ze względu na interakcje z innymi lekami w Irlandii dziurawiec dostępny jest tylko na receptę. Podczas zażywania preparatów z dziurawca należy pamiętać że powoduje on nadwrażliwość na światło.

 

Jeśli szukasz rośliny najwyższej jakości polecamy Ci oficjalne konto MagicFind na Allegro:http://allegro.pl/sklep/7405661_magickfind

MagicFind

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *