Od idei do religii – jak nie stworzyć sobie kolejnej pułapki umysłowej…

pułapka umysłowa

Wstępujesz na drogę przebudzenia, poznajesz coraz to nowsze odkrycia, które dla innych cywilizacji są codziennością. Weryfikujesz nowe teorie, sam odkrywasz kolejne. Czy widzisz granicę pomiędzy wiarą w prawdę, a hipotetycznym wyznawaniem danej teorii, jako tej jedynej słusznej? Czy dalej jesteś na drodze rozwoju duchowego, czy gdzieś zbłądziłeś? A może jest to normalne?

Łakniemy prawdy

Ludzkość od zarania dziejów stara się odkryć prawdę o rzeczywistości. Prowadzone są liczne badania, wprowadzane nowe teorie, obalane stare. Chcemy odkryć jak funkcjonuje świat w którym żyjemy. Nowe teorie naukowe wprowadzane są do popularnej nauki, gdy zostaną zweryfikowane z rzeczywistością. Weryfikowane są standardowymi już odkrytymi metodami naukowymi.

Stąd też rzadko do opinii publicznej przenika zupełnie nowa teoria, która stałaby w opozycji z dotychczasowym sposobem myślenia.

…która jest tylko córką czasu…

W momencie, gdy wprowadzona zostaje nowa niestandardowa teoria, która nie jest pokazana od strony standardowej nauki, w naszych umysłach może zajść ciekawy proces.

Po poznaniu nowej teorii i zrozumieniu jej (jeśli tylko mamy na tyle otwarty umysł), staramy się ją zweryfikować. Zobaczyć jak duże ma odzwierciedlenie w naszym świecie. Jeśli widzimy podobieństwa lub teoria odpowiada na pytania, które nosiliśmy w sobie całe wcielenie, zaczynamy w nią wierzyć.

W tym momencie należy już świadomie zauważyć nasz stosunek do tej teorii. Jeśli za bardzo w nią wsiąkniemy, może się to przerodzić w naszym umyśle w swego rodzaju „kult”. Umysł będzie uradowany, że wreszcie po tylu poszukiwaniach odnalazł prawdę o świecie, tą jedną jedyną. Nie jest to dobre, ponieważ nigdy nie możemy być na 100% pewni czy jakakolwiek teoria jest naprawdę prawdziwa.

…ponieważ dzisiejsza prawda może być jutrzejszym kłamstwem.

To, jak postrzegamy rzeczywistość zależy jedynie od naszej percepcji, poziomu świadomości i wiedzy. Prawda jest wobec tego subiektywna – każdy może mieć inną, która dalej będzie zgodna z widzianym przez niego wycinkiem rzeczywistości. To, co teraz uważamy za fałsz, za 100 lat może być  obiektywną prawdą, co do której nikt nie będzie miał wątpliwości. W drugą stronę także funkcjonuje ten mechanizm, niektóre z teorii mogą podważyć paradygmaty naszego życia, czyniąc z prawdy kłamstwo.pułapka umysłowa

Aby nie wpaść w pułapkę kultu idei warto:

  • Posiadać wiedzę z kilku źródeł

Komunikujemy się słowami, które są wieloznaczne, mogą opisywać na różne sposoby to samo zjawisko. Warto pobierać wiedzę z kilku różnych niezależnych źródeł. Może opiszą to samo, ale z innej perspektywy, lub rozszerzając temat o nieznane nam dotychczas fakty.

  • Weryfikować informacje

W przypadku rozwoju duchowego mamy do czynienia z abstrakcyjnymi teoriami. Warto z każdej nowej idei wybrać to, co pokrywa się z naszą rzeczywistością i przetestować nowy sposób myślenia. Może uda nam się odkryć nowy puzzel otaczającego nas świata.

  • Wyciągać wnioski

Niezwykle ważne jest prowadzić własne obserwacje i badania. Możemy dojść do wniosków, do których jeszcze nikt nie doszedł. Własne badania pomogą nam także zachować bystry umysł i łatwiej dostrzec subtelności otaczającego nas świata.

  • Nie nakłaniać innych do swoich teorii

Każdy jest na własnym poziomie odbioru rzeczywistości. Nie należy próbować zmieniać na siłę paradygmatów naszego rozmówcy. Wymiana poglądów jest zawsze słuszna, ale jeśli rozmawiasz z kimś tylko po to, by przekonać go do swojej teorii, to zastanów się czemu to robisz. Niektórych i tak nie przekonasz, potrzebują czasu by „wyjrzeć zza zasłony”.

Nowe czasy – nowe zasady

Jesteśmy w momencie, gdy stary paradygmat ustępuje miejsca nowemu. Burzą się stare teorie, łamią dotychczas obowiązujące zasady, zmienia się sposób myślenia. Jest to wspaniały czas, w którym możemy odkryć coraz to nowe rzeczy, wprowadzić nowe możliwości do naszego życia i wzrastać w rozwoju. Musimy jedynie pamiętać, by samemu nie tworzyć sobie pułapek umysłowych. Zachowajmy otwartość na nowe idee, ale z dozą krytycyzmu.

Sprawdź też wykład: Jak radzić sobie z presją Matrixa?

Sofia Pakulska

 

Zdjęcia: pixabay.com, unsplash.com

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *