Relaksacja, czyli proces wchodzenia w stan relaksu – odsłona druga

Relaksacja – proces wchodzenia w stan relaksu. To zwięzła definicja zamieszczona w Wikipedii. Czym jest, jakie korzyści przynosi?

Dla mnie osobiście to stan harmonii ducha i ciała. Wycieszenie, relaks, osiągnięcie stanu harmonii ciała i ducha są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie da się zrelaksować i rozluźnić czysto fizycznie pozostając przy tym w stanie napięcia psychicznego. Jak również nie można osiągnąć pełnego stanu psychicznego wyciszenia pozostając  w stanie napięcia ciała. To działa jak system naczyń połączonych.

Co daje nam relaksacja? To fundament, na którym zbudujemy właściwie wszystko. Od zdrowia, harmonii przez radość, koncentrację, uważność, tolerancję a na dobrym śnie kończąc. Zarówno napięcie jak odprężenie są dla człowieka stanami naturalnymi. Świat ostatnio tak przyspieszył, że ludzie zatracają się w „wyścigu szczurów” i żyją w napięciu zanurzając się w stresie i nerwowości. Na szczęście coraz więcej ludzi dostrzega zgubny wpływ takiego stanu na nasze życie. Ci „obudzeni” zaczynają poszukiwać uspokojenia i wyciszenia. Mają też świadomość, że w tym zagonionym, pędzącym świecie spokój nie spłynie na nas nagle, a harmonii nie kupimy na półce w hipermarkecie. Nad własnym spokojem warto i trzeba popracować. Tak to jest praca, która przyniesie efekty jeśli będziemy wykonywali ją z zaangażowaniem i systematycznie.

Jak nauczyć się rozładowywać napięcie w życiu codziennym, jak radzić sobie ze stresem, zdenerwowaniem i złością? Jest wiele technik relaksujących. Każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze żeby znaleźć tę najwłaściwszą dla nas. Jak szukać, gdzie szukać? Najlepiej… w swoim wnętrzu. Wszak wielokrotnie już padało mądre stwierdzenie ,że odpowiedzi na wszystkie pytania mamy…w sobie. A więc i tym razem zajrzyj w głąb siebie. Zatrzymaj się na chwilę, usiądź w spokoju i zadaj sobie pytanie: jak lubię wypoczywać, co mnie uspokaja. Przywołaj obrazy, w których byłeś radosny i spokojny. O proszę i mamy już pierwszą metodę wprowadzająca nas w stan relaksacji. To wizualizacja.

Wizualizacja to podróż w krainę naszej wyobraźni. Korzystając z wcześniejszych miłych doświadczeń przywołujemy stan emocjonalny, który nam wtedy towarzyszył i pozostając w tych wibracjach stwarzamy sobie nowe obrazy, w których jesteśmy spokojni, radośni i szczęśliwi. Wizualizujemy sobie siebie w sytuacjach, których chcielibyśmy doświadczyć. Nasze ciało i umysł rozluźniają się i poddają fali miłych emocji.

Nie znam osoby na którą odprężająco nie podziałby kontakt z przyrodą

relaksacja

Źródło: pixabay.com

Kontakt z przyrodą to bardzo szerokie pojęcie. Najczęściej kojarzy nam się ze spacerem po lesie. Jeśli kochasz las…idź do lasu… Przytul się do drzew, posłuchaj o czym szumią, poczuj całą mądrość jaką chcą Ci przekazać, wczuj się w rytm krążących w drzewach niczym krew soków. Poczuj zapach mchu i owoców leśnych. Jeśli masz taką potrzebę wyrzuć z siebie gniew i inne złe emocje… wykrzycz je… A może wolisz morze lub jezioro? Jedź ze swoim stresem nad jezioro. Usiądź nad jego brzegiem i najzwyczajniej w świecie wpatruj się w jego toń… Czas przestanie istnieć… znikną problemy codzienności a Ty zapadniesz w sen na jawie.

Jedna z najprostszych a zarazem najskuteczniejszych metod relaksujących jest tzw. świadome oddychanie. Nie bez przyczyny w różnych systemach filozoficznych tak wielką uwagę przykłada się do właściwego i świadomego oddychania. Jednym z podstawowych ćwiczeń prowadzących do uzyskania stanu odprężenia jest obserwowanie własnego oddechu. Podczas tego ćwiczenia całą swoją uwagę kierujemy na własny oddech. Dzięki temu „wyrzucamy” z naszej głowy wszystkie myśli, wyciszamy emocje i uczucia.

Inną, bardzo prostą i przyjemną metodą relaksacyjną jest słuchanie muzyki. Są specjalne utwory skomponowane już z zamiarem niesienia relaksu i odprężenia to tzw. muzyka relaksacyjna. Wszelkiego rodzaju manry wspaniale potrafią wyciszyć i podnieść wibrację. Jeśli to nie Twoje klimaty słuchaj po prostu muzyki, którą lubisz. Nie ma znaczenia czy to będzie Chopin czy amerykański rap. To Twoja Dusza wybiera.

Z pewnością większości a zwłaszcza osobom rozwijającym się duchowo znajomo i swojsko brzmi słowo medytacja. Medytacja to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia.

Medytacja (łac. meditatio – zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki polegające na ćwiczeniu umysłu lub wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości, aby uświadomić sobie jakąś korzyść dla umysłu lub uznać jego treść, bez identyfikowania się z nią lub jako cel sam w sobie. Tyle definicja. Medytować potrafi każdy chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli potrafimy zdezautomatyzować naszą aktywność, wtedy całe życie staje się medytacją. Wtedy najmniejsza rzecz; branie prysznica, spożywanie pokarmu, rozmowa z przyjacielem – wszystko to staje się medytacją.
Medytacja to jakość, może być nadana każdej rzeczy. Nie jest to jakaś specyficzna czynność. Ludzie myślą w ten sposób, że medytacja to coś specyficznego – gdy siadasz twarzą zwróconą na wschód, powtarzasz mantry, palisz kadzidło, robisz to i to o określonej porze, w określony sposób, w określonej pozycji. Medytacja nie ma nic wspólnego z tymi rzeczami, one prowadzą do automatyzacji, a medytacja jest przeciwko automatyzacji. Zatem jeśli potrafisz być czujny i uważny, każda czynność, każdy ruch jest medytacją. Tak postrzegana medytacja to sposób na życie w uważności i w harmonii.

A może wybierzesz jogę? Joga pomaga odzyskać stan równowagi w organizmie, łagodzi stres, wzmacnia mięsnie, poprawia krążenie i uspokaja. Nie będę się tu rozpisywać o zaletach jogi bo mamy w Akademii Ducha wspaniałych Nauczycieli jogi, poniżej podaje linki do artykułów o jodze:

www.akademiaducha.pl/czakry-z-perspektywy-jogi
www.akademiaducha.pl/joga-nidra-medytacja-snu

Inną formą „duchowej gimnastyki” jest tai chi. To system opracowanych w XI wieku w Chinach harmonijnych, powolnych ruchów pozytywnie wpływających na poprawę i utrzymanie zdrowia fizycznego i psychicznego.

relaksacja

Źródło: pixabay.com

Co nam daje regularna  relaksacja:

  1. Zredukowanie poziomu stresu

Zredukowanie poziomu stresu nie tylko pomoże Ci poczuć się lepiej, ale poprawi też Twoje samopoczucie i zdrowie. Kiedy zrelaksujesz ciało i umysł poczujesz jak fala odprężenia rozpływa się po Tobie. Stres i napięcia znikają, a w to miejsce pojawia się dobre samopoczucie i uczucie lekkości.

  1. Rozluźnione i odprężone ciało.

Regularna relaksacja pomoże Ci pokonać stres i zrelaksować ciało. Rozluźnione i odprężone ciało zwiększy Twoją odporność na choroby. Serce i układ nerwowy ulegną wzmocnieniu. Będziesz miał więcej energii na co dzień.

  1. Uzdrowienie i odnowienie ciała.

Badania potwierdziły, że odprężone ciało i umysł zwiększają zdolności do samouzdrawiania organizmu. Relaksacja pomoże Ci wyzwolić stres i odblokować naturalne zdolności organizmu do samouzdrawiania. Dolegliwości, które dotąd dokuczyły Ci nagle znaczną znikać. Ciało zregeneruje się.

  1. Zrównoważysz swoje życie emocjonalne.

Słuchając codziennie sesji relaksacyjnej możesz stworzyć dla siebie miejsce spokoju i równowagi tzw. wewnętrzne refugium. Będziesz mógł wracać do tego idealnego miejsca wypoczynku, kiedy będziesz potrzebował chwili odpoczynku i równowagi. Zauważysz, że w ciągu dnia będziesz zrównoważony.

  1. Będziesz zasypiał szybciej i spał głębszym snem.

Relaksacja wyciszy Twój umysł i pozwoli szybciej obniżyć częstotliwości mózgu na fale Alpha.
Stan Alpha to stan zrelaksowanej koncentracji. W tym stanie szybciej zaśniesz, a sen będzie zdrowszy i głębszy.

  1. Redukcja bólu.
    Wiele przykładów pokazało, że kojąca muzyka relaksacyjna może obniżyć poziom bólu. Kiedy nauczysz się relaksować głęboko to przekonasz się, że możesz kontrolować natężenie bólu i często siłą swoich myśli obniżać ten poziom.
  2. Lepsza koncentracja w pracy.

Słuchanie pewnych rodzajów muzyki sprawia, że mózg potrafi lepiej koncentrować się na zadaniu, które wykonuje. Szczególnie muzyka barokowa ma właściwości pomagające w nauce i koncentracji.

8. Intymność i Tantra.

Słuchanie muzyki relaksacyjnej zwiększają doznania erotyczne. Jest to związane z właściwościami mózgu. Mózg jest wprowadzany w pewien stan, gdzie intensywniej odczuwasz bodźcie cielesne.

A zatem wybierz swój sposób na wyciszenie i zapomnij o stresie. Zaprzyjaźnij się z harmonią i poznaj nową jakość swojego życia. Wszystkiego… spokojnego …

W relaksacji pomogą też przedmioty mocy – odpowiednio dobrane minerały, mandale, kojące emocje muszle abalońskie, dzwonki Koshi podnoszące i równoważące wibracje, świece z naturalnego wosku pszczelego, a nawet łapacze snów, które pomagają w spokojnym śnie.  Wszystkie te niezwykłe przedmioty znajdziecie w sklepie Akademii Ducha…

Inne, bardzo pomocne informacje o relaksacji znajdziesz w artykule: Relaksacja – jak efektywnie wypocząć

Namaste

Marlena Pietruszka

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *