20 sprawdzonych afirmacji dla zbudowania wysokiej samooceny (i silnego poczucia własnej wartości)

wysoka samoocena

Jak uwolnić się od niskiej samooceny, braku wiary we własne siły i możliwości? Jak odzyskać naturalną wewnętrzną siłę potrzebną do stawiania czoła życiowym wyzwaniom, tak by móc je skutecznie rozwiązywać, ale też wykorzystywać nadążające się okazje? Poznaj afirmacje dzięki którym twoja wysoka samoocena jest gwarantowana.

Dokonamy tego dzięki unieważnieniu wszystkich myśli, które niską samoocenę wywołują, oraz skutecznym afirmacjom, które wprowadzone do nieświadomego umysłu, u jego podstaw, cegiełka po cegiełce, zaczną budować silne i zdrowe poczucie własnej wartości. Takie poczucie jest podstawą wiary w siebie i swoje możliwości. Przywraca poczucie odpowiedzialności oraz wewnętrzną siłę. Dzięki niemu stajemy się gotowi stawić czoła wszystkim wyzwaniom, czując, że sobie z nimi poradzimy.

„Esencją wysokiej samooceny jest zaufanie do własnego umysłu oraz przekonanie, że zasługujemy na szczęście” – N. Branden

Świadomość

Wypisz na kartce wszystkie ograniczające, pełne krytyki, żalu, braku wiary w siebie, poczucia winy, braku poczucia zasługiwania myśli na swój temat. Wypisz wszystko, co myślisz o swoim ciele, swoich możliwościach fizycznych, mentalnych i finansowych, o swojej wiedzy, tytułach, relacjach itd. O wszystkim co jest dla ciebie ważne i przez co oceniasz swoją wartość. Wypisz też wszystkie swoje wady. Bądź ze sobą szczery. To ważne, otwórz się na wszystkie skrywane myśli na swój temat. Czym bardziej opierasz się jakiejś myśli o sobie, tym bardziej wpływa na twój brak poczucia wartości.

Unieważnianie przekonań

Weź swoją listę przekonań o sobie i je unieważnij, odbierz swojemu umysłowi wiarę w nie. (1) Powiedz sobie: „Chcę wyrzucić z mojej świadomości wszystkie te wzorce, które spowodowały moją niska samoocenę i odbierały mi moją wewnętrzną moc”, a następnie (2) czytając każde z zapisanych przekonań, zakwestionuj je, mówiąc z wewnętrzną pewnością „już w to nie wierzę. Jestem nieskończoną istotą i ta myśl nie ma już nade mną władzy”. I uwolnij się od niej robiąc głęboki wydech. (3) Następnie odpowiedz sobie na pytanie: „kim teraz będę bez tej myśli?”. Zamknij oczy i poświęć chwilę na wyobrażenie sobie jak brak tej myśli wpłynie na twój obraz samego siebie, na uczucia, na to jak się zachowujesz, co mówisz i jak wyglądasz. Dzięki konkretnym korzyściom, które ujrzy twój umysł, skuteczniej i trwalej się od niej uwolni. Powtarzaj kroki 2-3 z każdą kolejną myślą z listy. (4) Niektóre myśli będą powracać. Często potrzeba trochę czasu, by w pełni uwolnić się od ograniczających myśli. Nie zniechęcaj się. Po prostu za każdym razem jak uświadomisz sobie ponownie negatywny wzorzec, po raz kolejny go unieważnij. Będąc konsekwentnym, w końcu się od niego uwolnisz.

Afirmacje – wysoka samoocena

Oczyszczając umysł z gruzu negatywnych wzorców przyszykowaliśmy grunt pod budowę nowych fundamentów. Czas więc na afirmacje, które zaczną budować trwałe poczucie wartości i wysoką samoocenę.  Ale dopiero teraz. Wypowiadanie afirmacji, gdy ani nie uświadomiłeś sobie negatywnych wzorców, ani tym bardziej, gdy jeszcze nie odebrałeś im mocy przez ich unieważnienie – po prostu nie zadziałają. Wprowadzą jedynie wewnętrzny konflikt i walkę.

Poniżej przedstawiam 10 takich afirmacji, które, gdy będą regularnie stosowane przyniosą spodziewane efekty. Pamiętaj, by powtarzać je codziennie i wielokrotnie. Najlepiej rano i przed pójściem spać. Dla wzmocnienia ich skuteczności oprócz powtarzania ich, zarówno w myślach jak i wypowiadając na głos, zapisuj je – minimum 10 razy każdą. Nie pracuj też z więcej niż 2-3 na raz. Wybierz te, które najlepiej z tobą rezonują i są odpowiedzią na przekonania, które unieważniłeś.

Czuję się cenny i wartościowy, dlatego pozwalam sobie być sobą i swobodnie wyrażać siebie niezależnie od tego, co inni o mnie myślą

Daję sobie prawo do sukcesu w życiu

Daję sobie uwagę i czystą miłość w obecności innych, bo jestem godny czystej miłości, szacunku i akceptacji taki, jaki jestem

Doceniam wartość swojego życia, doceniam wartość moich twórczych możliwości, doceniam siebie

Dostrzegam i doceniam swoją urodę, swoją mądrość, swoją zaradność, całego siebie

Dostrzegam swoją prawdziwą wartość, odczuwam bożą miłość do mnie

Dostrzegam, doceniam i przejawiam moje unikalne umiejętności, zdolności i pomysły

Jestem bezpieczny i w porządku kiedy pracuję w swoim własnym tempie, w swój własny sposób

Jestem cenny, wartościowy i atrakcyjny bez względu na to, jak wyglądam

Jestem cenny, wartościowy i w porządku niezależnie od opinii i oceny innych ludzi

Jestem godny czystej miłości, szczęścia i radości w swoim życiu, akceptuję to i doceniam

Jestem niewinny i w porządku, gdy odmawiam i nadal jestem lubiany

Jestem w porządku i mam prawo czuć się godnie również wtedy, kiedy popełniam błędy

Mam odwagę, wolę i moc, aby działać zgodnie z moimi marzeniami i celami

Mam prawo być szczęśliwy i jestem bezpieczny i niewinny, kiedy jestem szczęśliwy

To w porządku, że jestem; mam pełne prawo do życia

Ufam sobie i słucham głosu boskiej mądrości we mnie i działam zgodnie z nim

Wierzę w siebie bo wiem, że z Bożą pomocą potrafię stworzyć wszystko, czego chcę

Z natury jestem dobry i niewinny

Zasługuję na całe dobro i obfitość, które codziennie otrzymuję

Przeczytaj również cykl artykułów o tym, jak budować zdrowe, silne poczucie wartości: 

Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości! Poznaj 6 skutecznych sposobów.

Bartłomiej Raczkowski

 

Źródła:
„6 filarów poczucia własnej wartości” – Nathaniel Branden
„Przywracanie zdrowia” – David Hawkins
„Możesz uzdrowić swoje życie” – Louise L. Hay
www.afirmacje.pl/c5/poczucie-wlasnej-wartosci
Zdjęcie: pixabay.comrtosci

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *