10 duchowych książek, które warto przeczytać cz. I

duchowych książek

W mnogości literatury duchowej można się pogubić, tym bardziej, że wiele z poczytnych pozycji potrafi okazać się bezwartościowa. Duchowe książki obiecują wiele, często jednak nie spełniając żadnych ze swoich przesłanek. Inne z kolei mogą być wybujałą fantazją autora lub, co gorsza, schowanym pod przeintelektualizowaną formą brakiem duchowej treści. Tracimy czas, pieniądze, a niekiedy nawet odbija się to na naszej psychice i emocjach.

Sam przeczytałem dziesiątki jak nie setki takich książek, szukając w nich wartości, dzięki której moja duchowa droga nabierze rozpędu i odpowie na fundamentalne pytania, które każdy sobie zadaje. Z perspektywy czasu wiem, że przez wiarę w niektóre treści i praktyki wyrządziłem sobie krzywdę. Ale nie o tym będzie mowa. Na szczęście odnalazłem w nich także te pozycje, które wpłynęły pozytywnie na moją duszę, działając na nią niczym balsam powoli wypełniając ją ideami, odpowiedziami i praktykami, rezonującymi z nią na najgłębszym duchowym poziomie. Nie jest to łatwa droga i nigdy się nie kończy. Nie obiecuje gruszek na wierzbie, ale dzięki intensywnej i niezachwianej pracy duchowej przynosi wymierne korzyści.

Każdy kroczy inną drogą i w różnych okresach życia może potrzebować innego rodzaju inspiracji i praktyk, dlatego przedstawiam wam subiektywną listę dziesięciu duchowych książek, które wpłynęły transformująco na moją duszę.  Nie sugeruję, że są jedynym słusznym wyborem i że sprawdzą się idealnie w waszym przypadku. Są natomiast na tyle uniwersalne i popularne, że warto się nimi zainteresować i chociażby poznać, żeby wyrobić sobie opinię.

  1. Eckhart Tolle “Potęga teraźniejszości”

Książka mówi o świadomości i jedynym czasie w którym ta świadomość się przejawia – teraźniejszości. Jedna z podstawowych zasad opisywanych przez autora mówi o tym, że cierpienie bierze się z opierania się obecnej rzeczywistości, a jej całkowita akceptacja przynosi wewnętrzny pokój. W książce znajdziemy też zagadnienia na temat natury myśli oraz emocji i naszego przywiązania do nich, wraz reperkusjami, które to przywiązanie wywołuje. Książka jest bardzo praktyczna i daje wskazówki jak wykorzystywać opisywane idee w codziennym życiu, pełnym wyzwań i trosk. Warto ją przeczytać i to nie tylko raz.

duchowe książki

pixabay.com

  1. Tchich Nhat Hanh “Cud uważności”

Dla mnie ta książka jest w pełni praktycznym podręcznikiem sztuki bycia uważnym. Jest więc doskonałym rozwinięciem „Praktyki teraźniejszości”. Choć podobnych książek jest coraz więcej, w szczególności w erze popularności mindfulness, którego idea i praktyka także opiera się na byciu uważnym w „tu i teraz”, to „Cud uważności” ma w sobie także ukrytą duchową wartość, lekkości i urok podarowany przez jej autora. A czasami treść podana między wierszami jest ważniejsza i wartościowsza, niż to co podane jest na talerzu. Czy i o tym w końcu nie jest praktyka teraźniejszości? Dostrzeganiem ukrytego piękna w chwilach przerwy pomiędzy zmieniającymi się bez przerwy zjawiskami? Tego nauczysz się z tej książki.

  1. Anthony de Mello “Przebudzenie”

Ta pozycja odmieniła życie wielu ludzi. Także moje. Autor będąc nie tylko głęboko uduchowioną osobą, ale także filozofem i  psychoterapeutą, połączył te dziedziny wraz z osobistą praktyką i doświadczeniami, stając się doskonałym przewodnikiem, bardziej duchowym niż psychologicznym. Czytając „Przebudzenie” stajemy twarzą w twarz z własnymi wewnętrznymi demonami i przyglądając się im mamy okazję zobaczyć, że nie są takie straszne jak dotąd sądziliśmy. Nie są straszne, bo widzimy, że nie są prawdziwe. Są wytworem błędnej percepcji, psychologicznych mechanizmów i naiwnej wiary w fikcyjne przekonania o nas samych, innych i o świecie. Nowe postrzeganie może uwolnić od wielkiego brzemienia winy, żalów i niesprawiedliwych osądów.


Spory wybór ciekawych książek o tematyce duchowej możecie znaleźć w naszym sklepieajahn brahm życzliwość która wraca


  1. Nisargadatta Maharaj “Czym jestem? Nauki Mistrza Nisargadaty”

Nisargadatta, po kilku latach intensywnej pracy duchowej pod opieką swojego mistrza, doznał zasadniczej i przełomowej zmiany w  świadomości, doprowadzając ją do stanu przez niektórych nazywanym “stanem Buddy”, kiedy to osoba uwalnia się od władzy umysłu i identyfikacji z nim. Od tej pory nauczał, a książka jest zbiorem jego odpowiedzi na pytania, zadawane przez rzesze ludzi z całego świata, które przyjeżdżały do jego domu, by się od niego uczyć. Właśnie ta różnorodność pytań ludzi z różnych zakątków globu, o różnym poziomie wiedzy, umiejętności i problemów oraz bezkompromisowe i praktyczne odpowiedzi mistrza sprawiają, że ta pozycja staje się olbrzymim darem dla każdego, kto chce uwolnić się od brzemienia swojego umysłu i całego cierpienia jakie zawiera.

  1. Neale Donald Walsch “Rozmowy z Bogiem”

Główną ideą i przesłanką wynikającą z “Rozmów z Bogiem” jest to, że nie jesteś jedynie skutkiem życia, a jego czynnym twórcą, począwszy od duchowych kreacji, przez twórcze myśli, aż po fizyczny świat, który jest jedynie odzwierciedleniem twoich własnych wyborów. A te można zmienić, stając się świadomym swojej wewnętrznej mocy równej Bogu, którego jesteś częścią. Świat fizyczny jest natomiast miejscem fizycznej kreacji i doświadczania siebie, dzięki występującym w nim przeciwieństwom. Dzięki “Rozmowom” odzyskasz odpowiedzialność za świat w którym żyjesz i nauczysz się tworzyć go wraz z Bogiem.  

Przeczytaj II część artykułu: 10 duchowych książek, które warto przeczytać!

Bartłomiej Raczkowski

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

3 thoughts on “10 duchowych książek, które warto przeczytać cz. I

  1. Piotr

    Oh panie, zapomniał pan o podstawie książek z duchowości to „Życie i nauka mistrzów dalekiego wschodu” , „Ramtha Biała Księga” – polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

YouTube
Instagram