10 pradawnych elementów celtyckiego uzdrawiania

celtyckiego uzdrawiania

Przede wszystkim ludy celtyckie były mocno powiązane z Matką Naturą, morzem jak i zwierzętami. Jako niezwykła i pomysłowa grupa etniczna, mająca głęboki związek z przyrodą, w swoich rytuałach i niezwykłych terapiach zdrowotnych wykorzystywała dary Ziemi. Te niepozorne elementy, które dawały zdrowie pradawnym Celtom, mogą pomóc nam połączyć się z florą i fauną oraz udoskonalić nasze codzienne praktyki lecznicze.

Pradawna cywilizacja Celtycka była doskonale zaznajomiona z obyczajami i prawami natury. Dzięki takiemu połączeniu i pomysłowości ludów indoeuropejskich, które odkryły sekrety i najskrytsze tajemnice natury, dziś możemy się wspomóc praktykami i narzędziami, których używali do uzyskania głębokiej więzi ze światem i uzdrawiania. W naszym dynamicznym, szarym, pracowitym życiu wprowadzenie naturalnych praktyk może pomóc i przynieść wiele korzyści do naszej codzienności. To z tych elementów możemy uczyć się, rozumieć i włączyć każdy aspekt Celtyckiego uzdrawiania.

OGIEŃ

Ogień był używany ze względu na swoje intensywne właściwości oczyszczające, lecznicze i regenerujące. Rozjaśniano nim mrok w wioskach, reprezentował światło Słońca. Ten element używano podczas ważnych świąt oraz sezonowych przemian. Odgrywał nierzadko główną rolę w obrzędach i rytuałach. Ludzie z wielu klanów przeskakiwali przez płonące ogniska, by zyskać płodność oraz bogactwo. Uważano również, że opary i popiół powstały w wyniku spalania posiada właściwości ochronne.

ŚWIĘTE ZIOŁA

Święte zioła odgrywały ogromną rolę w procesie uzdrawiania jak i rytuałach. Rośliny umieszczano w miejscach pochówku, ceremonialnych dołach, używano ich podczas obrzędów. Odgrywały pierwsze skrzypce w celtyckim świecie. Przekazywano z pokolenia na pokolenie przepisy w opowiadaniach i powieściach. Zioła były używane nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, ale także na ich smak jak i kolor. Najczęściej używano borówek czarnych, jemioły, kory wierzby jak i łopianu ze względu na silne właściwości naprawcze i medyczne.

Może cię również zainteresować artykuł: O wiosennym oczyszczaniu organizmu, czyli trzy pospolite oczyszczające zioła

WODA

Energetyzująca siła płynącej wody uznawana była przez ludy celtyckie za świętą. Sądzono, że woda ma więcej do zaoferowania – była symbolem płodności, a jej orzeźwiające, nawilżające, a nawet odmładzające moce, leczyły i łączyły z naturą. Jeziora, rzeki, małe źródła otaczane były wielkim szacunkiem, a w miejsca czci odprawiano pielgrzymki. Na obszarze otoczonym leczniczą wodą ludzie zbierali się, aby doznać oczyszczenia duchowego i cielesnego.

SYMBOLE

Symbole są bardzo ważnymi więzami, które łączą całą warstwę kulturową i idee etniczne poprzez wspólną wiarę w mistyczne znaczenia, które reprezentują. Każdy powstały znak wskazuje na głębszą część nas samych, symbol uważany był za klucz do najgłębszych tajemnic naszej świadomości. Używano ich na co dzień, podczas świąt czy specjalnych okazji.

NATURA

Natura i jej cała energia – obawiano się jej niszczycielskiej mocy jak i czczono ją za jej niezwykłe dary. Matka Ziemia była niezwykłym zegarem, który określał codzienność. Oddawanie czci przyrodzie było sposobem na zrozumienie jej zmienności jak i przebiegu pór roku. Z szacunkiem odnoszono się również do drzew, najstarsi z rodu zbierali się w świętych gajach na wzgórzach i wraz z roślinami spoglądali w przyszłość, odprawiali rytuały jak i łączyli się z całą otaczającą przyrodą.

KAMIENIE

Kamienie były postrzegane jako przedmioty ochronne, przynoszące szczęście, wspomagające magię jak i narzędzia służące podczas wróżb. Nierzadko z kamienia wznoszono miejsca kultu i błogosławieństwa, dodatkowo oznaczano nimi terytorium czy honorowano grobowce. Z pomocą kamieni uważanych za szlachetne, tworzono ołtarze, na których odprawiano sezonowe ceremonie. Ponadto ustawiono z ogromnych głazów, które emanowały mocą, miejsca spotkań żywych śmiertelników, umarłych, a nawet bogów.

RYTUAŁY

Według Celtów uczestnictwo w rytuałach oferuje szansę na nowy początek. Pomagają rozpocząć nowe życie bez grzechów i błędów, jak i pozwalają nabyć nowe intencje, ambicje i cele. Mimo posiadanej wiedzy na temat Celtyckich świąt, codzienności i połączenia z naturą, odnośnie samych uzdrawiających obrzędów odnotowano niewiele zapisków.


Jeśli chcesz poczuć na sobie moc magicznego rytuału i uwolnić się od nałożonych ograniczających programów, blokad i pieczęci, to zapraszamy do udziału w szkoleniu on-line: Uwolnij się! Rytuał Ściągania Pieczęci


MUZYKA

Nie można kwestionować powiązania muzyki z magią. Jest ona najczystszym wyrazem uczuć, sposobem na połączenie z przeszłością, opowieściami, historiami, jak i przyszłością. Magia połączona z melodią były stosowane podczas uhonorowania przemian w życiu, zapewniała aspiracje tym, którzy szukali drogi i oświecenia. Przepiękne melodie grane były na harfach na przełomie pór roku.

HISTORIE, OPOWIADANIA, WSPOMNIENIA

Przekazywanie z pokolenia na pokolenie w formie ustnej przepisów, zwyczajów i rytuałów było celtyckim sposobem na nauczanie i dawanie lekcji. W ten sposób nie tylko zabawiali siebie wzajemnie. Opowieści dostarczały ludziom indywidualnej tożsamości, były również sposobem na zachowanie wizerunku. Nierzadko historie zmieszane były z mitami i legendami w takim tonie, że nie sposób było odróżnić granice wyobrażeń od rzeczywistości. Mimo wielu wymysłów i kłamstw w całej historii liczyło się przesłanie i morał. Słuchając najbardziej znanych bajek wędrowano po świecie zmarłych, krainie wróżek oraz bogów.

WIARA

Wiara w życie pozagrobowe odgrywała znaczącą rolę w kulturze celtyckiej i terapii naturalnej. Kapłani, szamani oddawali cześć zmarłym, kontaktowali się z nimi i byli pośrednikami między światem materialnym, a duchowy.

Trójca składająca się z ognia, wody i ziemi została uhonorowana jako naturalne środki oczyszczenia i odnowienia. Każdy z tych dziesięciu elementów stanowi esencję starożytnej kultury celtyckiej. Są to dawne, nawet mistyczne tradycje i sposoby, jednak kiedy zostaną zrozumiane, mogą pomóc w uzdrowieniu i połączeniu, abyśmy mogli uzyskać niezwykłą więź z naturą.

Może cię również zainteresować artykuł: 13 (i więcej) symptomów przebudzenia duchowego

Aniela Frank

 

Źródła:
soulsofsilver.com/health-and-wellness/10-celtic-healing-therapies-you-cannot-possibly-ignore/
omtimes.com/2016/10/elements-celtic-healing/
consciousreminder.com/2016/11/12/10-elements-celtic-healing/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram