10 (nie)magicznych sposobów, aby okiełznać burzę emocji

emocji

Emocje potrafią skutecznie utrudnić funkcjonowanie w życiu codziennym. Nie każdy wie, że ich zadaniem jest przekazywanie cennych informacji dotyczących obrania właściwego kursu. Emocje informują, że nie działasz w zgodzie z wewnętrznymi zasadami, że ktoś przekracza twoje granice, że za bardzo tkwisz w przeszłości, lub że twoje myślenie za daleko wybiega w przyszłość.

Osoby, które nie radzą sobie z emocjami, zamiast czerpać z nich informacje, utożsamiają się z nimi i pozwalają się im ponosić, lub przeciwnie – robią wszystko, by je stłumić wybierając jedną ze szkodliwych strategii, jak np. picie alkoholu, narkotyki, poprawianie sobie nastroju poprzez chodzenie na zakupy, zbyt częste jedzenie. Dając się ponosić emocjom lub je tłumiąc, wpływamy niekorzystnie na nasze relacje, pracę i zdrowie. Warto zapoznać się ze sposobami, które pozwalają na skuteczne i zdrowe zarządzanie swoimi emocjami.

10 sposobów, by okiełznać burzę emocji

 1. Zauważ i rozpoznaj swoją emocję. Stres przyczynia się do zwiększenia pulsu, napięcia mięśni, przyspieszonego, spłyconego oddechu, pojawienia się bólu żołądka lub suchości w ustach. W chwili, gdy rozpoznasz u siebie objawy stresu, zadaj sobie pytanie: „Co teraz czuję i z jakiego powodu?”.
 2. Weź kartkę i zapisz myśli i emocje towarzyszące sytuacjom. Notowanie pozwoli ci na dostrzeżenie wzorców i schematów powtarzających się w twoim życiu. Sprawdzaj swoje myśli i podważaj je. Zapytaj siebie: „Czy ta myśl jest prawdziwa, czy jest spójna z faktami? Co najgorszego może się wydarzyć jeżeli okaże się, że moja myśl jest prawdziwa?”. Często okazuje się, że myśl wyzwala w nas większy ładunek emocjonalny, niż samo doświadczenie. Warto zacząć obserwować swoje myśli.
 3. Naucz się rozróżniać sytuacje w których możesz podjąć działania od tych, na które nie masz żadnego wpływu. W zależności od charakteru sytuacji, działaj lub akceptuj to, czego aktualnie doświadczasz.
 4. Nie bądź jednym z tych, którzy robią z igły widły. Gdy poczujesz napływ emocji, zatrzymaj się i skup na faktach. Zadaj sobie pytanie. Czy moja reakcja jest adekwatna do skali tego, co się właśnie wydarzyło?

  emocji

  Źródło: pixabay.com

 5. Nie daj się ponieść fantazjom. Gdy przychodzi do ciebie lęk, który dotyczy czegoś, co ma się wydarzyć w przyszłości, przypomnij sobie, że to tylko twoje fantazje. Co gorsza, tendencja do tworzenia pesymistycznych scenariuszy jest bardzo niebezpieczna. To, na czym skupiasz uwagę rozszerza się. Fantazjując o wszystkim co najgorsze, zapraszasz to do swojego życia, nieświadomie tworzysz za pomocą umysłu w otaczającej nas materii, to czego wolałbyś uniknąć.
 6. Otaczaj się ludźmi, których towarzystwo jest dla ciebie kojące. Wybieraj tych, którzy mają pasje, skupiają się na działaniu zamiast ciągłego mówienia o tym, co mogliby zrobić. Spędzaj czas z tymi którzy kochają życie. Towarzystwo malkontenta i wspólne zanurzanie się w problemach życia codziennego, nie rozwiązuje ich, a jedynie osłabi nas energetycznie.
 7. Pielęgnuj kontakt z matką Ziemią. Chodź na spacery, pływaj w rzece, morzu, jeziorze, jeżeli pogoda na to pozwoli, uprawiaj ogród lub stosuj ćwiczenia uziemiające. Więcej o korzystnym działaniu natury, znajdziesz w artykule: Drzewa leczą
 8. Dbaj o swoje ciało. Ćwicz regularnie oraz spożywaj pokarm, który jest dla ciebie wspierający. Zanim coś zaczniesz jeść, zapytaj siebie, czy np. jabłko w tej chwili będzie najlepszym, co możesz dać swojemu organizmowi. Słuchaj głosu swojej intuicji. Przeczytaj więcej w artykule: Za co ciało i dusza będą ci wdzięczne? Zasady duchowego odżywiania
 9. Medytuj i relaksuj się w domowym zaciszu. Dbaj również o to, byś był wyspany. Wypoczęte, zrelaksowane ciało, jest w lepszej kondycji psychofizycznej. Gdy bierzesz czynny udział w jakimś wydarzeniu, pamiętaj o głębokim, spokojnym oddechu.
 10. Otaczaj się wspierającymi spokój przedmiotami. Może to być jeden z kryształów lub muszla abalońska, która pozwala spojrzeć na trudną sytuację z innej perspektywy. Jej energia jest kojąca dla osób, które doświadczają emocjonalnych zawirowań lub mają problemy w relacjach. Taką muszlę znajdziesz w naszym sklepie: sklep.akademiaducha.pl/muszla-abalonska

Niech moc spokoju będzie z tobą!

Agnieszka Salwa

Źródła:
https://www.normanrosenthal.com/blog/2011/08/tips-help-manage-stress-emotions/
https://psychcentral.com/blog/how-to-manage-emotions-more-effectively/
https://www.wikihow.com/Deal-With-Your-Emotions

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram