15 rzeczy, których nie wiedziałeś o świętej sylabie “OM” 

om

Om lub Aum to pierwsza sylaba wymawiana przed każdą hinduską (i nie tylko) mantrą lub hymnem. Żadna medytacja nie jest kompletna bez intonowania tego pomyślnego dźwięku. Żadne imię Boga nie jest kompletne bez powiedzenia Om przed nim. Ale co tak naprawdę oznacza ta sylaba? Dlaczego uważa się ją za świętą?

Om jest często opisywana jako źródło wszystkiego. Pisma religijne mówią, że Om to nic innego jak ostateczna i najwyższa moc. To “Pranava” lub dźwięk, który rządzi “Praną” lub życiem w naszych duszach.

To teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Om jest dźwiękiem, który jest wszechobecny, wszechmocny i jest wszędzie wokół nas.

Czytając dalej, dowiesz się kilku faktów na temat mantry Om, nazywaną też Pranava.

 • Historia o pochodzeniu Om

Pochodzenie jest opowieścią o początku wszechświata. Mówi się, że na samym początku, nawet przed czasem, istniała tylko ciemność. Potem rozległ się głośny dźwięk, którym był Om. A z tego dźwięku wyszli Bogowie i zaczęło się stworzenie.

 • Om zawiera wszystkie dźwięki każdego ludzkiego języka

Wszystkie ludzkie języki zawierają dźwięki wytwarzane za pomocą gardła lub warg. Om lub Aum ma w sobie wszystkie te dźwięki. “A” to dźwięk wydobywający się z gardła, “M” powstaje na ustach, a dźwięk “Au” jest spowodowany drganiami języka.

 • Om reprezentuje czas

Sylaba „A” w om oznacza stan przebudzenia umysłu. „U” jest odzwierciedleniem stanu lekkiego snu. „M” jest stanem, w którym umysł jest w głębokim śnie. Za każdym razem Om jest wymawiane z przerwą na końcu. Nazywa się to “Turiya” lub stanem nieskończonej świadomości.

 • Symbolizm litery Om

Litera Om, zapisana w sanskrycie, ma również symboliczny charakter. Litera składa się z 3 krzywych, kropki i chandrakali u góry. Dolna krzywa jest stanem przebudzenia, środkowa krzywa jest stanem snu, a górna krzywa jest intensywnym głębokim snem. Kropka to “Turiya” lub świadomość. Chandrakala oznacza zasłonę maji (coś, czego nie ma), która oddziela świadomość od pozostałych trzech stanów umysłu.

Może cię też zainteresować artykuł: Mantra So Purkh na uzdrowienie karmy z mężczyznami

Źródło: www.consciousreminder.com

 • Lord Ganesha i Om

Forma Ganeszy przypomina z grubsza literę Om. Duża głowa i brzuch to górne i dolne krzywe. Pień oznacza krzywą pośrodku, która wychodzi na drugą stronę.

 • Om jako łuk i strzała

W Upaniszadach Mundaka, Om został porównany do łuku i strzały. Osoba, która intonuje Om, to łuk, Om jest też strzałą, a Parabrahman (najwyższa jaźń) jest celem. Ten, kto pragnie osiągnąć cel Brahmana, musi praktykować intonowanie Om.

 • Om jest niezniszczalna

Upaniszady Mandukya mówią, że Om jest niezniszczalna. Om jest teraźniejszością, przeszłością i przyszłością. Wszystko, co było, co jest i co będzie, pochodzi od Om i któregoś dnia powróci do Om.

 • Om – Pierwotna moc

W Upaniszadach Katha mówi się, że Om jest pierwotną siłą stojącą za wszystkim. Nazywa się to siłą, która zaowocowała całym stworzeniem. Wszystkie Wedy pochodzą z, i dla Om.

 • Om leczy duszę

Kiedy medytujesz, Om najpierw uspokaja umysł. Następnie usuwa z niego wszystkie napięcia i stresy dnia codziennego. W końcu, prowadzi go w stronę głębokiej ciszy i pokoju, tym samym lecząc duszę.

 • Om jest najwyższą świadomością

W Bhagawadgita Pan Kryszna mówi Ardźunie, że Om jest najwyższą świadomością. Dalej mówił, że ci, którzy pamiętają i medytują Om, osiągną ostateczny cel życia, jakim jest osiągnięcie Moksza (ostateczne wyjście poza krąg samsary).


Srebrny talizman Om oraz inne talizmany możecie znaleźć w naszym sklepieom


 • Om jest dźwiękiem Boga

O Om mówi się, że to Bóg przemawiający do nas, naszym własnym głosem. Należy całkowicie zrozumieć jej znaczenie i medytować nad nią długo. Takie działanie usunie wszelkie problemy z  umysłu i usunie przeszkody na drodze do absolutu.

 • Om to “Akhanda”

Swami Vivekananda powiedział, że Om jest “Akhanda” lub nierozdzielonym Wszechmogącym. To jest ta najwyższa moc, której wszyscy ludzie szukają na różne sposoby. Ten, kto wie, że Om i Najwyższa moc są jednym, otrzyma wszystko, czego szuka.

 • Om jest największym błogosławieństwem

Sylaba Om jest jedynym błogosławieństwem, którego potrzebujesz. Mówi się, że wielcy guru błogosławili swoich uczniów, szepcząc Om do ich uszu.

 • Om jest większa niż jakakolwiek Mantra

Laik bez wiedzy Wedanty i innych religijnych niuansów, może nie być w stanie perfekcyjnie wypowiedzieć mantry Om. W takich przypadkach może po prostu intonować Mantrę Pranava. Nie ma jednak większej Mantry, niż głośne intonowanie Om, ponieważ sylaba ta obejmuje cały świat, żywy  i nieożywiony oraz każdego Boga i Boginię znaną człowiekowi.

 • Om jest zarówno bez formy, jak i jednością z formą

Mówi się, że człowiek wielbi Wszechmogącego w swojej “Saguna roopa” (formie), ponieważ nie może wyobrazić sobie “Nirguna roopa” (bez formy). Om jest przejawem zarówno Nirguna, jak i Saguna roopa. Dźwięk Om oznacza Nirguna roopa najwyższej mocy. Napisana litera Om oznacza Saguna roopa.

Źródło: boldsky.com/yoga-spirituality/faith-mysticism/2018/things-you-did-not-know-about-om-122089

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram