15 zasad Kaizen – filozofii samodoskonalenia z Kraju Kwitnącej Wiśni

Kaizen

Nazwa Kaizen wywodzi się z Japonii i oznacza dobrą zmianę. Stałe samodoskonalenie jest drogą do sukcesu oraz pełnego wykorzystania swojego potencjału. Poznaj zasady filozofii zmiany życia na lepsze z Kraju Kwitnącej Wiśni.

15 zasad Kaizen

 1. Sprawdzaj i podważaj utarte schematy. Jeżeli wszyscy od dawna funkcjonują w ten sam sposób, warto zastanowić się, czy nie można czegoś zrobić lepiej, zamiast wierzyć na słowo, że stosowana metoda jest najlepszą z możliwych. Korzystnym działaniem jest weryfikacja prawd zawartych we wszelkich wierzeniach, tradycjach i przekonaniach, a w szczególności w tych przekazach, które mogą być dla nas najbardziej ograniczające.
 2. Nie upieraj się przy jednym rozwiązaniu. Kiedy pozostawiasz swój umysł otwarty, masz szansę znaleźć, usłyszeć lub zaczerpnąć wiedzy, która przychodzi do ciebie z zewnątrz.
 3. W każdej sytuacji zachowaj pozytywne nastawienie. Nie pozwól na to, by czarnowidztwo zdominowało twoje myślenie. Kiedy uwierzysz, że czegoś nie możesz lub nie potrafisz zrobić, przegrasz. Możesz w danej chwili nie mieć jakiejś umiejętności, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś właśnie teraz zaczął się uczyć. Jak wiadomo, nie od razu Rzym zbudowano.
 4. Dostrzegaj w problemach szansę na samodoskonalenie. Problemy to nadarzająca się okazja do rozwoju mentalnego, emocjonalnego i duchowego, wzniesienia swojej wiedzy na wyższy poziom oraz przekroczenia ograniczających przekonań.

  Kaizen

  Źródło: pixabay.com

 5. Rozwijaj swoją mądrość w obliczu trudności. Prawdziwa mądrość polega na dogłębnym zrozumieniu rzeczy, poprzez połączenie wiedzy, rozsądku, intuicji i doświadczenia. Najszybszą drogą do zdobycia mądrości, o ile nie jedyną, jest nauka poprzez doświadczenie. Pokonywanie napotykanych trudności jest wspierające dla naszego rozwoju. Gdy burza ucichnie i wyjdzie słońce, staniesz się silniejszy, bardziej dojrzały i pewny siebie.
 6. Jeżeli na twojej drodze pojawi się jakaś kłoda zastanów się w jaki sposób możesz ją usunąć, a nie dlaczego nie możesz tego zrobić. Myśl w kategoriach “chcieć to móc”.
 7. Gdy sytuacja układa się nie po twojej myśli, nie obwiniaj swojego otoczenia. Trwanie w pozycji ofiary, jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Ofiara nieświadomie pozbawia się całej osobistej mocy.
 8. Mierz wysoko. Pamiętaj o tym, by postrzegać siebie jako człowieka, który ma pełne prawo do tego, by osiągnąć życiowy sukces. Jesteś wart wszystkiego co najlepsze.
 9. Nie czekaj na idealny czas, nie czekaj aż staniesz się idealny. Zacznij korzystając z dostępnych zasobów i realizuj swoje marzenia. Idź naprzód małymi krokami. Powoli buduj swoje przyszłe imperium. Zacznij od robienia małych rzeczy prowadzących do celu i konsekwentnie je uskuteczniaj, dzień po dniu, aż wejdą ci w nawyk.
 10. Nie bój się popełniania błędów. Jeżeli dostrzeżesz błąd, natychmiast go popraw. Błędy są integralną częścią każdego sukcesu. Kiedy np. ćwiczysz uważność i przez chwilę dasz ponieść się emocjom, nie obwiniaj się, zaakceptuj to i powróć do swojej praktyki.
 11. Pytaj pięć razy “dlaczego?”, by dotrzeć do sedna każdego problemu.

  Kaizen

  Źródło: pixabay.com

 12. Czytaj co najmniej godzinę dziennie. Oglądaj filmy, webinary, dokształcaj się, pracuj nad swoim wnętrzem. Działania staną się cennym zasobem, który będzie w pozytywny sposób przejawiać się w twoim życiu.

Listę webinarów Akademii Ducha znajdziesz tutaj: www.ekademia.pl/produkty/akademiaducha
Książki wypełnione wartościową wiedzą znajdziesz w naszym sklepie:
sklep.akademiaducha.pl/pl/c/Ksiazki/17
Filmy Wiedźmy Anji możesz natomiast obejrzeć m.in. na naszym kanale youtube:
www.youtube.com/AkademiaDucha

 1. Wprowadzanie pozytywnych zmian nigdy nie ma końca. Obserwuj siebie i swoje otoczenie, bądź uważny i otwarty. Kiedy dostrzeżesz możliwość rozwoju, nie zwlekaj, od razu zacznij wdrażać kolejne pomysły w życie.
 2. Baw się z Kaizen swoim życiem. Nie skupiaj się na lęku o przetrwanie, dostrzeż w zmianie szansę na rozwój. Zawsze rozpoczynaj doskonalenie od samego siebie, później wprowadzaj zmiany w życiu, a nawet na całym świecie.

Nie bój się zmiany na lepsze. Jak to mawiał Lao Tzu: “Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. Jeżeli o czymś marzysz, nie zwlekaj i zrób go TERAZ.

Może również zainteresować cię artykuł: Feng Shui – 12 zasad, które możesz wprowadzić w życie już dziś!

Agnieszka Salwa

 

Źródło: agileleanlife.com/the-kaizen-rules-you-should-follow-for-constant-improvement

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram