5 zasad dotyczących twojego życia, które powinieneś poznać, aby żyć pełnią życia

jakość życia

Chcesz poprawić jakość swojego życia? Poznaj uniwersalne prawdy rządzące twoim życiem. Psychologowie przyglądając się życiu i rozwojowi człowieka zauważyli, że naszym życiem kieruje 5 uniwersalnych zasad. Według Kena Wilbera, znanego amerykańskiego filozofa, do tych zasad należą ewolucja, wszechstronność, przebudzenie, unikalność i jedność.

Pierwsza Zasada: Ewolucja

Zwykle ewolucja kojarzy się nam z teorią Karola Darwina, czyli biologiczną ewolucją gatunków, które w drodze stopniowych modyfikacji dokonujących się w czasie dostosowują się do zmiennych warunków środowiska, w którym przebywają.

Nie każdy z nas jest jednak świadomy faktu, że oprócz tych czysto fizjologicznych zmian w naszym życiu osobistym i społecznym zachodzi również ciągła ewolucja.

Postrzeganie tego typu ewolucji zależy od rodzaju myślenia każdego z nas. A mianowicie od tego, czy odznaczasz się myśleniem nastawionym na wzrost (tzw. growth mindset), czy też ustalonym sposobem myślenia (fixed mindset).

W pierwszej sytuacji uważasz siebie za istotę ciągle rozwijającą się. Nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwej. Jeśli tylko będziesz chciał możesz nauczyć się wszystkiego i rozwijać w jakimkolwiek kierunku. W drugiej natomiast zwykle wierzysz, że wszystko, co w życiu robisz uzależnione jest od twoich wrodzonych zdolności i nie masz możliwości wykonywać rzeczy, do których nie masz talentu.

Ludzie z potrzebą samorealizacji mają najczęściej sposób myślenia nastawiony na wzrost. To on popycha ich w kierunku nieznanego i zmusza do ciągłego rozwoju oraz poszukiwań. To dzięki niemu ciągle wzrastają.

Może cię również zainteresować artykuł: 8 znaków świadczących o tym, że praktykujesz materializm duchowy

Źródło: unsplash.com

Druga Zasada: Wszechstronność

Zasada ta mówi o tym, że każdy z nas ma nieograniczoną liczbę zdolności i talentów, w których możemy się rozwijać i które nieustannie możemy udoskonalać. Mimo, że wszyscy mamy swoje mocne i słabe strony w każdym z nich.

Niestety społeczeństwo, w którym żyjemy uznaje przede wszystkim rozwój poznawczy każdego z nas mierzony ilorazem inteligencji. A tymczasem oprócz IQ każdy z nas posiada również inteligencję językową, matematyczno-logiczną, przestrzenną, cielesno-ruchową, muzyczną, emocjonalną oraz moralną. Każda z nich jest równie ważna i każda z nich również rozwija się w czasie, o czym powinniśmy pamiętać.

Trzecia Zasada: Przebudzenie

Ta zasada zaś związana jest z naszą możliwością doświadczania odmiennych stanów świadomości, czyli z mistycyzmem. Każdy z nas ma taki sam dar doświadczania tych stanów.

Czasem zdarzają się nam one spontanicznie np. w skutek zachwytu czymś niezwykle pięknym jak sztuka czy zjawisko natury. Najczęściej jednak są one rezultatem odpowiednich praktyk i działań, np. medytacji czy modlitw. Takie doświadczenia są najczęściej punktami zwrotnym w naszym życiu, bo pozwalają doznać połączenia i jedności z całym wszechświatem. Pozwalają doświadczyć błogości i sprawiają, że pod ich wpływem zaczynamy przewartościowywać całe swoje życie.

Czwarta Zasada: Unikalność

Zasada ta mówi o tym, że pomimo, iż wszyscy jesteśmy tak do siebie podobni, zawsze istnieje jakiś element, który odróżnia nas od innych. Dzieje się tak dlatego, że wszyscy się rozwijamy w różnych kierunkach, doświadczamy różnych stanów świadomości i każdy z nas ma inną osobowość. Zawsze znajdzie się jakaś typologia, która podkreśli naszą unikalność. Warto jest zatem uczynić wysiłek poznania siebie, rozszyfrowania wszystkich swoich typologii i charakterystyk. Lepsze zrozumienie swojego funkcjonowania poprawi twoje relacje z innymi, zaczniesz patrzeć na nich i siebie bardziej autentycznie i przestaniesz upodabniać się do innych podkreślając własną różnorodność.

Może cię również zainteresować artykuł: Wszystko jest energią kontrolowaną przez nasze myśli. Wykorzystaj potęgę swojego umysłu

Źródło: unsplash.com

Piąta Zasada: Jedność

Ostania zasada dotyczy naszego ego, które utrzymuje nas w złudzeniu separacji, czyli odłączenia od reszty świata. Dzieli nas na „ja” i reszta świata. Powoduje to pewną fragmentaryczność w sposobie, w jaki doświadczamy życia. Na wszystko patrzymy jak na odrębną cześć. Prawda jest natomiast taka, że mimo tego, że jesteśmy indywidualnymi jednostkami, to łączymy się w większe grupy. Czy to w postaci rodziny, czy grupy etnicznej, czy narodowości. Mamy wiele różnych systemów scalających nas w jedną całość, czy to społecznych, ekonomicznych, czy kulturowych. Wszystko to powoduje, że każdy z nas jest częścią jednej wielkiej całości.

Uświadomienie sobie tych zasad rządzących naszym życiem powoduje, że zaczynasz inaczej patrzeć na swoje życie. Dostrzegasz możliwości, które z sobą niosą. A także, zaczynasz zauważać ograniczenia, które wynikały z braku ich zrozumienia. Możesz poprawić jakość swojego życia poprzez poprawienie jakości relacji międzyludzkich, przestać na siłę naśladować innych, akceptować różnorodność i zacząć rozwijać się w jakimkolwiek kierunku masz ochotę.

Może cię również zainteresować artykuł: Czym jest samorealizacja, czyli miejsce rozwoju duchowego w psychologii

Agata Dzierżawa
autorka bloga o rozwoju duchowym „A Journey to Yourself”: www.ajourneytoyourself.com/pl/
www.facebook.com/ajourneytoyourself/
www.instagram.com/ajourneytoyourself/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram