7 prostych metod inhalacji olejków eterycznych, na oczyszczenie górnych dróg oddechowych oraz poprawę zdrowia

Każdy z nas wie, że olejki eteryczne mają ogromny zakres korzyści. Przyjmowanie leczniczych właściwości roślin poprzez inhalację jest bardzo skutecznym sposobem na pokonanie wielu dolegliwości. Wdychając odpowiednie mieszanki olejków, wrażliwe komórki umieszczone z tyłu naszych nozdrzy są bezpośrednio stymulowane, a sygnały przez nie odebrane docierają prosto do mózgu. Dzięki temu, osoby cierpiące na zapalenie zatok, mające kaszel lub te przeziębione, mogą szybko zauważyć poprawę.

W aromaterapii wykorzystuje się olejki eteryczne pochodzenia roślinnego. Zapewniają one wiele zdrowotnych korzyści. Stosowanie olejków poprawia samopoczucie, jak również zdrowie fizyczne i psychiczne. Aromaterapia stosowana jest jako alternatywny lek od stuleci, który bezpiecznie oraz skutecznie leczy liczne dolegliwości.

Ze wszystkich naszych zmysłów to zapach ma bezpośredni związek z mózgiem. Dzięki takiej zdolności wpływa na nasze emocje. Zdolność postrzegania zapachu jest mocno powiązana z naszym dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Aromat z olejków eterycznych dostający się do naszego nosa, natychmiast przyjmuje formę aromatycznych cząsteczek, które wiążą komórki w naszym kanale nosowym. Wiadomość o pachnidle wysyłana jest bezpośrednio do mózgu i tam zostaje przetworzona na określony zapach. Cząsteczki wdychane nosem są przenoszone również do płuc. Tą drogą trafiają do naszego krwioobiegu. Dzięki tak krótkiej i klarownej podróży, aromaty olejków natychmiast przynoszą korzyści psychologiczne i fizjologiczne.

Może cię również zainteresować artykuł: Zadbaj o siebie – Przepiśnik z olejków eterycznych

Źródło: unsplash.com

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego olejku do naszych potrzeb. Musimy również pamiętać, że nasze doświadczenia emocjonalne mogą się nieznacznie różnić od doświadczeń innych osób, podczas wdychania olejków eterycznych. Aromaterapia ma ogromną gamę mieszanek, które możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Odpowiednie olejki mogą nas rozluźnić, uspokoić, pomóc się skoncentrować lub poczuć się bardziej komfortowo, bądź też pobudzić, czy rozgrzać nasze ciało.

Podstawową zasadą wdychania niezwykłych olejków jest ich możliwość dostania się gardła, płuc i krwioobiegu. Istnieje parę metod inhalacji, które mogą spełnić nasze oczekiwania i potrzeby:

1. Domowa inhalacja parowa:

W przypadku takiej inhalacji nie podgrzewamy samego olejku, tylko wodę, która zostaje zmieszana z aromatycznym olejkiem. Do świeżo przegotowanej wody dodajemy 4 lub 8 kropel substancji, w zależności od ilości wody i zapotrzebowania. Następnie, nakrywamy głowę ręcznikiem aby zatrzymać uciekającą parę. Pod przykryciem powinniśmy oddychać głęboko. Możemy w tym czasie robić sobie przerwy co 5-10 minut, bądź wdychać uzdrawiającą parę do momentu, aż przestanie się ulatniać.

2. Aromatyczna kąpiel z olejkiem lub sauna:

Do ciepłej wody w wannie możemy dodać parę kropel olejku eterycznego. W takiej kąpieli odpoczniemy i rozluźniamy umysł. Jeżeli mamy możliwość przebywania w saunie możemy dolać parę kropel olejku do dzbanka z wodą, która służy do skraplania węgli. W ten sposób aromat zostanie wchłonięty zarówno przez nasz nos, jak i skórę.

3. Wdychanie aromatu z chusteczki lub wacika:

Możemy skropić delikatnie chusteczkę lub wacik bawełniany olejkiem eterycznym. Jednak nie powinniśmy moczyć go całkowicie. Zdecydowanie wystarczy symboliczna liczba kropelek, ponieważ aromat może być zbyt silny i szybko się ulotnić. Taki namoczony wacik możemy umieścić w misce, a następnie położyć ją na biurku lub przy łóżku. W ten sposób delikatnie będziemy wchłaniać aromatyczne substancje. Możemy również przyłożyć go na chwilę do nosa, aby zapewnić intensywniejsze doznania.


W sklepie Akademii Ducha znajdziesz najwyższej jakości naturalne olejki harmonizujące czakry


4. Naoliwienie rąk:

Smarując ręce olejkiem eterycznym powinniśmy uważać. Nie należy wcierać nierozcieńczonego olejku eterycznego bezpośrednio na dłonie. Ponieważ, jest on bardzo silnie skoncentrowaną substancją, która może powodować problemy skórne. Aby bezpiecznie używać olejku i smarować nim dłonie, musimy wpierw zmieszać go z olejem nośnym. Takie oleje bardzo dobrze mieszają się z olejkami eterycznymi i pozwalają im odparowywać znacznie wolniej. Do zmieszania olejku możemy użyć oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub olejku ze słodkich migdałów.

5. Wdychanie zapachu prosto z buteleczki:

Najszybszą i najprostszą metodą wdychania olejku eterycznego jest wdychanie go prosto z otwartej buteleczki. Możemy machać ręką nad butelką i kierować powiew zapachu prosto do naszego nosa. Jest to dość szybki sposób, kiedy potrzebujemy krótkiego odbioru zapachu. Tym sposobem natychmiast oczyścimy zatoki i ożywimy organizm. Jest to dobra metoda aby wprowadzić zapach bezpośrednio do receptorów naszego nosa, jednak jest krótkotrwała.

6. Dyfuzor aromatyczny:

Jeśli posiadamy w domu dyfuzor aromatyczny nazywany potocznie nawilżaczem powietrza, możemy wykorzystać go do inhalacji domowej. Wystarczy, że dolejemy parę kropel olejku eterycznego do zbiornika z wodą i włączymy maszynę. W ten sposób będziemy cieszyć się przepięknym, zdrowotnym aromatem w całym pokoju.

Stosowane bezpiecznie i ostrożnie olejki eteryczne przynoszą niezliczone korzyści dla naszego zdrowia. Wdychanie olejków z pomocą różnych metod inhalacji może stanowić dodatkową pomoc podczas kaszlu, zapalenia zatok czy zwykłego kataru. Poprawi to nie tylko nasze samopoczucie ale i zdrowie fizyczne.

7. Kominek na olejki eteryczne:

Kominek na olejki będzie nie tylko piękną ozdobą w naszym mieszkaniu. Dzięki niemu oraz olejkom, prócz wdychania zdrowotnych właściwości, dodatkowo odświeżymy powietrze w otoczeniu. Aby zacząć używać kominka, do małej miseczki umiejscowionej na górnej części konstrukcji nalewamy niewielką ilość wody. Następnie, do wody dolewamy parę kropel olejku eterycznego. Aby zacząć podgrzewać aromat do wnętrza obudowy wkładamy zapaloną małą świeczkę w aluminiowej osłonie.

Może cię również zainteresować artykuł: Poznaj moc olejków eterycznych – ich tradycyjne i mistyczne zastosowanie

Aniela Frank

Źródła:
herbowski.co.uk/blogs/blog/5-methods-of-aromatherapy-inhalation-you-should-try
ellessco.com/blog/2016/08/6-ways-use-essential-oils-inhalation-therapy
aromafloria.com/blog/inhale-essential-oils.html
medicalnewstoday.com/articles/321199.php#using-essential-oils
essentialoilsanctuary.com/how-to-safely-and-effectively-inhale-essential-oils/
developgoodhabits.com/benefits-natural-essential-oils/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram