7 kroków, jak rozwiązywać konflikty w związkach

jak rozwiązywać konflikty

Definicja szaleństwa to robienie w kółko tego samego i oczekiwanie innych rezultatów. Tyczy się to dokładnie wszystkich kategorii życia, w tym także związków. Jeśli więc pracujesz nad związkiem cały czas w ten sam sposób i praca ta nie przynosi żadnych rezultatów, oznacza to, że pracę trzeba zmienić na inną. A jeśli czujesz zmęczenie w swojej relacji, oznacza to, że trzeba ją trochę przewietrzyć. Związki ewoluują, przekształcają się, zmieniają. Czasem wymagają od nas docierania się, innym razem uzgodnień. Żeby żyć w dobrym i zdrowym związku trzeba umieć sobie radzić z konfliktami, które pojawiają się prędzej czy później.

Coś o zmianach, bez których się nie obejdzie

Mówi się, że zmiany przychodzą stopniowo. Jednak ja uważam, że zmiana dzieje się wtedy, gdy zostaje podjęta decyzja o tym, że zmiana nastąpić musi.

Dlatego podejmij decyzje, które zaprowadzą cię do lepszej jakości twojego związku. Zamień separację w intymność. Ot tak, po prostu. Podejmij decyzję i przekliknij się. Jeśli jesteś w zdrowej relacji z kimś, kto nigdy celowo cię nie skrzywdził, zawsze możesz przekształcić konflikt w głębszą więź. I to jest ta wspaniała wiadomość! W zdrowej relacji dwóch dojrzałych osób, konflikty przekształcają się w jeszcze mocniejszą więź. Stanowią kolejne pasemko mocnego sznura, którym jesteście energetycznie połączeni.

Może cię również zainteresować artykuł: Zestaw cech dojrzałego człowieka – sprawdź, czy czegoś ci brakuje!

Źródło: unsplash.com

Co możesz zrobić, aby zmienić sposób rozwiązywania konfliktów partnerskich?

1. Zatrzymaj się i przyjrzyj się swoim emocjom.

Jeśli nie uświadomisz sobie swoich emocji, nic z nimi nie zrobisz. Dopiero po uświadomieniu ich sobie możesz je przetransformować. Jeśli je poczujesz, przytul sam siebie – masz prawo je czuć. Możesz czuć złość, wściekłość, smutek rozczarowanie i każda z tych emocji ma prawo w tobie być – oznacza ona, że masz nieprzerobione triggery (emocjonalne wyzwalacze) w swoim życiu.

2. Opowiedz sobie historię danej sytuacji.

Z pewnością niewiele ma ona wspólnego z historią, którą opowiedziałby partner lub osoba trzecia, która na to wszystko patrzy. Ale w tym momencie to twoja historia jest najważniejsza. Jakie masz myśli i przekonania? Historia w twojej głowie generuje emocje w twoim ciele, dlatego tak ważne jest, aby uświadomić sobie swoją własną historię.

3. Przeanalizuj swoją historię z punktu widzenia osoby trzeciej.

Na historie, które gramy w naszych umysłach, często wpływają wspomnienia i doświadczenia z przeszłości. To one wywołują mocne emocje i sprawiają, że mamy klapki na oczach i nie potrafimy myśleć racjonalnie. Rozłóż historię na czynniki pierwsze. Czy to jest prawda? Jakie są założenia i prognozy? Skąd masz pewność, że twoja historia jest prawdziwa? Czy masz jakieś dowody na poparcie swojej historii?

4. Znajdź źródło.

Zadaj sobie pytanie, o co ci tak naprawdę chodzi? Przed czym się bronisz? Czego tak bardzo nie chcesz poczuć? Gdzie jest źródło twojego bólu? I w zasadzie… o co tak naprawdę tobie chodzi?

5. Ujawnij się i swój ból.

Kiedy znasz swoje źródło i swoją główną przyczynę, zadaj sobie pytanie: Jakiej potrzeby obecnie nie zaspokajam? Czy nie czujesz się kochany? Czy czujesz połączenie, a może jego brak? Czy czujesz się wyjątkowy i znaczący? Czego właśnie doświadcza twoje serce? Czego twoje serce teraz potrzebuje?


W naszym sklepie można kupić zestaw specjalnie przygotowanych kamieni na miłość


6. Odważ się być bezbronny.

Jeśli osoba, z którą aktualnie masz konflikt jest osobą którą mimo wszystko chcesz w swoim życiu, zaryzykuj bezbronność. Otwórz się i powiedz drugiej osobie, co tak naprawdę czujesz, jaka jest twoja historia i jakie jest jej źródło. To może cię przerażać, bo bezbronność jest z zasady przerażająca. Weź głęboki oddech i powiedz swoją prawdę, którą o sobie odkryłeś.

7. Weź odpowiedzialność za swoje myśli i uczucia.

Ta okazja, która właśnie ci się trafiła, to fantastyczna okazja do tego, aby popracować nad czymś w swoim życiu. Nie oczekuj, aż inni cię naprawią, napraw sam siebie! Jesteś odpowiedzialny za pokochanie siebie samego i musisz znaleźć w sobie siłę i chęć na to, aby pokochać siebie samego z miłością partnera lub bez niej.

Jeśli nie dzieje się dobrze w twoim związku, odkryj w pierwszej kolejności swoją własną historię, a potem porównaj ją z historią partnera. Bardzo możliwe, że mówicie o zupełnie różnych rzeczach, a to oznacza, że nie macie szans na to, aby stworzyć historię własną. Wsłuchaj się w siebie. Wysłuchaj drugiej strony. A potem zamień konflikt w kolejną nić waszej mocnej więzi.

Może cię również zainteresować artykuł: 9 sposobów, jak otworzyć i używać pola serca do samouzdrawiania

Nadine Lu

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram