Wszyscy jesteśmy utalentowani: 9 rodzajów inteligencji, o których powinieneś wiedzieć

inteligencji

Pojęcie inteligencji nie ogranicza się tylko do akademickich umiejętności. Jest to w istocie stereotyp stworzony przez społeczeństwo; rzeczywistość jest taka, że ​​geniusz przejawia się w różnych formach i na różne sposoby. Oznacza to, że dana osoba może być inteligentna w robieniu czegoś bardzo specyficznego, co inni mogą uznać za trudne do zrobienia lub nauczenia.

Wielu ludzi myśli, że jeśli nie byli w stanie osiągnąć doskonałych wyników w szkole, to nie są inteligentni. Ale psycholog Howard Gardner uważa, że ​​istnieje wiele rodzajów inteligencji, które zazwyczaj w tradycyjnym szkolnictwie są bagatelizowane, traktowane bardzo powierzchownie lub całkowicie ignorowane. Nie mamy więc okazji sprawdzić, ani tym bardziej rozwinąć zdolności, które mogą w nas drzemać.

Nauka dotycząca 9 rodzajów ludzkiej inteligencji:

Książka “Inteligencje wielorakie” autorstwa Gardnera dostarcza nam narzędzi do rozpoznania naszego indywidualnego rodzaju (lub rodzajów) inteligencji oraz określania własnych mocnych i słabych stron.

Teoria wielorakich inteligencji wyróżnia jej 9 typów:

  1. Muzyczno-rytmiczna: umiejętność rytmu, barwy dźwięku, jego wysokości i tonacji.
  2. Wizualno-przestrzenna: umiejętność myślenia w trzech wymiarach. Podstawowe możliwości obejmują aktywną wyobraźnię, manipulację obrazem, obrazy mentalne, umiejętności artystyczne i rezonowanie przestrzenne.
  3. Werbalno-językowa: umiejętność posługiwania się językiem w celu formułowania i przekazywania złożonych komunikatów i znaczeń.
  4. Logiczno-matematyczna: umiejętność obliczania, formułowania hipotez i wniosków, kwantyfikowania i wykonywania operacji matematycznych.
  5. Cielesno-kinestetyczna: zdolności wykorzystywania własnego ciała, ukierunkowanego ruchu oraz sprawne posługiwanie się przedmiotami (zdolności manualne).
  6. Interpersonalna: umiejętność dobrej interakcji z innymi, zarówno werbalnie, jak i niewerbalnie oraz zdolności empatyczne.
  7. Intrapersonalna: zdolność rozumienia własnych uczuć i myśli, wysoka samoświadomość, zdolność do refleksji nad sobą.
  8. Przyrodnicza: umiejętność dostrzegania wzorców w naturze, rozpoznawania i kategoryzowania przedmiotów oraz świata zwierząt i roślin.
  9. Egzystencjalna: umiejętność rozważania głębokich pytań dotyczących natury ludzkiej egzystencji, zdolności parapsychiczne.

Znajomość własnych mocnych stron pomaga uwolnić się od stereotypów, a wiedza o słabościach, ułatwia podjęcie działań umożliwiających ich poprawę lub zmianę.

Na pewno znasz słynny cytat przypisywany Einsteinowi: “Każdy jest geniuszem. Ale jeśli osądzisz rybę dzięki jej umiejętności wspięcia się na drzewo, to przez całe życie będzie wierzyć, że jest głupia”.

Gdy próbujesz rozwijać się w zawodach i działaniach, które wymagają innego typu inteligencji, niż posiadasz, to jesteś jak ta ryba próbująca wejść na drzewo.

By żyć pełnią swojego potencjału, ważnym jest rozpoznanie swojego typu inteligencji i jej wykorzystywanie w życiu, np. poprzez wykonywany zawód.

Pozwoli to zmaksymalizować twój wzrost i pomoże ci satysfakcjonująco żyć. Każda osoba jest inna i dlatego musisz odnaleźć swoje talenty na własnej życiowej ścieżce.

***

Chcesz rozpoznać i obudzić w sobie swój ukryty geniusz, i w końcu poczuć się jak ryba w wodzie, a nie na drzewie?

Wiedźma Anja Anna i Akademia Ducha zapraszają na szkolenie on-line:

 Budzenie Talentów – Odkryj Dary, z którymi przyszedłeś na świat!

(Webinar będzie nagrywany, jeśli z jakiś powodów nie możesz być z nami na żywo, szkolenie po wykupieniu dostępu będziesz mógł obejrzeć w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie).

Źródło: consciousreminder.com/2017/10/23/talented-way-9-types-intelligence-know

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *