15 najbardziej świadomych lekcji od Alana Wattsa

Alan Watts

Alan Watts to więcej niż tylko brytyjski filozof. Był pisarzem, poetą, radykalnym myślicielem, mistykiem, byłym księdzem i nauczycielem.

Po zbadaniu duchowości poprzez studiowanie buddyzmu, chrześcijaństwa i hinduizmu, pogodził się z własną duchowością.

Był w stanie wycofać się z dramatu, który uwikłał ludzką duszę i zrozumiał kosmiczny humor tego wszystkiego, nazywając siebie filozoficznym artystą estradowym.

Jego wspaniałe dzieła odzwierciedlały jego namiętnego ducha i do dzisiaj są poszukiwane i czytane przez duchowych adeptów.

Poniżej znajdują się niektóre z jego słynnych cytatów, które nie wymagają żadnego opracowania, ponieważ przemawiają bezpośrednio do duszy czytelnika. To prawdopodobnie najprawdziwsza rzecz, jaką dziś przeczytasz!

15 najbardziej świadomych lekcji Alana Wattsa:

1. Nieskończona chwila.

„Życie istnieje tylko w tej chwili i w tej chwili jest nieskończone i wieczne, ponieważ chwila obecna jest nieskończenie mała; zanim zdążymy w niej cokolwiek zmierzyć, zniknie, a jednak będzie istnieć na zawsze…”.

2. Rzeczy są takie, jakie są.

„Rzeczy są takie, jakie są. Patrząc w głąb Wszechświata nocą, nie dokonujemy porównań między dobrymi a złymi gwiazdami ani między dobrze i źle ułożonymi konstelacjami”. 

3. Rzeczywistość jest dziwniejsza niż fikcja.

„Kiedy uwolnisz się od pewnych ustalonych koncepcji tego, jaki jest świat, odkryjesz, że jest on o wiele bardziej subtelny i o wiele bardziej cudowny, niż myślałeś”.

4. Jesteś tak samo nadzwyczajny jak ty.

„To, co naprawdę mówię, to to, że nie musisz nic robić, bo jeśli widzisz siebie we właściwy sposób, widzisz, że jesteś tak samo niezwykłym fenomenem natury, jak drzewa, chmury, wzory w płynącej wodzie, migotanie ognia, układ gwiazd i kształt galaktyki. Wszyscy właśnie tacy jesteście i nie ma z wami nic złego. 

5. Bezpieczeństwo i niepewność to jedno i to samo.

„Mówiąc jeszcze jaśniej: pragnienie bezpieczeństwa i poczucie niepewności to to samo. Wstrzymywać oddech to tracić oddech. Społeczeństwo oparte na dążeniu do bezpieczeństwa to nic innego jak konkurs na zatrzymanie oddechu, w którym wszyscy są napięci jak bęben i fioletowi jak burak”. 

6. Konieczna jest wieczna transmutacja.

„Bez narodzin i śmierci oraz bez nieustannej transmutacji wszystkich form życia świat byłby statyczny, pozbawiony rytmu, nietańczący, zmumifikowany”.

7. Prawdziwa religia zamienia niepokój w śmiech.

„Ksiądz zacytował mi kiedyś rzymskie powiedzenie, że religia jest martwa, kiedy księża śmieją się z siebie naprzeciw ołtarza. Zawsze śmieję się przy ołtarzu, czy to chrześcijańskim, hinduskim czy buddyjskim, ponieważ prawdziwa religia to przemiana niepokoju w śmiech”.

8. Wiara cię utrzyma.

„Mieć wiarę, to zaufać wodzie. Kiedy pływasz, nie chwytasz się wody, bo jeśli to zrobisz, zatoniesz i utoniesz. Zamiast tego odprężasz się i pływasz. 

9. Ta sama świadomość rządzi nami wszystkimi.

„Kiedy cię spotykam, widzę nie tylko to, co określasz jako pan taki a taki, pani taka a taka, widzę każdego z was jako pierwotną energię Wszechświata, która wpada na mnie na tym konkretnym odcinku drogi. Wiem, że też nią jestem. Ale nauczyliśmy się definiować siebie jako oddzielni od niej”. 

10. Przekonania nie są w rzeczywistości naszymi własnymi.

„Rzadko zdajemy sobie sprawę, na przykład, że nasze najbardziej prywatne myśli i emocje nie są w rzeczywistości naszymi własnymi. Myślimy bowiem w kategoriach języków i obrazów, których nie wymyśliliśmy, ale które podarowało nam nasze społeczeństwo”. 


Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjne, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…


11. Pozwól, aby sprawy się ułożyły.

„Zabłoconą wodę najlepiej oczyszczać, zostawiając ją w spokoju”.

12. Żyj teraźniejszością.

„Żadna praca ani miłość nie wyrosną z poczucia winy, strachu lub pustki w sercu, tak jak nie mogą tworzyć żadnych ważnych planów na przyszłość ci, którzy nie są w stanie żyć teraz”.

13. Wychodzimy z tego świata.

“Nie przychodzimy na ten świat, tylko z niego wychodzimy – tak jak liście wychodzą z drzewa. Tak, jak ocean faluje, Wszechświat “ludziuje”. Każdy człowiek jest wyrażeniem całej Natury, unikalnym działaniem całego Wszechświata. Fakt ten jest rzadko, jeśli w ogóle, doświadczany przez większość osób. Nawet ci, którzy wiedzą, że to prawda w teorii, nie wyczuwają tego ani nie czują, ale nadal są świadomi siebie jako odizolowanych „ego” w workach ze skóry”. 

14. Szukaj w sobie boskości.

„Nie patrzysz tam na Boga, na coś na niebie, patrzysz w siebie”.

15. Najbardziej niebezpieczny zdrowy rozsądek.

„Nikt nie jest bardziej niebezpiecznie szalony niż ten, który jest cały czas przy zdrowych zmysłach: jest jak stalowy most bez elastyczności, a porządek jego życia jest sztywny i kruchy”. 

Może cię również zainteresować artykuł: 9 oświecających lekcji, których możemy nauczyć się od ludzi, którzy byli w kosmosie


Źródło: lifecoachcode.com/2018/07/05/most-conscious-lessons-from-alan-watts

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram