Słownik Magii: Ankh – znaczenie symbolu krzyża egipskiego

Ankh

Był jednym z niewielu tak potężnych znaków. Szczególnie szanowany i znany w całym starożytnym Egipcie. Niektórzy nazywają go “Kluczem życia” ponieważ jest symbolem wiecznego życia i zmartwychwstania. Niewielki przedmiot, o tak wielkim znaczeniu, mógł być tylko jeden: krzyż Ankh.

Ankh obecny jest w hieroglifach i dziełach mieszkańców Egiptu. Symbol ten był przedstawiany, nie tylko w formie malunku czy rzeźb, wykuwano go w ścianach świątyń i tworzono z wielu innych materiałów, takich jak drewno, złoto czy miedź. Krzyż ten kojarzył się sługom Faraona z wodą, powietrzem, słońcem i bogami. A na malowidłach, bóstwa bardzo często przedstawiane były niosąc lub trzymając właśnie Ankh – w takiej formie symbol ten reprezentował życie fizyczne i wieczne.

Egipski krzyż Ankh – czym dokładnie jest

Historia symbolu krzyża z pętlą sięga czasów archaicznych. Podkreślano nim znaczenie życia, ponieważ starożytni wierzyli, że ziemska podróż jest tylko początkiem drogi do wiecznej egzystencji. Oznaczał on nie tylko życie fizyczne na Ziemi, życie wieczne w niebie lub podziemnym świecie, uosabiał on także nieśmiertelność, reinkarnację i płodność. Często noszony był dla ozdoby i ochrony. Swoje zastosowanie znajdował także w rytuałach i przepowiedniach. Każdy detal posiada odrębne znaczenie. Obręcz w kształcie łzy oznacza Słońce, pozioma poprzeczka przedstawia horyzont, a pionowa nakreśla drogę do wielkiej gwiazdy, która wznosi się nad widnokręgiem. Dla kairczyka miał nie tylko ogromne znaczenie, krzyże umieszczano w grobowcach zmarłych, aby nieboszczyk mógł zabrać go ze sobą do zaświatów. Podobno pomagał im znaleźć drogę do niekończącego się żywota.

Przeczytaj także: Pieczęć Siedmiu Archaniołów – jeden z najpotężniejszych talizmanów na świecie

Źródło: pixabay.com

Pochodzenie i znaczenie krzyża

Pochodzenie krzyża Ankh nie do końca jest znane. Wielu egiptologów snuło swoje teorie, jednak żadna z nich nie została ostatecznie zaakceptowana. Koncepcja egiptologa Wallis Budge, zdaje się być najbardziej prawdopodobna. Twierdzi on, że znak krzyża pochodzi od klamry ceremonialnego pasa bogini Izydy. Była ona opiekunką rodzin i boginią płodności. Niektórzy natomiast twierdzą, że symbolizuje Ozyrysa i Izydę, czyli połączenie nieba i ziemi.

Znaczenie Ankh było naprawdę olbrzymie, słowo to pojawiało się w nazwach przedmiotów lub włączano go do nazw już istniejących. Zmarły nierzadko określany był jako ankhu, a niektórzy Faraonowie dodawali ten wyraz do swoich przydomków lub imion przodków, aby podkreślić swoje życie lub zdolności obecne w drugim istnieniu.

Ten starożytny relikt jest odzwierciedleniem wielu przepięknych znaczeń:

  • znaczenie płodności

Ankh widniał jako symbol płodności. Łezka krzyża reprezentowała kobiecą waginę, skrzyżowane linie to znak męskiego przyrodzenia w zjednoczeniu z pochwą. Znaczenie to odzwierciedla tworzenie nowego życia. Oznacza także idealny związek mężczyzny i kobiety, którzy trwają złączeni w doskonałej harmonii i zgodzie. Według egipskich ludów tylko w takich warunkach powstaje nowe życie. Mówiono, że wyciągnięte ręce dziecka w stronę rodzica, reprezentują stosunek małżonków i zjednoczenie rodziny.

  • znaczenie duchowe

Z duchowego punktu widzenia egipski krzyż symbolizował klucz do całej ukrytej wiedzy. Pętla w kształcie łzy symbolizowała wieczną duszę, bez początku ani końca. A krzyż w tej interpretacji reprezentował śmierć. Ankh był kluczem do rozwikłania zagadek życia i śmierci. Nie bez powodu krzyż widniał nad wejściem do egipskich czytelni. W tych bibliotekach mieściły się teksty edukacyjne i magiczne tradycje. Wszystkie materiały kształceniowe były dostępne dla każdego.

  • znacznie klucza

Krzyż Ankh był jednym z niezbędnych elementów wyposażenia grobowców wielkich władców. Według starożytnych, był on kluczem, który otwierał drzwi nieboszczykowi do wiecznego życia w zaświatach. Pomagał także utrzymać ciało zmarłego w jak najlepszej kondycji.

  • znaczenie wody

Woda dla egipcjan miałam niebagatelne znaczenie. Dzięki Nilowi funkcjonowało życie i rozwijały się plony. Rzeka ta nadawała rytm codzienności, zbiorom i doczesności. Ankh był utożsamiany z wodą, ponieważ była ona dla starożytnych darem życia i egzystencji.

By Nieznany (Codex Glazier) , via Wikimedia Commons

Ankh jako narzędzie magiczne

Symbol ten używany był często przez egipskich szamanów w obrzędach i rytuałach. Towarzyszył im nieustannie, gdyż odkryli, że mistyczny symbol jest polaryzatorem sił, które nieustannie przenikają przez ludzkie ciała. Mimo, że był dobrze znany, mało kto zdawał sobie sprawę, że ma tak silny związek z magią. Przede wszystkim otwierał bramy psychicznej komunikacji z boskością. W sztuce nierzadko Ankh zlokalizowany był na czole, w miejscu trzeciego oka. Czarownicy umieszczali drogocenne kamienie w pętli Ankh, aby wzmocnić jego duchowe właściwości. Połączony z ametystem stawał się potężnym narzędziem wróżbiarskim. Stosowany był także jako amulet ochronny, który kumuluje niekorzystne energie, a następnie wysyła je w kosmos. Dodatkowo przywoływał szczęście, powodzenie i dobrobyt osobie, która nosiła go przy sobie. Wielu Faraonów przedstawianych na malowidłach, trzyma w rękach berło w kształcie krucyfiksu. Egipski krzyż dysponował także siłą uzdrawiania. Chorzy umieszczali go na ranach, aby przyspieszyć regenerację i powrót do zdrowia.

Ten niesamowity krzyż nawet dziś ma swoje zastosowanie. Wykorzystywany jest jako amulety, motyw breloków, zawieszek do naszyjnika, czy tez jest źródłem inspiracji tatuażystów. Chociaż dla większości z nas nie kojarzy się z symbolem boskości i tak powszechnego kultu, to symbol ten na pewno przywołuje dobre duchy, wzmaga płodność i zabiera niekorzystną energię od właściciela. Staje się więc niezbędnym symbolem każdego, kto kroczy ścieżką magii i duchowego rozwoju.

Aniela Frank

***

Srebrny talizman z krzyżem Ankh o wysokiej jakości, znajdziesz w

 sklepie Akademii Ducha

 

Źródła:
https://themoonlightshop.com/blogs/news/34179269-the-ankh
https://goodlucksymbols.com/ankh/
https://www.ancient.eu/Ankh/
http://www.crystalinks.com/ankh.html

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *