Curanderos – uzdrawianie według meksykańskiego szamanizmu

Curanderos

Szamani curanderos praktykują curanderismo. Jest to holistyczna forma leczenia, która łączy ze sobą naturalne ziołowe środki, modlitwę, rytuały, masaże, a nawet spirytyzm. Meksykańskie uzdrawianie spaja ze sobą tradycje Majów, Azteków i Hiszpanów. Szamani curanderos przekazują swoją wiedzę z pokolenia na pokolenie, a samo leczenie jest ich duchowym powołaniem zleconym przez samego Boga.

Słowo curanderismo pochodzi od hiszpańskiego słowa “curar” oznaczającego “uzdrawiać”. W języku hiszpańskim określenie curandero oznacza dosłownie “uzdrowiciel”. Forma takiej medycyny jest dość popularna w kulturach latynoskich, ponieważ dotyczy ona kwestii, które nie są uznawane i akceptowane przez medycynę zachodnią. System uzdrawiania oparty jest na wykorzystywaniu tradycyjnych ziół i naturalnych środków. Curandero jest to osoba, która nie odmawia pomocy, potrafi wyleczyć nierozpoznaną chorobę, szczególnie taką, która ma podłoże metafizyczne lub nadprzyrodzone pochodzenie. W społeczności lokalnej uzdrowiciele uważani są za liderów, pomocników i niezwykłych lekarzy. Dodatkowym atutem leczenia jest jego koszt. Tak naprawdę meksykańscy szamani rzadko kiedy oczekują zapłaty w formie gotówki za oczyszczanie i wizytę. Zamiast standardowego wynagrodzenia wielu woli i wybiera darowizny, oferty bądź jakieś usługi w zamian. Historia curanderismo rozpoczęła się jeszcze w okresie przed hiszpańskim, dzięki temu jest jednym z najbardziej autentycznych i długoletnich praktyk w kraju, zakorzenioną na dobre w rdzennej kulturze. Niestety, mimo swojej długiej działalności jest jednym z tych obyczajów, które Hiszpanie chcą od wieków wyeliminować.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak natychmiast zidentyfikować zablokowane czakry

Kim jest niezwykły szaman nazywany curandero

Curanderismo ewoluowało z szerokiej gamy różnych przekonań, tradycji i praktyk. Na zachodzie uważa się, że curandero jest to ktoś, kto otrzymał dar uzdrawiania od samego Boga. Wielu ludzi uważa, że zdolności i predyspozycje są dziedziczone z pokolenia na pokolenie i nauczane przez rodziny. Mimo to, według tamtejszej społeczności, taki szaman jest jedyną osobą, która posiada umiejętności i zmysły do walki z chorobami wywołanymi przez duchy, klątwy i nadprzyrodzone moce. Dodatkowo curandero wykonuje przeróżne rytuały oczyszczenia, eliminuje negatywne energie z otoczenia i ciała.

Uzdrawianie według meksykańskiego szamanizmu można podzielić na fizyczną i psychiczną odmianę, chociaż w praktyce uzdrowiciele podkreślają związek między ciałem, umysłem i duchem. Jednak w zależności od problemu i dolegliwości można się zgłosić do konkretnego, specjalistycznego curandero:

  1. Parteras – są to meksykańskie szamanki bądź też szamani, pomagający kobietom w ciąży. Zawsze służą poradą, przypisują specjalne zioła odpowiednie do stanu błogosławieństwa. Odbierają i nadzorują również porody.
  2. Sobadores – są to osoby, które zostały specjalnie przeszkolone w dziedzinie masażu ciała.
  3. Yerberos – osoby z tej specjalizacji zajmują się stosowaniem i przypisywaniem na różne dolegliwości mieszanek z roślin leczniczych i naturalnych ziół.
  4. Rezanderos – polegają głównie na modlitwie i mocy świec. Uzdrawiają najczęściej w świętych miejscach, przed ołtarzem lub wewnątrz jaskiń.

Zioła i naturalne preparaty są szeroko wykorzystywane do leczenia dolegliwości fizycznych. Są mieszane w celu wytworzenia specjalnego preparatu ziołowego lub są stosowane samodzielnie na poszczególne choroby. Najczęściej curanderos korzysta z cebuli, czosnku oraz aloesu. Nierzadko do leków czerpie się substancje pochodzenia zwierzęcego.


Zapraszamy na warsztaty on-line na których nauczysz się transformować i harmonizować cały system ciało-umysł-dusza, by był w jak najlepszej formie: Zrozumienie Organizmu. Jak sprawić aby Ciało, Umysł i Duch transformowały w jak najlepszą formę

jogi


Najpopularniejsze ceremonie i rytuały

Curandero rozwiązuje dolegliwości poprzez ostrożne stosowanie duchowych oczyszczeń, ziół, kadzideł, olejków eterycznych, a nawet czasem z pomocą modlitwy. Celem uzdrawiania jest rozwiązanie dolegliwości za pomocą tylko i wyłącznie naturalnych środków. Większość chorób z jakimi przychodzi im się zmierzyć mają podłoże duchowe, emocjonalne lub nadprzyrodzone.

  1. Rytuał barrida – rytuał ten ma za zadanie wyeliminować negatywne energie otaczające chorego. Najczęściej korzysta się ze zwykłego jajka kurzego i rozmarynu. Jajko używane jest jako wabik pochłaniający złą siłę. Rośliną ociera się głowę, ramiona i wszystkie kończyny w celu zrzucenia wszelkich negatywności. Jajo w skorupce przesuwane jest dokładnie po tych samych miejscach, aby zebrało złą energię. Potem zostaje ono rozbite w szklance wody. Szaman ma za zadanie zbadać pływające jajko, na zakończenie pacjent wraz z uzdrowicielem zamykają rytuał modlitwą i rozpylają wokół siebie naturalne perfumy.
  2. Ceremonia temazcal – jest to ceremonia uważana przez Latynosów za szczególnie potężną. Rytuał ten wykonywany jest w kamiennej konstrukcji przypominającej igloo. Pomieszczenie wypełnione zostaje parą przez szamana, który rozlewa pachnącą wodę zmieszaną z ziołami na rozgrzane skały wulkaniczne. Jest to ceremonia stosowana do oczyszczenia z zanieczyszczeń całego organizmu.

Oczywiście to nie wszystkie ceremonie, które używane są przez curandero. Istnieje wiele innych, które mają za zadanie leczyć na poziomie duchowym i psychologicznym, jednak są bardziej skomplikowane i czasochłonne. Niektóre schorzenia wymagają specyficznych zabiegów, jak na przykład urok “złego spojrzenia”, który dotyczy w szczególności dzieci. Podczas gdy ludzie z problemami duchowymi odwiedzają szamanów praktycznie codziennie, osoby cierpiące na raka, cukrzycę lub nieuleczalne fizyczne schorzenia, są bardzo rzadkimi przypadkami. W momencie, gdy ktoś taki pojawi się w domu curandero zostaje delikatnie upomniany i natychmiast odesłany do zachodniego lekarza.

Curanderismo prawdopodobnie zawsze będzie miało miejsce w kulturze hiszpańskiej. Dla wielu ludzi siła wiary ma ogromny wpływ na leczenie jak i wyniki badań. Curandero jest to ktoś, kto potrafi dotrzeć głębiej, zobaczyć więcej niż zwykły lekarz. Potrafi poruszać się na poziomie duchowym, niematerialnym, dodatkowo zawsze kieruje się dobrem pacjenta, a co najważniejsze i prawdziwe w chęci pomocy – nie oczekuje on standardowej zapłaty za doradztwo i leczenie.

Może cię również zainteresować artykuł: Medycyna tybetańska – zasady i leczenie według jednego z najstarszych systemów medycznych świata

Aniela Frank

 

Źródła:
theculturetrip.com/north-america/mexico/articles/meet-mexicos-curandero-healers-enacting-surgical-miracles/
newstaco.com/2013/09/26/what-are-curanderos-in-hispanic-cultures/
theculturetrip.com/north-america/mexico/articles/everything-to-know-about-mexican-folk-healing/
learnreligions.com/curanderismo-the-folk-magic-of-mexico-2562500

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram