Życie w zgodzie z naturą, czyli cykl menstruacyjny kobiety. Jak wrócić do kobiecego domu?

cykl menstruacyjny

TEN czas w miesiącu. Miesiączka. Okres. Najmniej przyjemna część cyklu. Dla kobiet dość niewygodna, nie tylko ze względów praktycznych – często cierpi ciało, hormony dają w kość, samopoczucie jest na poziomie poniżej zera.

Cykl menstruacyjny to średnio 28 dni i zaczyna się miesiączką, która trwa od 3 do 7 dni. W całym cyklu, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego etapu, pojawiają się wahania nastroju, zmęczenie, skurcze, problemy skórne, złe samopoczucie, bóle. Cykl najczęściej traktujemy po macoszemu, bo też nikt nie powiedział, jak możemy go traktować. My, kobiety, jesteśmy oderwane od swojego ciała i swojego naturalnego cyklu miesięcznego.

Kiedyś człowiek planował swoje życie zgodnie z cyklem natury. W cykl ten wpisywała się również menstruacja. Nie było to wtedy niewygodne, obrzydliwe, do przemilczenia, a jedynie naturalną koleją rzeczy. Kiedyś pozwalano, by natura się DZIAŁA. Żeby płynęła swoim rytmem i tempem. Nasze przodkinie celebrowały swój cykl.

To jest coś, co możesz zrobić również ty, dzisiaj.

Może cię również zainteresować artykuł: Cykl Jonasa, czyli ukryta owulacja kobiety (sprawdź, jak obliczyć swój cykl)

Źródło: unsplash.com

Cykl menstruacyjny to nie tylko kwestia ciała fizycznego i złuszczania się nabłonka macicy, czyli endometrium, w wyniku którego pojawia się krwawienie. Cykle odbywają się również na płaszczyźnie emocjonalnej, mentalnej i duchowej. Komunikaty, które dostajemy, mówią nam przede wszystkim o tym, że powinnyśmy zwolnić i uszanować swoje ciało. Okazuje się, że w tym czasie dostajemy przegląd wszystkiego, co chcemy z siebie wyrzucić. Bywa to trudne i męczące, zwłaszcza na poziomie emocjonalnym. Dzieje się to dlatego, że nie nauczono nas jak siebie słuchać i żyć w synchronizacji z naszymi cyklami.

A przecież…

 • wyostrzają nam się zmysły,
 • jesteśmy bardziej świadome,
 • śnimy snem świadomym, a często nawet i proroczym,
 • nasza energia jest skupiona do wewnątrz,
 • wyostrza nam się intuicja,
 • stajemy się bardziej otwarte na życie,
 • jesteśmy w trakcie osobistej śmierci i odrodzenia, a więc możemy odpuścić stare i przygotować się na nowe,
 • chcemy być same i rozwijać się w swojej kobiecości,
 • jest to głębokie powołanie matki natury.

Jak się oswoić ze swoją kobiecą naturą?

Najpierw musisz wiedzieć, że cykl menstruacyjny dzieli się na cztery etapy, które możemy przyrównać do pór roku oraz do okresu życia kobiety.

 1. Miesiączka, czyli od 1 do 7 dnia cyklu. Jest to zima lub staruszka, czyli ostatni etap cyklu życia.
 2. Przed owulacją, czyli od 7 do 14 dnia cyklu. To wiosna, którą symbolizuje niewinna dziewica, czyli świeżość, dobroć i radość.
 3. Owulacja, czyli od 14 do 21 dnia cyklu. Owulacja jest latem, czyli środkiem cyklu, momentem rozprężenia. Jest jednocześnie matką.
 4. Czas przed miesiączką trwa od 21 do 28 dnia cyklu i jest to jesień, a więc ostatnie zbiory i przygotowanie do zimy. Temu etapowi stróżuje matka, która ma już dzieci odchowane i bliżej jej do staruszki niż nastolatki.

Każdy tydzień cyklu ma swoją własną energię, z którą możesz się połączyć. Jako kobieta, jesteś istotą cykliczną. A to oznacza, że twoje ciało, umysł i emocjonalność to ciągłe przypływy i odpływy. Nie należy się tego bać i sabotować własnego jestestwa. Trzeba ten fakt zaakceptować i pokochać. Jako kobieta jesteś jak księżyc, jak pory roku, jak cykl życia – narodziny i śmierć – skondensowane do jednego miesiąca. Dzieje się w tobie wszystko i to wszystko jest tym, co porządkuje świat. Po prostu my, kobiety, właśnie takie światu jesteśmy potrzebne.


Bransoletki z kamienia księżycowego oraz wiele innych rzeczy wspomagających kobiecą energię znajdziecie w naszym sklepiebransoletka z kamienia księżycowego


Jak się zsynchronizować ze swoim naturalnym cyklem?

1. Spędzaj czas na łonie natury, każdego dnia!

Jeśli czujesz, że twój cykl jest nieregularny i menstruacja przychodzi i odchodzi kiedy chce, być może za słabo integrujesz się z naturą i nie dajesz jej pretekstu do zsynchronizowania się z tobą – albo tobie, do zsynchronizowania się z nią. Połącz się z przyrodą, wyjdź z domu, wdychaj głęboko świeże powietrze. Dotykaj drzew. Połącz się z Matką Naturą.

2. Wróć do naturalnego rytmu dobowego.

Ekspozycja na światło i ciemność również ma wpływ na nasz cykl. Bardzo często nie szanujemy naturalnej granicy dnia i nocy, i długo po tym jak powinnyśmy spać, wystawiamy się na światło niebieskie. Robiąc tak nie mamy szansy poczuć, że już na nas pora. Nie mamy też szansy się przygotować do dobrego jakościowo snu, nie mówiąc już o tym, że mamy problem z porannym wstawaniem.

3. W pierwszej kolejności monitoruj swoje ciało i samopoczucie.

Regularnie się badaj (przynajmniej raz do roku!), obserwuj siebie, sprawdzaj, jak reaguje twoje ciało na nowe bodźce. Zaopiekuj się sobą.

4. Nazywaj to, jak się czujesz.

Rozpoznawaj emocje, które tobą targają, przepracowuj na bieżąco problemy, które pojawiają się w twoim życiu. Jeśli będziesz na czysto ze swoim stanem emocjonalnym, twój krytyczny czas w miesiącu będzie lżejszy.

5. Znajdź każdego dnia czas dla siebie.

Oczyść symbolicznie ciało i umysł poprzez wyrzucenie z siebie tego, co cię męczy.

6. Wykonuj regularne ćwiczenia, które rozluźnią ciało.

Zwłaszcza na etapie cyklu, który jest dla ciebie najbardziej bolesny i sprawia dyskomfort.

7. Stwórz swój własny rytuał na każdy z etapów cyklu.

Niech to będzie coś, co będzie w zgodzie z naturą i jednocześnie coś, co sprawi ci przyjemność i radość, będzie czymś dobrym dla ciebie na poziomie duszy, ciała i emocji.

8. Jeśli to możliwe, odstaw antykoncepcję hormonalną.

Zaburza ona naturalny cykl i sprawia, że nie mamy połączenia ze swoim ciałem i duszą. Zdecyduj się na mniej inwazyjne środki antykoncepcyjne. Takie, które nie ingerują w naturalny cykl.

Mamy obowiązek żyć według cyklu, który nie bez powodu skonstruowała dla nas natura. Cykl ten, jeśli odgrywa się bez większych protuberancji, tak zarządza energią, że mamy czas na to, aby odpocząć, naładować baterie i uszanować nasze potrzeby seksualne, emocjonalne i duchowe. Miesiączka daje nam możliwość ponownego połączenia się z samą sobą oraz odpuszczenia tego, co nam nie służy. To błogosławieństwo, a nie przekleństwo. Przypływ i odpływ. Mężczyźni tego nie mają.

Może cię również zainteresować artykuł: Fazy Księżyca a cykl menstruacyjny kobiety – co mają ze sobą wspólnego?

Nadine Lu


Źródła:
https://lonerwolf.com/period-cycle-moon-time/
https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/myth-moon-phases-menstruation
https://www.drnorthrup.com/wisdom-of-menstrual-cycle/
https://www.myhormonology.com/hormone-horoscope-does-the-moon-affect-your-menstrual-cycle/
https://www.floliving.com/menstrual-cycle-moon-cycle/

 

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

YouTube
Instagram