Czakra splotu słonecznego: 9 sposobów uzdrawiania Lśniącego Klejnotu

czakra splotu słonecznego

Czakra Splotu Słonecznego w sanskrycie zwana jest Manipura, czyli Lśniący Klejnot. Poznaj sprawdzone sposoby na zharmonizowanie trzeciej czakry i cieszenie się życiem w harmonii, spełnieniu i dostatku.

Czakra splotu słonecznego, trzecia od dołu, położona jest pomiędzy pępkiem a podstawą mostka. Powiązana jest z żywiołem ognia, zmysłem wzroku, kolorem żółtym, planetami Merkurym i Słońcem. Symbolizuje ją kwiat lotosu z dziesięcioma płatkami. Odpowiada za naszą witalność, wewnętrzną motywację, łatwość realizacji marzeń, równowagę emocjonalną, radość, obfitość, poczucie mocy.

Przejawy zaburzeń w czakrze splotu słonecznego:

 • strach przed nowymi doświadczeniami i wyzwaniami;
 • brak pewności siebie;
 • brak automotywacji;
 • nieumiejętność wyznaczania celów i ich realizacji;
 • wysoki poziom lęku;
 • brak równowagi emocjonalnej;
 • brak harmonii w życiu;
 • brak obfitości lub zarabianie pieniędzy z trudem;
 • niska samoocena;
 • brak akceptacji siebie;
 • brak energii do działania i wprowadzania pozytywnych zmian;
 • szybkie odpuszczanie i niemożność realizacji celów do końca;
 • silna obecność głosu wewnętrznego krytyka;
 • odczuwanie niedostatku i zbyt silne przywiązanie do spraw materialnych;
 • poczucie zasługiwania na niewiele;
 • problemy w relacjach międzyludzkich;
 • niemożność stworzenia satysfakcjonującego związku;
 • poczucie zagrożenia i brak zaufania do życia;
 • impulsywność i nerwowość;
 • skłonność do narzekania;
 • chęć izolacji;
 • pesymizm;
 • konfliktowość;
 • niewrażliwość;
 • pragnienie władzy;
 • brak poczucia wewnętrznej mocy, ognia pasji w sobie.

W zdrowiu fizycznym dysharmonia czakry splotu słonecznego może przejawiać się w problemach z układem trawiennym, zwłaszcza z żołądkiem, wątrobą, trzustką, przemianą materii. Nasze myśli związane z naszą samooceną oraz tematyką władzy i kontroli mają wpływ na tę czakrę.

Kiedy twój Lśniący Klejnot jest zharmonizowany i otwarty, cieszysz się spełnieniem w życiu zawodowym i prywatnym. Jesteś szanowany, lubiany i masz zdrowe poczucie wartości. Doskonale współpracuje ci się z innymi i czujesz satysfakcję ze swojego życia towarzyskiego/rodzinnego. Wykazujesz się empatią, pewnością siebie i wrażliwością. Chętnie stawiasz sobie wysokie cele i konsekwentnie je realizujesz. Twój wewnętrzny ogień płonie i pozwala ci realizować się w różnych obszarach życia. Masz poczucie, że poradzisz sobie z każdą przeszkodą. Otwarcie wyrażasz swoje zdanie, zachowując jednocześnie szacunek do zdania innych. Odczuwasz poczucie dostatku i obfitości, z łatwością zarabiasz pieniądze i nie jesteś nazbyt przywiązany do spraw materialnych. Potrafisz cieszyć się życiem, realizować marzenia i odczuwać wewnętrzny spokój, harmonię, satysfakcję. Wymienione korzyści z pewnością warte są tego, by pracować z tą czakrą!


Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na szkolenie on-line: Splot Słoneczny – Relacje, Przyjaźnie, Porozumienia

Czakra splotu słonecznego


Jak pracować z czakrą splotu słonecznego?

1. Słoneczny kolor

Wybieraj dodatki do mieszkania, ubrania, świece itd. w kolorze żółtym. Kiedy tylko możesz, wystawiaj twarz ku Słońcu. Korzystnie wpłynie również żółte pożywienie, jak banany, cytryna, pomelo, morele, żółta papryka, ziemniaki, kukurydza.

2. Moc ziół i przypraw

Korzystnie wpłynie rumianek, jałowiec, koper włoski, lawenda. Z przypraw warto częściej dodawać cynamon.

3. Kamienie i kryształy

Masz szeroki wybór kamieni szlachetnych i kryształów, które pomogą ci w pracy z czakrą splotu słonecznego. Możesz nosić je przy sobie, medytować z nimi, wkładać pod poduszkę przed snem lub umieścić je na swoim specjalnym ołtarzu medytacyjnym. Oto ich lista: żółty cytryn, bursztyn, tygrysie oko, żółty kalcyt, żółty apatyt, żółty jadeit, żółty chalcedon.

4. Terapia dźwiękiem i muzyką

Mantruj samogłoskę O, kiedy tylko możesz. Uczyń z tego poranny i wieczorny rytuał. Drugą opcją jest mantrowanie dźwięku “Ram”, wizualizując sobie przy tym energię promieni słonecznych emanującą z tej czakry.

Jeśli jesteś w pracy, możesz na słuchawkach słuchać tego nagrania:

Kiedy potrzebujesz pobudzić swój wewnętrzny ogień wybieraj pozytywną, energiczną muzykę. Świetnie sprawdzą się również bębny. Kiedy potrzebujesz wyciszenia i zrównoważenia energii w trzeciej czakrze, wybierz coś spokojnego, na przykład to nagranie:

5. Drogocenne olejki eteryczne

Zaopatrz się w kominek zapachowy lub dyfuzor olejków eterycznych i sprawdź, który z tych zapachów korzystnie wpływających na czakrę splotu słonecznego spodoba ci się najbardziej: cytryna, lawenda, bergamotka, rozmaryn, rumianek, anyż, mirra.

6. Przebywanie na łonie natury

Najszybszym, najtańszym i najprostszym sposobem jest zwyczajne przebywanie na Słońcu! Wybierz się na spacer do lasu, na łąkę, nad jezioro i delektuj się chwilami kąpieli słonecznych.

7. Wizualizacja i medytacja

Zacznij od wizualizacji czegoś żółtego – kwiatów, pola zbóż, słonecznego poranka latem. Kiedy masz więcej czasu, możesz świadomie oddychać i wizualizować sobie światło w złoto-żółtym kolorze, które wypełnia cię od środka. Poczuj, jak wypełnia cię lekkością, ciepłem, radością i wdzięcznością. Inny sposób to medytacja Słońca – usiądź na dworze twarzą do Słońca i poczuj, jak wpływa do ciebie jego drogocenne, słoneczne światło wypełniając cię od środka. Następnie wyobraź sobie, jak promieniejesz tym słonecznym światłem na zewnątrz.


Przeróżne akcesoria, które pomogą ci w pracy z czakrą splotu słonecznego oraz innymi czakrami znajdziesz w naszym sklepie


8. Akceptacja siebie

Wszelkie ćwiczenia pomagające w akceptacji siebie, pomogą również zrównoważyć trzecią czakrę. Możesz codziennie mówić swojemu odbiciu w lustrze pozytywne zdania typu: “kocham siebie”, “akceptuję siebie”, “jestem piękna/y”, ”zasługuję na wszystko, co najlepsze”.

9. Afirmacje

Stwórz pozytywne afirmacje związane z dostatkiem, miłością do siebie, spełnieniem, satysfakcją w relacjach z innymi, radością z życia, marzeniami, motywacją i realizacją celów.

Przykładowe afirmacje:

„Akceptuję siebie”.

„Mam wysokie poczucie własnej wartości”.

„Zasługuję na miłość i obfitość. Zasługuję na wszystko, co najlepsze”.

„Jestem wart/a miłości”.

„Każdego dnia mam mnóstwo energii i z łatwością realizuję swoje cele”.

„Zarabiam pieniądze w sposób prosty i przyjemny”.

„Moje życie wypełnia obfitość”.

„Ufam życiu, życie wspiera mnie, Wszechświat dba o moje potrzeby”.

„Świat jest pełen dostatku, dóbr materialnych wystarczy dla każdego”.

„Codziennie budzę się z poczuciem wdzięczności i radości, każdy dzień to przygoda, której jestem ciekaw/a”.

„Mam poczucie wewnętrznej mocy. Dam sobie radę”.

„Z łatwością nawiązuję kontakty międzyludzkie, ludzie lubią moje towarzystwo”.

„Wypełnia mnie wewnętrzne światło, które promienieje na zewnątrz”.

„Otwieram się na przepływ obfitości”.

Jak można zauważyć praca z czakrą splotu słonecznego należy do niezwykle przyjemnych. Warto zadbać o nią szczególnie zimą, kiedy mamy ograniczony dostęp do energii Słońca. Znajdź swój ulubiony sposób (lub kilka) i uczyń z nich poranne rytuały, które dodadzą ci energii na resztę dnia!

Może cię również zainteresować artykuł: Czakra Splotu Słonecznego: Manipura – wędrówka poprzez system czakr

Arunika

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram