Czy dotknął cię kompleks Kasandry i czujesz się niewidzialna?

kompleks Kasandry

Posiadasz wysoko rozwiniętą intuicję, klarowność spojrzenia i umiejętność przewidywania przyszłości? Masz dostęp do wiedzy, na którą inni pozostają wciąż głusi. Bywasz przez to ignorowana, uciszana, a może nawet postrzegana w roli szalonej. A Ty przecież masz świadomość zdrowego umysłu i tylko posiadasz niezwykły dar intuicji w psychologii nazywany kompleksem Kasandry.

Kasandra była córką króla Troi, jedną z postaci w Iliadzie Homera oraz bohaterek mitologii greckiej. Piękna i młoda księżniczka zauroczyła boga sztuki i wróżbiarstwa, Apolla.

Bóg z zachwytu podarował jej dar przewidywania przyszłości, jednak ona odrzuciła jego zaloty. W gniewie bóg odpowiedział na to rzuceniem klątwy, poprzez którą odtąd nikt nie miał już uwierzyć w przepowiednie Kasandry. Doprowadziło to do tragicznej sytuacji, w której rodacy księżniczki nie wierzyli jej słowom i nie przygotowali się do ataku na Troję. Nastąpił upadek miasta, a Kasandra została siłą porwana na wybrankę dla króla Agamemnona. Również król nie wierzył jej przepowiedniom i zginął wraz z nią i ich dwoma synami. Zostali zamordowani przez żonę Agamemnona, choć tą tragiczną przyszłość Kasandra widziała w swych wizjach przyszłości.

Może cię również zainteresować artykuł: Intuicja – tajna broń każdego człowieka! Jak ją rozwijać?

ciemna strona piękna

Źródło: pixabay.com

Powyższy mit doprowadził do powstania terminu kompleksu Kasandry. Pojęcie to uosabia patriarchat, w którym mężczyźni są głusi na mądrość kobiet.

W naszym racjonalnym społeczeństwie, przesiąkniętym męską energią, to twarde fakty brane są pod uwagę. Przeczucia są uznawane częściej za domenę kobiet i nazywane irracjonalnymi, mniej istotnymi czy wręcz szalonymi. Niestety również kobiety odcięte od swojej wewnętrznej mądrości nie wierzą tym, które mają dostęp do intuicji. Przez wieki płeć żeńską uciszano, spychano do marginesu, ich głos nie był brany pod uwagę. Traktowano kobiety jak towar, własność mężczyzn, przez co wiele z nich nadal jest odciętych od swoich ciał i mądrości płynącej w ich sercach. Do dziś w krajach dotkniętych biedą oraz fundamentalizmem religijnym niewielka ilość dziewczynek ma dostęp do nauki i spełniania własnych marzeń. Szykowane są do roli matki i żony, wydawane z domu we wczesnej młodości jak niepotrzebny przedmiot, przekazywany do rodziny męża. Tak samo sytuacja dorosłych kobiet na całym świecie pokazuje, jak ich głos bywa nieważny, jak odbiera im się prawo do samostanowienia o swoim ciele i płodności, jak umniejsza się ich osiągnięciom, płaci mniej niż mężczyznom na tym samym stanowiskom i wciąż jeszcze bywa głuchym na głos ich intuicji i nawoływania do obrania innego kierunku działania.

Kobieta, która ma dar przewidywania przyszłości i nieustannie jest ignorowana, może ostatecznie zamknąć się na swój głos intuicji. W poczuciu odizolowania, słabości, osamotnienia zacznie z dnia na dzień wewnętrznie umierać i marnieć na zewnątrz. Co gorsze może również przestać słuchać swojego ciała i głosu intuicji w sytuacjach dla niej zagrażających, na przykład wchodząc w toksyczną relację lub podejmując się szkodliwej dla niej pracy.

Mit o Kasandrze pokazuje jak od zarania dziejów kobiety były uciszane, pomijane w istotnych dyskusjach i traktowane jak towar, podarunek dla przyjemności mężczyzn. Na szczęście poprzez kobiecą determinację, siłę i wytrwałość współcześnie sytuacja kobiet wygląda dużo lepiej. W krajach rozwiniętych mamy prawo do edukacji, głosowania, podejmowania się kariery w polityce, nauce i wojsku. Dzięki potędze mediów społecznościowych i łączeniu się we wspólnoty nasz głos ma znaczenie. I choć wciąż pojedyncza kobieta bywa ignorowana, to gdy staną za nią jej siostry, świat zwraca uwagę na ich głos.


Bransoletkę z chryzokoli, której wibracja wspiera kobiecą energię, znajdziesz w naszym sklepie

chryzokola


Co warto robić? Zamiast uciekać od głosu wewnętrznej mądrości, warto pogłębiać kontakt z samą sobą i swoją intuicją. Jak pisała Clarissa Pinkola Estés w książce Biegnąca z wilkami: „Być silną nie oznacza ćwiczyć mięśnie bądź sprężystość ciała. Oznacza raczej odkrycie naszej jasnej strony bez uciekania przed nią. Oznacza żyć aktywnie w zgodzie z naszą dziką, nieokiełznaną naturą i w zgodzie z samą sobą, na swój własny sposób. Oznacza umieć uczyć się i bronić tego, co wiemy. Oznacza utrzymać się przy życiu”.

Im głębszą relację nawiążemy z samą sobą, tym bardziej staniemy w swej mocy. Przestaniemy też interesować się życiem innych, a dar intuicji wykorzystamy głównie dla swojego dobra. Gdy przyjdą do nas siostry gotowe na zaczerpnięcie z naszej wiedzy, rozpoznamy je i podzielimy się z nimi tym, co wiemy. Bardziej jednak w celu zainspirowania innych kobiet do pogłębiania kontaktu z sobą i otwarcia się na dostęp do własnej wiedzy. Każda z nas jest tą, która wie, ma w sobie mądrą staruchę, wiedźmę z intuicją o niepohamowanych możliwościach. Karmiące będą dla nas kobiece kręgi, gdzie w atmosferze równości, bez udzielania rad i oceniania, kobiety wymieniają się wiedzą i doświadczeniem. Karmiące będą dla nas spotkania ze starszymi kobietami, przywrócenie im ich dawnej rangi w społeczeństwie, które obecnie kultywuje tylko młodość. Karmiące będzie dla nas przebywanie w odosobnieniu, w ciszy, z dala od zgiełku medialnego, chaosu tego świata, przebywanie na łonie natury, w kontakcie z Matką Ziemią, która otworzy nas na nasze wewnętrzne dary i moc.

Dość już milczałyśmy. Dość żyłyśmy w cieniu. Ukażmy się światu w pełni i z odwagą głośmy swoją prawdę, pozwólmy sobie na autentyczną ekspresję i spełniajmy pragnienia serca.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak rozbudzić w sobie kobiecość? 13 sposobów na rozruszanie żeńskiej energii

Arunika


pl.wikipedia.org/wiki/Kasandra_(c%C3%B3rka_Priama)
pl.wikipedia.org/wiki/Kompleks_Kasandry
portal.librus.pl/rodzina/artykuly/marzenia-o-szkolnej-lawce-czyli-o-dostepie-do-edukacji-na-swiecie
consciousreminder.com/2021/02/24/is-your-cassandra-complex-making-you-feel-invisible

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram