Drzewo życia – uniwersalny symbol uziemienia i połączenia z wszechświatem

drzewo życia

Gdybyśmy spojrzeli na naturę z szerszej perspektywy, to znaczy, nie przyjmowali jej za pewnik, ale odkryli cud, jakim jest, zauważylibyśmy takie wspaniałości jak… drzewa. Sam zobacz: wielkie, olbrzymie drzewa, które są głęboko zakorzenione w ziemi, a swoją koroną sięgają nieba. Te cuda, choć tak oczywiste, są dowodem na to, że natura to idealnie naoliwiona maszyna, coś, co jest przemyślane w każdym calu, idealny krąg życia. Nic więc dziwnego, że wielkie, rozpostarte drzewo pełne zielonych liści, o grubym konarze i bujnym ukorzenieniu stało się wielowymiarowym symbolem, tak zwanym drzewem życia.

Drzewo to symbol niemalże święty, który może być amuletem zarówno w filozofii religijnej, jak i duchowej. Symbolika Drzewa Życia ma długą historię, przekraczającą wiele kultur. Tym niemniej ten wspaniały symbol ma wiele znaczeń, wspólnych dla ludzi we wszystkich zakątkach świata.

Ciekawostka: Czy wiesz że, obcując z drzewami oczyszczasz się energetycznie? Drzewo pochłania niskie wibracje i wyrównuje energię. Jeśli czujesz się źle – przytul drzewo.

Źródło: unsplash.com

Drzewo życia w różnych kulturach

Drzewo życia przedstawiane jest jako duże drzewo z rozłożystymi gałęziami i korzeniami, sięgającymi odpowiednio wysoko i jednocześnie odpowiednio nisko. Jest zawarte w okręgu.

 • Chrześcijaństwo – w chrześcijaństwie, drzewo rosnące w Ogrodzie Edenu to drzewo życia i jest źródłem życia wiecznego. Jest to symbol ludzkości wolnej od zepsucia i grzechu.
 • Buddyzm – drzewo życia to drzewo Bhodi, czyli Drzewo Oświecenia.
 • Kultura celtycka – drzewo w kulturze celtyckiej reprezentuje „inny świat” i ich płynne połączenie. Tak samo, jak drzewo łączy ziemię z niebem, zaczynając od korzeni, przez konar, aż po koronę drzewa.
 • Islam – Drzewo Nieśmiertelności w Koranie to również drzewo życia. Pojawiło się w Edenie i jest drzewem, z którego zjedli Adam i Ewa po tym, jak Allah im zabronił.
 • Judaizm – Drzewo Życia jest tym, co podtrzymuje i odżywia życie. Stoi w centrum owocnego ogrodu zasadzonego przez Jahwe.
 • Starożytny Egipt – w Egipcie drzewo to był symbol śmierci i obfitości zarazem. Pień symbolizuje centrum wszechświata, gałęzie niebiosa, a korzenie podziemia. A wszystko łączy się w życie pełną piersią oraz śmierć, niczym w kole życia.
 • Kultura afrykańska – drzewo baobab (drzewo butelkowe) gromadzi wodę i owocuje nawet na suchym terenie, co pomagało ludności afrykańskiej w przeżyciu. To symbol życia.

Mimo szerokiego wachlarza kultur, w których drzewo życia występuje, bez wyraźnej przynależności do jednej z nich, możemy interpretować Drzewo Życia na wiele sposobów. Jak?


Plecioną bransoletkę z Drzewem Życia i czarnymi turmalinami można kupić w naszym sklepie


PROSTA SYMBOLIKA DRZEWA ŻYCIA:

 • Połączenie wszystkiego we wszechświecie: korzenie drzewa sięgają głębokich warstw ziemi, a korona drzewa – nieba. Oznacza to pobieranie pokarmu od matki ziemi i energię od słońca i księżyca.
 • Przodek, rodzina i płodność: Drzewo życia ma złożoną sieć gałęzi, która reprezentuje rozwój rodziny przez całe pokolenia. To symbol płodności, ponieważ drzewo zawsze znajduje drogę do dalszego wzrostu, poprzez nasiona lub nowe sadzonki.
 • Siła i wzrost: to uniwersalny symbol siły i wzrostu. Drzewo jest silne, wysokie, głęboko się ukorzenia, a więc jest stabilne. Przetrwa najcięższe burze. Drzewo rośnie – od małej sadzonki może stać się potężnym drzewem.
 • Indywidualność: każde drzewo jest wyjątkowe, symbolizuje rozwój osobisty. Z biegiem czasu zyskuje unikalne cechy.
 • Nieśmiertelność i odrodzenie: Drzewo jest symbolem odrodzenia, ponieważ drzewa tracą liście i zasypiają na zimę, ale wraz z wiosną, pojawiają się nowe pąki i liście. Jest symbolem nieśmiertelności, ponieważ tworzy ziarna, dzięki którym żyje w nowym drzewie.
 • Pokój: symbol pokoju i relaksu. Samo patrzenie na drzewa i pobranie od nich energii jest relaksujące.

Dla kogo symbol drzewa życia?

Symbol drzewa może nosić każdy, kto ma potrzebę uziemienia i jednocześnie połączenia się z energią planet. Symbol nie ma negatywnych skojarzeń i jest szanowany przez większość kultur. Śmiało zakładaj naszyjnik z amuletem drzewa, zadbaj o brelok z tym symbolem, rysuj rysunki czy plakaty z symbolem drzewa i wieszaj na ścianach domu. Zasadź drzewo w ogrodzie, przytulaj się do drzew podczas spaceru. Uciekaj do lasu, gdy czujesz się przytłoczony i potrzebujesz przewietrzyć głowę. Zaprzyjaźnij się z nimi i wymień energią, która oczyści twoje ciało i wchłonie wszystko to, co z tobą nie rezonuje.

Może cię również zainteresować artykuł: Proste oznaki, że twoja energia jest niezrównoważona!

Nadine Lu

Źródła:
medium.com/energy-and-consciousness/tree-of-life-as-levels-of-awareness-1a41a6b002fe
en.wikipedia.org/wiki/Tree_of_life_(Kabbalah)
onetribeapparel.com/blogs/pai/meaning-of-tree-of-life
jewelryshoppingguide.com/tree-of-life-jewelry-meaning/
holyart.com/blog/religious-items/meaning-tree-life
odkrywamyzakryte.com/drzewo-zycia
blog.sivanaspirit.com/sp-gn-what-is-the-tree-of-life

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram