Duchowe znaczenie labiryntu – ścieżka życia, nauka i połączenie

Każdy z nas posiada swoją własną ścieżkę życia. Labirynt jest wzorem, metaforą takiej podróży. Uważany za uniwersalny symbol uzdrawiania, labirynt jest bardzo ważnym narzędziem duchowym. Jego niezwykła moc obejmuje nie tylko połączenie ciała z umysłem i duchem. Jest także używany do medytacji czy zdobywania większej wiedzy o sobie. Stwarza on poczucie wewnętrznego spokoju i daje przestrzeń do refleksji. Czytając dalej poznasz duchowe znaczenie labiryntu oraz wizualizację, dzięki której wykorzystasz jego moc. 

Labirynt jest uniwersalnym symbolem w wielu różnych kulturach i religiach na całym świecie, odnoszącym się do życia jako całości. W swojej konstrukcji łączy wyobrażenie koła i spirali, które połączone są w krętą ale docelową ścieżkę. Jego niezwykła geometria pełni bardzo ważną funkcję w społeczeństwie, odnosi się do zbiorowości życia ludzkiego oraz różnorodności kulturowej. Pierwsze labirynty jakie udało się odkryć ludzkości pochodzą z okresu nazwanego neolitem. Ryty wykute w skale przypominają do złudzenia labirynty stosowane później przez starożytnych Greków. Każdy z tych wzorów opiera się na spiralach i okręgach odzwierciedlając naturę. Niestety, powstawały, gdy nie było jeszcze pisma, które by udokumentowało znaczenie i sens zawiłych symboli labiryntu. Można jednak przypuszczać, że już wtedy uchodził za symbol uniwersalnej ludzkiej podróży od narodzin, po śmierć i odrodzenie. Natomiast filozoficzne znaczenie labiryntu jest tak samo złożone, jak jego kręty symbol.

Może cię również zainteresować artykuł: Wybierz kryształowy kształt, aby odsłonić nierozwiązaną karmę z przeszłego życia

Źródło: unsplash.com

Labirynty kontra labirynt

Labirynty w większości kojarzą nam się z krętymi ścieżkami, zagadkami i niespodziankami. Zaprojektowanymi tak, aby pracować nad zdolnościami intelektualnymi i strategicznymi. Zadaniem labiryntów jest zapewnienie rozrywki i rozwój mózgu. Jednak labirynt jako symbol duchowy czy filozoficzny wygląda zupełnie inaczej. Posiada on inne zastosowanie, konstrukcję oraz przeznaczenie. Jest złożoną okrężną ścieżką, która prowadzi od punktu początkowego do jednego centrum. Ma tylko jedną ścieżkę, wejście staje się wyjściem. Nie posiada on ślepych uliczek, jedynie wijące się, niskie i gładkie linie. Jest zaprojektowany dokładnie tak, aby kierować nas do miejsca docelowego.

Spiralny ruch wewnętrzny, w którym się poruszamy, jest fizycznym odzwierciedleniem naszej duchowej tendencji do poszukiwania najwyższych prawd. Labirynt jest potężnym narzędziem do wewnętrznego rozwoju. Właśnie w tym celu został zaprojektowany. Jest doskonały do ćwiczeń wzrostu duszy. W przeciwieństwie do labiryntów, które pozwalają nam wędrować bez celu wiele godzin, duchowy labirynt oferuję tylko i wyłącznie podróż w jednym kierunku, jak i wyraźnie widoczny punkt wejścia i wyjścia. Taki labirynt łączy serce i umysł, stanowi zarówno fizyczną, jak i duchową podróż.

Spacer po labiryncie – wizualizacja

Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania, jest ta, że nie ma żadnego określonego sposobu przejścia, choć kierunek i droga jest jedna. Gdy zaczniemy taką podróż, musimy tylko wejść i podążać wyznaczoną jedną ścieżką. Nie wymaga ona wielkiej logicznej aktywności. Do labiryntu najlepiej wejść powoli, spokojnie, z oczyszczonym umysłem. Musimy pozwolić sobie na podróż, podczas której nie oczekujemy od siebie zbyt wiele. Mamy dotrzeć do centrum, zatrzymać się tam, aby mieć czas na przemyślenia, wsłuchanie się w odpowiedzi czy zagłębić się w swoje wnętrze. Aby odpowiednio się przygotować, powinniśmy przed wejściem usiąść i zastanowić się nad celem swojej podróży. Możemy także otworzyć zmysły i skupić się na procesie powolnych i przemyślanych kroków. Taka podróż nie ma określonej postawy. Może być radosna lub ponura, może służyć do przemyśleń lub medytacji. Ważne jest, abyśmy wybrali nastawienie odpowiednie dla nas, dla danej chwili bądź adekwatne do naszego celu. Dobrze jest raz na jakiś czas wybrać inne podejście, otworzyć się na nowe doświadczenie.


Zapraszamy na warsztaty on-line na których nauczysz się transformować i harmonizować cały system ciało-umysł-dusza, by był w jak najlepszej formie: Zrozumienie Organizmu. Jak sprawić aby Ciało, Umysł i Duch transformowały w jak najlepszą formę


Jeśli jednak szukamy bardziej uporządkowanego doświadczenia, możemy udać się w podróż opartą na trzech etapach. Jest to klasyczna metoda trojakiej ścieżki duchowej:

  • Oczyszczenie/uwolnienie – wchodząc do labiryntu możemy doświadczyć oczyszczenia. Kiedy zaczynamy swoją podróż w kierunku centrum, możemy uwolnić swoje myśli czy obawy, jak i przygotować się na spotkanie z samym sobą.
  • Oświecenie/otrzymanie – kiedy znajdziemy się już w centrum, możemy pozostać tam tak długo jak tylko zechcemy. Możemy rozmyślać, wspominać bądź prowadzić rozmowę z samym sobą. Po takim doświadczeniu znajdziemy mądrość, jasność i odpowiedzi.
  • Jedność/powrót – kończąc swoją wędrówkę i wychodząc z labiryntu wynosimy nowe poglądy, pokój, harmonię. Jesteśmy skupieni i czujemy połączenie. Jednym słowem jesteśmy gotowi na codzienność z podwyższoną świadomością duchową.

Po wyjściu z labiryntu powinniśmy zaabsorbować doświadczenie, które właśnie przeżyliśmy. Niezależnie od metody i sposobu poruszania się w labiryncie, taki spacer uwalnia umysł od kłopotliwych i dokuczliwych myśli. Pozwala wejść w stan spokoju i harmonii, ułatwia podróż do świata pozaziemskiego naszego własnego umysłu. Podczas podróży doświadczamy połączenia. Labirynt staje się praktycznym narzędziem, które pomaga nam w samointegracji i samorozwoju. Rozmyślając, łączymy się z naturą, cudami wszechświata, dodatkowo otrzymujemy mądrość i przewodnictwo duchowe.

Niektórzy wędrując po labiryncie szukają odpowiedzi, niekiedy ktoś odpoczywa od codziennego zgiełku. Inni natomiast przebywają krętą ścieżkę, aby odnaleźć w sobie siłę na następny krok w życiu. Wiele osób odbywa podróż, aby pogodzić się ze stratą. Niezależnie od tego w jakim celu chcesz wędrować po labiryncie, taka forma podróży pomoże ci w zrozumieniu, poznaniu i połączeniu, nie tylko z samym sobą, ale i poszerzoną świadomością istnienia.

Może cię również zainteresować artykuł: Choroby przenoszone duchowo – jakie mają przyczyny, objawy i jak je leczyć?

Aniela Frank

Źródła:
symbolic-meanings.com/2008/01/24/symbolic-meaning-of-labyrinth/
holycrossep.org/ministriesthe-labyrinth-as-a-spiritual-tool/
theosophical.org/publications/quest-magazine/1276-the-layrinth-a-brief-introduction-to-its-history-meaning-and-use
veriditas.org/New-to-the-Labyrinth
verywellfit.com/walking-the-labyrinth-3435825
americannursetoday.com/walking-the-labyrinth-an-exercise-in-self-healing-2/
labyrinthcreations.com/about-labyrinths.html

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram