6 złotych zasad życia świętej Hildegardy – średniowiecznej wizjonerki, zielarki i znawczyni medycyny naturalnej

Hildegarda

Hildegarda została uznana za najznamienitszą średniowieczną zielarkę, kompozytorkę, wizjonerkę i znawczynię medycyny naturalnej. Liczące prawie tysiąc lat mądrości świętej Hildegardy były zgodne nie tylko z nauką dawnych mędrców. W obecnym świecie jej wizje, porady i dzieła są tak samo aktualne. Jej wielka spuścizna została nieco zapomniana, jednak warto się z nią zapoznać ponieważ posiada nieocenioną wartość.

16 września 1098 roku w Rupertsberg, niedaleko Bingen, na świat przyszło niezwykłe dziecko. Tego dnia urodziła się Hildegarda. Już jako 3 latka posiadała niecodzienne wizje, których w tak młodym wieku nie rozumiała. Zgodnie z panującą w średniowieczu tradycją, nazwaną dziesięciną, dziesiąte narodzone w rodzinie dziecko miało zostać powierzone Bogu. Hildegarda była właśnie tym dzieckiem, przyszła na świat jako dziesiąty potomek Hildeberta i Mechtyldy. Zgodnie z tradycją rodzice powierzyli więc swoją ośmioletnią córkę Bogu. Trafiła pod opiekę mądrej i niezwykłej Jutty. Kobieta wprowadziła Hildegarde w zakonne życie oraz zadbała o jej wykształcenie. Była bardzo pojętną i zdolną uczennicą, z tego względu po śmierci swojej nauczycielki, Hildegarda zyskała jej stanowisko opatki w klasztorze benedyktynów w Disibodenberg. Przebywając w klasztorze miewała wizje, które pomagały jej ujrzeć mądrości pochodzące prosto od samego Pana Boga. Czerpała wiedzę z widzianych obrazów, wykorzystywała ją i chętnie dzieliła się nią z podopiecznymi. Dzięki temu, prócz wysokiego stanowiska, kobieta zyskała również rozgłos i uznanie.

Pewnego dnia, podczas jednej ze swoich wizji, ujrzała światło i postać samego Pana. Ten moment zmienił jej życie, gdyż Pan kazał jej spisać całą swoją wiedzę i opisać ich każde spotkanie. Hildegarda przeraziła się nowym wyzwaniem, ponieważ uważała, że nie sprosta powierzonemu jej zadaniu. Volmar, jeden z nauczycieli oraz spowiednik Hildegardy, namawiał kobietę do spisania wiedzy w księgach. Po wielu namowach zgodziła się, zapisała to, co Bóg jej przekazał i opublikowała wiele tomów na temat medycyny, nauki i teologii. Na przestrzeni lat powstało wiele wspaniałych pism, między innymi “Scivias”, książka w której opisała swoje wizje i spotkania z Bogiem. Spod jej pióra wyszły także “Physica. Uzdrawiające dzieło stworzenia. Naturalna siła oddziaływania rzeczy”, jak i “Causae et curae. O przyczynach i leczeniu chorób”.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwróć uwagę na to, co twoje ciało próbuje ci powiedzieć

Dzięki swoim dziełom, wiedzy i uznaniu, Hildegarda z Bingen stała się jedną z najbarwniejszych postaci okresu średniowiecza. Wiedza jaką posiadała na temat ludzkiego ciała, ziół i zdrowia wykraczała daleko poza epokę w której przyszła na świat. Do dziś jej księgi są analizowane i badane. Wiele z jej teorii znajduje zastosowanie w obecnej medycynie. Księgi i listy Hildegardy dzięki swojej skuteczności i bezpieczeństwu, przeżywają obecnie renesans w Europie. Szczególną uwagę przyciągnęły jej nauki o tym jak jeść, aby zachować odpowiednie zdrowie.

Złote zasady życia według świętej Hildegardy

Według Hildegardy, zdrowy styl życia i prawidłowe funkcjonowanie organizmu ma związek z pożywieniem, jakim na co dzień karmimy nasz żołądek. To co spożywamy, jest naszym lekarstwem, jak i przekleństwem. Jej nadzwyczajny przepis na całoroczne zdrowie można zamknąć w sześciu złotych zasadach, które każdego dnia, zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz mogą wpływać na nasze samopoczucie.

1. Odpowiednia, zdrowa żywność

Nic nie wpływa tak dobrze na nasze samopoczucie, jak odpowiednia żywność. Nasze wybory dotyczące odpowiedniego jedzenia są pierwszym i najlepszym lekarstwem dla zdrowego życia. W odpowiednio zbilansowanej diecie i piciu znajduje się moc lecznicza. Oprócz podstawowych składników odżywczych, nasze ciała potrzebują również witamin i minerałów, one także pozwalają utrzymać funkcje organizmu na odpowiednim poziomie.

2. Siła natury

Natura posiada wiele uzdrawiających mocy. Aby zachować i przywrócić zdrowie możemy wykorzystać siłę naturalnych leków, takich jak: zioła, rośliny, energia drzew czy Słońca. Dodatkowo, kosmiczną energię znajdującą się w czterech żywiołach: wodzie, ogniu, powietrzu i ziemi możemy użyć do czerpania siły życiowej. Każdy z tych elementów warto wykorzystać do poprawy naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

3. Równowaga

Właściwe proporcje pomiędzy zadaniami i relaksem pozwalają zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. Warto upewniać się każdego dnia, czy równoważymy pracę z regeneracją po wysiłku.


Nasze Ciało funkcjonuje na innej częstotliwości niż Umysł, a Umysł – na innej niż Duch. Jeśli chcesz nauczyć się optymalizacji ciała, umysłu i ducha, to zapraszam na warsztaty on-line: Zrozumienie Organizmu – Jak sprawić aby Ciało, Umysł i Duch transformowały w jak najlepszą formę


4. Sen i aktywność

Na zdrowie ma ogromny wpływ także odpowiedni sen i aktywność fizyczna. W życiu każdego z nas niezbędny jest ruch, ćwiczenia fizyczne, jak i zdrowy, wyważony sen.

5. Detoksykacja

Warto oczyszczać ciało z toksyn i trucizn poprzez posty lecznicze, saunę, bańki, akupunktury termiczne czy prozdrowotne kąpiele. Organizm zanieczyszczony toksycznymi substancjami nie funkcjonuje poprawnie i zaczyn niedomagać.

6. Moce duchowe:

Według Hildegardy podczas postu, duchowe czynniki ryzyka przechodzą zmianę w duchowe siły uzdrawiające. Kobieta zaznaczała, że post nie jest tylko formą oczyszczenia fizycznego ciała, jest również sposobem na oczyszczenie duchowe. Dlatego dobrze jest przekształcić słabości w hojne i pełne miłości uczynki duchowej radości, witalności i miłości do bliźniego.

Hildegarda zmarła 17 września 1179 roku. W momencie jej odejścia, według podań, na ciemnym niebie pojawił się jasny krzyż. Hildegarda żyła w czasach, gdy kobiety nie cieszyły się wielkim szacunkiem i poważaniem. Jednak była na tyle wyjątkowa, że jej zdanie ceniono w wielu zakątkach średniowiecznej Europy. Historie o jej zdolnościach przenikały mury, stała się głosem, który niósł wieści od samego Boga. Była wspaniałą kobietą, wizjonerką, kompozytorką i lekarką. Sześć zasad przez nią sporządzonych, wpływa na człowieka w każdym aspekcie, pozwalając zachować dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Nawet dzisiaj, w starciu z nowoczesną nauką, porady spisane przez Hildegardę są tak samo wartościowe i aktualne jak za jej czasów, a może i bardziej, biorąc pod uwagę na jak wiele zanieczyszczeń i stresu wystawiany jest współczesny człowiek.

Może cię również zainteresować artykuł: 10 powodów, dla których powinieneś mieć himalajskie lampy solne w swoim domu

Aniela Frank

Źródła:
healthyhildegard.com/physica/
thespruceeats.com/health-and-nutrition-from-the-middle-ages-1446964
st-hildegard.com/en/spelt.html
odkrywamyzakryte.com/zlote-zasady-zycia/
pch24.pl/jedz-i-zyj-zdrowo–medycyna-sw–hildegardy,17769,i.html
deon.pl/inteligentne-zycie/zdrowie/program-zdrowia-wedlug-hildegardy,4356
czytelniamedyczna.pl/4106,ziololecznictwo-i-zalecenia-zywieniowe-wedlug-sw-hildegardy-z-bingen-cz-i.html
swiat-orkiszu.pl/blog/5_kim-byla-swieta-hildegarda

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram