Krótki przewodnik po HYGGE, duńskiej filozofii szczęścia…

Hygge

Duńczycy, jako najszczęśliwszy naród na świecie podzielili się sekretem szczęścia –  Hygge. HYGGE – duńska koncepcja, która określa filozofię stylu życia. Hygge oznacza “dobre samopoczucie”. Praca nad dobrym samopoczuciem z kolei oznacza, że zwraca się szczególną uwagę na codzienność. Wszelkie drobnostki, cieszenie się prostymi rzeczami, dbanie o przytulność, zadowolenie, zatrzymanie się i spojrzenie na życie z dystansu. Dbanie o Hygge jest kluczowe w osiągnięciu szczęśliwego, pełnego i satysfakcjonującego życia.

Hygge to uczucia, doznania, emocje, tworzenie odpowiedniej atmosfery i klimatu. Skupienie się na rzeczach małych. Celebrowanie codzienności. Rytuały, wypracowana rutyna. Efektywne spędzanie czasu z bliskimi i efektywny czas spędzony sam na sam ze sobą. Spacer za rękę z ukochaną osobą to hygge. Szum liści i śpiew ptaków to hygge. Książka czytana pod kocem. Ciepłe skarpety. Kawa w ulubionym kubku. Gry planszowe. Blask świec. Romantyczna kolacja. Comfort food przy filmie. Lampka wina w ogrodzie. Gorące kakao, taniec, śpiew, bycie z kimś, bycie samemu, docenianie, wdzięczność, to wszystko jest HYGGE.

Hygge to stworzenie atmosfery, a nie rzeczy. Kupowanie drogich rzeczy, pęd i zakupy zdecydowanie nie są hygge.

Każdy z nas przeżył chwile, które możemy określić HYGGE. Do tej pory po prostu nie umieliśmy nazwać tego ciepłego uczucia w sercu, które było zalążkiem szczęścia. To chwile, w których czuliśmy się w zgodzie ze sobą, połączeni ze światem, spokojni i w odpowiednim miejscu układanki.

Aby wprowadzić więcej HYGGE do swojego życia, wystarczy, że zaangażujemy dzieci w codzienne obowiązki, które zamienimy w dobrą zabawę. To wspólne spędzanie czasu, o które tak trudno. Warto też wyznaczyć czas offline i skupić się na budowaniu rodzinnych rytuałów, takich jak wspólna kolacja czy śniadanie w gronie najbliższych. Hygge opiera się na wzmacnianiu więzi, dlatego warto zadbać o czas, nie tylko z rodziną, ale i przyjaciółmi.  Dlatego świetnym pomysłem będzie organizowanie regularnych spotkań. Żeby na co dzień czuć ten klimat, koniecznie trzeba wprowadzić hygge do swojego domu – wystrój, który sprawi, że będzie przytulniej: świeże kwiaty, miękkie tekstylia, ciepłe światło, przyjemny zapach, porządek (sprawdź jak urządzić swoją przestrzeń w zgodzie z Feng Shui).

Hygge

Źródło: www.unsplash.com

Hygge to życie na wysokiej wibracji, ze szczególnym uwzględnieniem jakości i przyjemności z użytkowania. Każdy, kto chce żyć hygge, powinien wprowadzić ten slow-life nie tylko do swojego salonu czy sypialni, ale również do kuchni. Spożywanie zdrowych, wibracyjnie dobrych, ekologicznych, roślinnych posiłków, tworzenie wegańskich odpowiedników ulubionych potraw i zrezygnowanie z pożywienia, które nie wibruje najwyżej (w tym z przemysłowych produktów typu fast food oraz mięsa).  W tym stylu życia chodzi o czerpanie przyjemności z życia, dostarczanie sobie doznań najwyższych lotów i zwracanie uwagi na najdrobniejsze szczegóły, które budują naszą, na pozór nudną, codzienność.

Klasyczny, duński Hygge opiera się na budowaniu przytulnego, ciepłego i miękkiego życia zwłaszcza jesienią i zimą. Ale prawda jest taka, że Hygge można żyć o każdej porze roku. Wystarczy tylko odrobina kreatywności, aby stworzyć hygge w wersji wiosennej ze spacerami w pierwszych, ciepłych promieniach słońca, z sałatkami ze świeżych nowalijek, szukaniem wiosny. Latem kluczowe jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu – kawa na tarasie o poranku, piknik w parku, wieczorne przyjęcia w ogrodzie, medytacja na dworze, dzień na plaży. Wszystko z czym czujemy się dobrze i co pozwoli nam na zapamiętanie chwil na dłużej, uwaga, skupienie się na doświadczaniu i bycie tu i teraz – to wszystko jest HYGGE.

Filozofia Hygge to alternatywa dla szybkiego życia, w które – zupełnie przypadkiem – wpadliśmy. Ciągła pogoń za sukcesem, dużo, szybko, pieniądze, kariera i zakupy tak mocno nas wciągnęły, że zgubiliśmy po drodze umiar i sens tych praktyk. Hygge to docenianie prostych, zwyczajnych chwil. Hygge to nauka bycia tu i teraz – coś, co sprawi, że będziesz żyć lepiej, pełniej, szczęśliwiej. Dlatego zacznij wprowadzać hygge w swoje życie, zacznij niwelować wszystko to, co sprawia, że pędzisz i ciesz się! Ciesz się tym, co masz.

Chcesz nauczyć bardziej cieszyć się chwilą? Chcesz nauczyć się sprawniej manifestować swoje marzenia? Jeśli tak, to zapraszamy na webinar: Marzenia się nie spełniają – Marzenia się SPEŁNIA… podczas którego dowiesz się m.in. jak skutecznie wykorzystać Prawo Przyciągania do ich realizacji, jak odróżnić pragnienie i marzenie od zwyczajnego chciejstwa, co robić, by nie było wątpliwości, że marzenie zostanie zrealizowane i wiele więcej. Szczegóły i możliwość zapisu tutaj: http://www.ekademia.pl/kurs/marzeniasiespelnia

Nadine Lu

 

Źródła:
visitdenmark.com/denmark-hygge
.countryliving.com/life/a41187/what-is-hygge-things-to-know-about-the-danish-lifestyle-trend/
manrepeller.com/2016/12/what-is-hygge.html

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *