Ilex guayusa – ta, która przynosi świadome sny i daje siłę do życia

Guayusa

Paradoks Ilex Guayusa polega na jej zdolności do zarówno pobudzenia naszego mózgu, jak i wprowadzenia ciała w głęboki relaks. Jest dużo zdrowsza niż zielona herbata, bardziej skuteczna na orzeźwienie od kawy i mocniej odprężająca niż pyszne kakao. Dobroczynne właściwości tej egzotycznej herbaty znane są w Europie od stosunkowo niedługiego czasu i dopiero uczymy się korzystać z jej unikatowych darów.

Ilex Guayusa – krótka historia

Wiecznie zielone, dwupienne drzewo z rodziny ostrokrzewowatych osiągające 6-30 metrów wysokości. Pochodzi z terenu górnej Amazonii (obszar Ekwadoru, Peru i Południowej Kolumbii). Etnobotanik z Uniwersytetu w Harvardzie, Richard Evans Schultes , odkrył w szamańskim grobowcu w Andach Boliwijskich pojemnik z zawartością około 1500- letnich liści guayusy. Odkrycie to, stosunkowo daleko odbiega zasięgiem od terenów naturalnego występowania tej rośliny, ale jest to najwcześniejsze świadectwo jej wykorzystania. Gatunek ten rzadko występuje w stanie dzikim. Znany jest głównie jako roślina uprawna (zwłaszcza w ekwadorskich prowincjach Napo i Pastaza).

Ilex Guayusa to jedno z trójki świętych drzew kofeinowych Indian. Pozostała dwójka to także ostrokrzewy: Ilex Paraquariensis – ostrokrzew paragwajski (słynna Yerba Mate), oraz Ilex Vomitoria – gatunek dostarczający liści na herbatę zwaną Yaupon.  Ilex Guayusa wyróżnia się na tle wymienionej trójki wysoką zawartością kofeiny (ok. 4%, a niektóre źródła podają, że aż 5%). Tym samym deklasuje pod względem pobudzającego działania kawę. Jednak w przeciwieństwie do niej, działa na organizm zdecydowanie korzystniej.

Zbiory Ilex Guayusa polegają na obrywaniu listków z krzewów, a następnie umieszczaniu ich w dużych koszach, z późniejszym zamiarem ususzenia. Plemiona Kichwa stosowały tradycyjną metodę gotowania liści, aby wydobyć z nich wszystkie pożyteczne składniki. Zaraz po przygotowaniu wlewają wywar do dużego naczynia, z którego korzystają wszyscy chętni do towarzyskiego wypicia napoju z tej niesamowitej rośliny.

Może cię również zainteresować artykuł: Substancja psychoaktywna – nasz przyjaciel czy wróg?

Anna Premo [FAL], via Wikimedia Commons

Roślina o nietypowych właściwościach

Suszone liście Ilex Guayusa zawierają kofeinę, teobrominę i inne dimetyloksantyny (między innymi paraksantynę i teofilinę). Ponadto również L-teaninę, kwas galusowy, guanidynę, kwas izomasłowy, kwas nikotynowy, kwas askorbinowy (witaminę C), witaminę D, ryboflawinę, cholinę, pirydoksynę, triterpeny, kwas chlorogenowy i cukry. Mają w swym składzie także mikroelementy takie jak wapń, potas, magnez, cynk i chrom.

Opinie tych, którzy regularnie stosują egzotyczny napar, potwierdzają, że bez większego wysiłku udaje im się schudnąć i utrzymać w ryzach wagę ciała. To efekt skojarzonego działania wymienionych alkaloidów, kwasu chlorogenowego oraz silnych antyutleniaczy, które dodatkowo skutecznie stymulują przemianę materii. Indianie z Ekwadoru w przypadku spadku libido, bólów głowy i kobiecej niepłodności także polecają jej zażywanie. Doświadczenie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, twierdzących, że napar z liści tego ostrokrzewu budzi kobiecość, potwierdzone zostało przez badania przeprowadzone w 2015 r. Pokazują one, że ekstrakt z liści Ilex Guayusa faktycznie pobudzał kobiecość – poprzez wzrost produkcji estrogenów – i sprzyjał poczęciom.

Ponieważ herbata ma silne działanie, należy używać jej z umiarem. Aby ją przedawkować i odczuć negatywne skutki w postaci halucynacji, trzeba byłoby wypić jej naprawdę dużo i w dużym stężeniu. Jeśli Ilex Guayusa będzie spożywana w postaci naparu z ok. 7-10 gramów na litr wody, odczuje się tylko jej korzystne działanie. Ważnym faktem jest, że herbata ta nie uzależnia i nie szkodzi naszej wątrobie ani genom – potwierdziły to jednoznacznie badania, których wyniki ukazały się w 2016 r. w International Journal of Toxicology – prestiżowym periodyku naukowym. Nie polecane jest jej spożywanie łącznie z alkoholem, sfermentowanymi pokarmami (np. serami), drożdżami oraz lekami SSRI (selektywne inhibitory wychwytu serotoniny).


Duży wybór wyjątkowo pachnących kadzideł przeróżnych rodzajów znajdziesz w naszym sklepie

lawenda


Ilex Guayusa – herbata do zadań specjalnych

Już ponad 1,5 tys. lat temu znano herbatę, dzięki której umysł stawał się jasny i klarowny, ciało otrzymywało zastrzyk energii, a w psychice panował stan błogiego relaksu i harmonii. Jej łagodny i lekki smak do dziś zachęca miliony smakoszy do degustowania.

Zastosowanie:

  • odkwasza organizm i sprzyja detoksykacji,
  • stymuluje przemianę materii i wspomaga odchudzanie,
  • poprawia funkcjonowanie nerek,
  • pomocna przy dolegliwościach kobiecych,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • podnosi libido,
  • działa przeciwwirusowo,
  • dodaje energii, rozjaśnia umysł,
  • relaksuje,
  • ułatwia świadome śnienie.

Rytualne użycie Ilex Guayusa przez Idnian polega na piciu naparu w celu zwiększenia zdolności koncentracji i sprawności fizycznej przed polowaniem, a także wywoływanie snów pomagających przepowiedzieć przyszłość. Ponadto jest również spożywana w czasie świąt i lokalnych festiwali jako forma integracji międzyludzkiej, zwłaszcza przez plemię Kichua w Ekwadorze.

Ilex Guayusa jest od jakiegoś czasu dostępna w Polsce, a jej stosowanie jest w pełni legalne.

Magdalena Głowacka


Bibliografia:
www.guayusa.com.pl
krainaherbaty.pl/blog/guayusa-herbata-mocniejsza-niz-kawa
pl.wikipedia.org/wiki/Ilex_guayusa

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram