Jak oglądanie telewizji wpływa na nasz rozwój duchowy

Jak oglądanie telewizji wpływa na nasz rozwój duchowy

W dzisiejszych czasach telewizor stał się mieszkańcem niemalże każdego domostwa. Wielu dorosłych, jak i dzieci, spędza czas wolny oglądając programy telewizyjne czy przeskakując po kanałach. Według badań, średni czas jaki spędza człowiek przed telewizorem wynosi 4,5 godziny dziennie, a ten czas w dalszym ciągu wzrasta. Jaki wpływ ma na nasz rozwój duchowy tak duża ilość czasu spędzana przed ekranem?

Wracamy do domu z pracy, dzieci wracają ze szkoły. Zaczynamy przygotowywać obiad, sprzątamy i nagle włączamy telewizor. Taki scenariusz codzienności jest standardowym rytuałem wielu domostw na całym świecie. Jednym słowem, telewizja stała się częścią dnia, rutyną od której ciężko uciec, bez której nie da się żyć. Oglądanie telewizji jest niewymagającym zajęciem, na które decyduje się bardzo duża część społeczeństwa. Możemy w ten sposób uciec od problemów, odpocząć, połączyć się ze światem, poszukać informacji jak i doświadczeń. Musimy również pamiętać, że nie cała telewizja jest krzywdząca dla naszej osobowości, duchowości i mózgu. Programy dokumentalne, pokazujące nam świat, zwierzęta i kosmos oraz takie, dzięki którym uczymy się nowych umiejętności nie są tak szkodliwe. Oczywiście nadmierna konsumpcja bezcelowych, odrętwiających programów telewizyjnych i reklam szkodzi naszej duchowej podróży. Oglądanie nierzadko zabiera nam cenny czas, odcina także od ludzi. Dobrze jest więc zrozumieć w jaki sposób telewizja marnuje nasz potencjał, jak marnuje naszą codzienność i życie. Ona nie tylko negatywnie wpływa na nasze życie duchowe. Nadmierne spędzanie czasu przed telewizorem przyczynia się do otyłości, prowadzi nawet do uzależnienia. Elektryczne pudełko zachęca do ucieczki przed obowiązkami, tworzy fałszywe obrazy rzeczywistości, dodatkowo ją zniekształcając. Ponadto, podwyższa standardy moralne poprzez przedstawianie nierealnych ideałów, tworzy aluzje i generuje nasze potrzeby.

Może cię również zainteresować artykuł: Twoje słońce o twoim zdrowiu – sprawdź co mówi o tobie znak zodiaku!

Z roku na rok, coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę ze szkodliwości telewizji. Co więc tak naprawdę urzeka nas i przyciąga do oglądania, pomimo wszystkich złych skutków? Jaki wpływ może mieć telewizja na nasz rozwój duchowy?

  • Umierająca koncentracja:

Istnieje ścisły związek między zaburzeniami uwagi, a czasem spędzonym przed telewizorem. W każdym programie telewizyjnym wszystko dzieje się natychmiast i dość szybko. Oglądając, możemy dojść do wniosku, że nasze życie jest nieciekawe, nudne i ma zbyt wolny przebieg. Z tego względu mamy problem ze zwróceniem uwagi na wolniejsze tempo codziennej egzystencji, zaczyna nam brakować szybkich zmian, wielkich eksplozji jakie ciągle widzimy w telewizorze. Im dłużej siedzimy i oglądamy, tym trudniej jest nam się skoncentrować na czymkolwiek. Ma to bardzo negatywny wpływ na medytację, projekcję astralną lub świadomość danej chwili. Każda z tych czynności wymaga wyciszenia i skupienia umysłu.

  • Zaburzona rzeczywistość:

Telewizja przedstawia nam fałszywą wersję życia. Pokazuje idealną codzienność czy wieczny uśmiech. Bardzo często tworzymy silniejsze więzi i utożsamiamy się z postaciami fikcyjnymi niż z prawdziwymi ludźmi. Przez oglądanie, nasza świadomość zostaje zignorowana i może nawet wydawać się nam nieprzyzwoita. Duchowość pobudza nas do rzeczywistego świata i wszechświata w którym żyjemy. Dzięki niej możemy zrozumieć nasze miejsce na Ziemi, cele i relacje z innymi ludźmi. Nadmierne oglądanie po prostu odsuwa nas i zabiera całą rzeczywistość.

  • Zahamowana inteligencja emocjonalna:

Przez całe nasze życie inteligencja emocjonalna ulega zmianom. Codzienne oglądanie telewizji hamuje jej rozwój. Dzieci, które spędzają przed telewizorem większość swojego dzieciństwa, w późniejszym okresie mają problem z okazywaniem empatii i nie potrafią odczytywać wskazówek społecznych. Inteligencja emocjonalna ma kluczowe znaczenie dla naszych relacji, zdolności do doceniania otaczającego nas świata. Zahamowanie inteligencji emocjonalnej zaburza naszą zdolność do rozwoju jako jednostki i zmienia postrzeganie duchowości.


Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na warsztaty on-line: Wygraj z MIND Control!


  • Niespokojne sny i marzenia senne:

Doświadczenia, które codziennie przeżywamy zakorzeniają się w naszej podświadomości i mogą infekować marzenia senne. Obrazy widziane w telewizji zaczynają zapełniać nasz mózg, co uniemożliwia analizowanie rzeczywistości podczas snu. Dobry sen zapewnia naszemu ciału odpoczynek, ale i pozwala umysłowi przekraczać granicę i zdobywać wiedzę. Duchowe przewodnictwo, którego możemy doświadczyć w snach, staje się niemożliwe, ponieważ nasza wyobraźnia ginie wśród obrazów z elektronicznego pudełka. Podróż duchowa jest drogą, którą wędrujemy całe życie, jednak wymaga ona połączenia z rzeczywistością, a nie z jej zniekształconą wersją.

  • Zmiana osobowości:

Ludzie z natury modelują i naśladują zachowania osób z autorytetem. Większość społeczeństwa sądzi, że ludzie pokazujący się w telewizji posiadają większy autorytet wśród społeczności niż ludzie z bliskiego otoczenia. Dodatkowo, na naszą moralność i oczywiście zachowanie wpływają emocjonalnie napędzane historie z programów telewizyjnych. Kiedy zmieniamy zdanie i zachowujemy się w sposób podobny do idola, nasze prawdziwe wartości duchowe, takie jak empatia, cierpliwość, współczuje i wewnętrzny spokój, giną. Zaczynają być postrzegane jako dziwaczne, odbiegające od standardów.

Mimo wielu negatywnych skutków oglądania telewizji, nie do końca czas spędzony przed telewizorem będzie marnotrawstwem życia i śmiercią naszej duchowości. Nie musimy od razu pozbywać się elektronicznego pudła z naszego domu. Bardzo ważny jest umiar i wybór odpowiednich programów czy filmów. Niekiedy, telewizja może nas zainspirować, poinformować lub nauczyć nowych umiejętności. Jednak, należy pamiętać o tym, co wkładamy do swojej podświadomości. Warto czasem przed włączeniem ulubionego kanału bądź serialu chwilę się zastanowić i zamiast siedzenia przed telewizorem wybrać spacer wśród drzew, poćwiczyć medytację bądź przeczytać książkę.

Może cię również zainteresować artykuł: 8 sprawdzonych metod usuwania całej negatywnej energii z domu

Aniela Frank

Źródła:
thespiritscience.net/2016/08/26/television-spiritual-health/
wakingtimes.com/2014/09/08/12-little-known-ways-television-stifles-spiritual-awakening/
spiritualresearchfoundation.org/spiritual-living/trends-behaviour-influenced-negative-energies/effects-of-television-tv-movies/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram