Życie celowe. Dowiedz się jak osiągnąć sukces

Brak aktywności sprawia, że oddajemy sprawczość czemuś, co jest poza nami. Stajemy się reaktywni i obwiniamy świat za nasze niepowodzenia. Bierność prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości. Naturalnym stanem człowieka jest podtrzymywanie aktywności. Osoby odpowiedzialne za swoje życie przejmują inicjatywę, i wyznaczają cel do którego dążą. Same kreują swoją rzeczywistość. Dlaczego warto prowadzić celowe życie? Jak wyznaczyć swój cel? Jak osiągnąć sukces? 

Czym jest celowe życie?

To, co myślimy, czujemy, robimy w dniu dzisiejszym ma wpływ na to, co wydarzy się jutro, pojutrze, czy za 10 lat. Każdego dnia otrzymujemy 1440 minut i tylko od nas zależy w jaki sposób je spożytkujemy. Każdy dzień w którym skupimy się na ukierunkowanym działaniu, przybliża nas do osiągnięcia celu. Istotnym elementem ludzkiej egzystencji jest produktywność. Tworzenie towarów, usług i wiedzy w sposób adekwatny do swoich możliwości, zwiększa poziom zadowolenia z życia. Efektywna praca w postaci systematycznych działań, buduje w nas poczucie skuteczności, wewnętrznej pewności oraz życiowej kompetencji. Żyjąc celowo wykorzystujemy wszystkie umiejętności, wszelkie zasoby, którymi dysponujemy do uzyskania pożądanego efektu.

Ciesz się drogą dążąc do sukcesu

Sam sukces nie jest tak istotny jak droga, którą do niego dążymy. Inne odczucia ma córka właściciela firmy, która została dyrektorem ze względu na pokrewieństwo, niż osoba, która posiadła odpowiednie kompetencje i ma imponujące doświadczenie otrzymując to samo stanowisko. Inaczej czułeś się dostając piątkę z matematyki, gdy byłeś świetnie przygotowany, niż kiedy otrzymałeś wysoką ocenę, ponieważ udało ci się ściągnąć. Niby sukces ten sam, ale już tak bardzo nie cieszył. I choć nikt może nie wiedzieć o tym, że dyrektorka jest córką właściciela, pani od matematyki nigdy nie dowiedziała się, że ściągałeś, aczkolwiek sama ocena, czy stanowisko są nic niewiele warte dla naszego poczucia własnej wartości, jeśli zostały zdobyte w sposób niezgodny z naszymi wartościami. W obu przypadkach zabrakło satysfakcjonującej drogi do sukcesu.

Zamień pragnienie w cel

Jak zamienić stan “bujania w obłokach”, nasze “chcenie”, marzenia, czy pragnienia w cel? Potraktuj swoje pragnienie jako coś realnego. Rzecz, która może się wydarzyć, na którą masz wpływ, do której możesz dążyć. A następnie odpowiedz na pytanie:

“Gdyby realizacja tego pragnienia stała się dla ciebie świadomym celem, co mógłbyś zrobić?” – Nathaniel Branden


Wiedźma Anja Anna i Akademia Ducha zapraszają na webinar: Marzenia się nie spełniają – Marzenia się SPEŁNIA!

Marzenia się spełnia


Jak osiągnąć sukces? Ustal swój cel!

Wszystko tworzysz dwa razy. Za pierwszym razem obraz osiągniętego celu powstaje w twoim umyśle, za drugim przenosisz go na plan fizyczny. Pamiętaj o tym, że twój cel powinien być realny do osiągnięcia. Podczas ustalania celu weź kartkę i długopis, a następnie odpowiedz na pytania i ustal swój cel.

 • Jak chcę, by moje życie wyglądało za 5, 10, 20 lat?
 • Co chcę osiągnąć w sferze osobistej?
 • Czy chcę założyć rodzinę, jeżeli tak to dlaczego chcę to zrobić?
 • Jakie są moje cele w sferze zawodowej?
 • Kiedy już cel zostanie określony, zastanów się nad tym, jakie działania możesz podjąć by go zrealizować.
 • Jakie kroki mogę podjąć już dziś, by zbliżyć się do ukończenia realizacji mojego celu?
 • Jeżeli jest mi potrzebna nowa wiedza, do zrealizowania celu, jak mogę ją zdobyć?
 • Jakie są cele pośrednie na drodze do głównego celu?
 • Co będę robił każdego dnia, by zbliżyć się do mojego celu?

Gdy już odpowiesz na wszystkie pytania, skieruj swoją uwagę na działanie. Systematycznie analizuj swoje poczynania. Sprawdzaj, czy twoje przekonania (więcej o nich przeczytasz tutaj) i zachowania prowadzą do wyznaczonego celu. Jeżeli nie, zmień je lub przeformułuj cel tak, by był możliwy do spełnienia. Postaw na dokładność, wewnętrzną spójność i systematyczność. Niech twojej drodze towarzyszy radość z działania. Bądź wdzięczny za wszystko to, co osiągnąłeś do tej pory. Ciesz się z małych sukcesów, celebruj je nagradzając swoją osobę (kup sobie prezent, pójdź do kina, zrób sobie kąpiel itp.).

Czy już wiesz jaki jest twój cel?

Życie celowe stanowi piąty filar poczucia własnej wartości. Poprzednie części cyklu znajdziesz klikając w jeden z poniższych linków.

 1. Świadomość
 2. Samoakceptacja
 3. Odpowiedzialność
 4. Asertywność

oraz ostatni, szósty filar: Prawość

Agnieszka Salwa

 

Źródła:
7 nawyków skutecznego działania Stephen R. Covey
6 filarów poczucia własnej wartości Nathaniel Branden
zdjęcia: pixaby.com

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
InstagramWspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *