Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Asalha Puja

Lipiec 19

To wyjątkowe święto upamiętnia dzień wygłoszenia przez Buddę jego pierwszego, a tym samym uważanego za najcenniejsze, kazania. Rzecz miała prawdopodobnie miejsce w tzw. Parku Jeleni w pobliżu dzisiejszego Waranasi (miasto w Indiach).

Pierwsze wykłady Buddy mają ogromne znaczenie, gdyż nastąpiły tuż po jego oświeceniu (które to miało miejsce w dniu pełni księżyca miesiąca Vesakha – szóstego miesiąca księżycowego w kalendarzu indyjskim) i w związku z tym uznaje się je za esencję wszystkich późniejszych nauk.

Przyjmuje się, że od tej pory buddyzm oficjalnie stał się religią. Dogłębne badania i studia nad pierwszym dyskursem Buddy są obowiązkiem każdego mnicha, gdyż stanowi on podstawę dalszych nauk Wielkiego Oświeconego i nadaje im odpowiedni kontekst.

Jak podaje legenda, jeden z przyjaciół Buddy – Kondañña, zrozumiawszy dokładnie cały przekaz pierwszego kazania Mistrza, zapragnął pozostać jego uczniem. Tak pojawił się pierwszy buddyjski mnich i od tej pory również w dniu Asalha Puja wybiera się nowych mnichów.

Asalha jest także miesiącem, w którym urodził się syn Buddy – Rahula i jest to czas wielkiego wyrzeczenia Buddy, kiedy to zrezygnował on z wszystkich przywilejów królewskich i zdecydował się na życie w świętości.

Uroczystość otwiera zwykle jałmużna i procesja. We wczesnych godzinach porannych setki mnichów otrzymują do swych miedzianych miseczek różne dary. Około godziny 9:00 rozpoczynają się buddyjskie obrzędy religijne, a wśród nich pieśni i medytacja Vipassana.

Istnieje wiele sposobów celebracji tego wyjątkowego wśród wyznawców buddyzmu dnia, ale najważniejszym punktem uroczystości pozostaje wyśpiewanie tekstu pierwszej nauki Buddy, często w jej oryginalnym języku – pali, zwanej Dhamma Cakka Sutta (“Kazanie o Wprawieniu w Ruch Koła Dharmy”).

Drugi dzień po Asalha Puja jest uroczystym początkiem trwającego trzy miesiące buddyjskiego „Wielkiego Postu” (Khao Phansa) a także symbolicznym rozpoczęciem pory deszczowej.

Żródło: http://www.abctajlandia.pl/newsy-z-tajlandii/434-pierwsze-kazanie-buddy-w-parku-jeleni-czyli-swieto-asalha-puja.html

 

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Szczegóły

Data:
Lipiec 19
Wydarzenie Category: