Kolorowa królowa: Jarzębina – drzewo życia i ochrony

Jarzębina

Drewno jarzębiny jest mocne i sprężyste, natomiast jagody, czyli owoce tej wspaniałej rośliny z powodzeniem można przetwarzać na wiele sposobów. Mityczne korzenie drzewa sięgają starożytności. Mówi się także, że obecność jarzębiny nieopodal domu lub w ogrodzie, zapewnia domownikom błogosławieństwo oraz ochronę przed złymi urokami.

Jarząb pospolity nazywany również jarzębiną jest gatunkiem wieloletniej rośliny występującej w Europie, Azji oraz zachodniej Syberii. W Polsce, drzewo to jest obecne na całym obszarze. Nic więc dziwnego, że jarzębina jest tak dobrze znana w całym kraju.

Drzewo to uprawiane jest najczęściej ze względu na niezwykłe właściwości drewna, które uważane jest za solidne i odporne. Niekiedy jarzębina uprawiania jest także jako roślina ozdobna, gdyż posiada nie tylko przepiękną gładką srebrzysto-brązową korę, ale i niezwykłe rozstrzępione liście. Jarzębina jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych Polskich drzew, szczególnie podczas jesieni. O tej porze roku prezentuje się magicznie ze swoimi szkarłatnymi jagodami oraz liśćmi, które nabierają oszałamiającego czerwonawego koloru. Owoce jarzębiny, nazywane jagodami, zawierają wysokie stężenie witaminy C, posiadają w sobie także kwasy organiczne i sole mineralne. Stosowane są najczęściej jako toniki oczyszczające dla organizmu, ponieważ dojrzałe owoce są lekko moczopędne. Przepiękne owoce można również stosować w kuchni dodając je do potraw lub herbat. Można z nich także wyrabiać przepyszne dżemy. Spożywając jagody jarzębiny należy uważać, gdyż nie wolno jeść owoców surowych. Nieprzetworzone jagody zawierają bowiem szkodliwą substancję nazywaną sorbiną.

Może cię również zainteresować artykuł: Drewno księżycowe – gdy magia spotyka się z nauką

Źródło: pixabay.com

Znaczenie drzewa w kulturze i tradycji

Drzewo jarzębiny było tradycyjnie wykorzystywane do wyrobów wrzecion, kołowrotków, uchwytów narzędzi lub wędek. Z tego drzewa wytwarzano również różdżki o magicznej mocy. Chroniły one przed zranieniem i chorobą podczas podróży, jak i przynosiły duchowe oświecenie. Jarząb pospolity był najbardziej cenioną rośliną przez pradawnych Druidów. Wykorzystywali oni kadzidła z drewna jarzębiny, aby połączyć się z Zaświatem i przywoływać duchy. Drzewo odgrywało również główną rolę w wielu ceremoniach. Nawet w późniejszych czasach, przekonania o niezwykłych właściwościach jarzębiny zostały zakorzenione w praktykach różnych części Wielkiej Brytanii. Umieszczano gałązki nad drzwiami frontowymi domu, aby odeprzeć złe uroki, a farmerzy wieszali kawałek jarzębiny na oborze dla bydła, by chronić swoje zwierzęta przed krzywdą. Jednak nie tylko w tych regionach  jarzębina zyskała uznanie. W wielu krajach na świecie mówi się, że obecność jarzębiny na dziecińcu zapewnia rodzinie szczęście i wielką ochronę. Czasem wykonywano nawet krzyże z jagód jarzębiny i wiązano czerwoną nicią jako ochronny znak.


Zapraszamy do sklepu Akademii Ducha, w którym znajdziesz wiele magicznych produktów, w tym wiele rodzajów kadzideł, jak Szałwię pustynną, Palo Santo, Białą Szałwię czy Słodką trawę


Jarzębina – symbolika kolorowego drzewa

Jarząb pospolity jest drzewem magicznej ochrony. Od dawna drzewo to używane było do odbijania zaklęć, a nawet błyskawic. Zdaniem wielu jarzębina posiada odpowiedzi dla ukrytych tajemnic przyrody. Uznana została również za symbol wrażliwości, miłosnych dylematów i tęsknoty. Ze względu na jej przepiękne barwy i niezwykłe kolory liści w Polsce stała się symbolem złocistej, ciepłej jesieni. To drzewo jest również określane mianem “drzewa życia” ponieważ w wielu mitologiach jarzębina powiązana jest z siłami stworzenia i egzystencji.

Jarzębina uczy nas czerpania z życia, kieruje i pokazuje, jak możemy uzdrawiać siebie i otaczających nas ludzi. Pomaga oczyścić umysł i wspiera inspirację, może także pomóc nam dostroić się do natury oraz poszerzyć perspektywy. Jarząb pospolity otwiera nasz umysł, abyśmy mogli zrozumieć swoje miejsce we Wszechświecie. Dodatkowo, odgrywa ważną rolę w ochronie, dodaje odwagi i sił tym, którzy kroczą duchową ścieżką wzrostu i oświecenia.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak zaprzyjaźnić się z drzewami, aby leczyć się i zwiększać energię

Aniela Frank

Źródła:
treesforlife.org.uk/into-the-forest/trees-plants-animals/trees/rowan/rowan-mythology-and-folklore/
keithbroomfield.com/the-importance-of-the-pioneering-rowan/
treesymbolism.com/rowan-tree-symbolism-meaning.html
thegoddesstree.com/trees/Rowan.htm
krainaniezwyklosci.pl/pl,jarzab,pospolity,,raquo,,roslinnosc,doliny,baryczy,548.html

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram