Lis – przebiegłe zwierzę mocy, nauczyciel i kompan w niepewnych chwilach

lis

Lisy to wrażliwe i przebiegłe stworzenia. Są doskonałymi towarzyszami, gdy stajemy w obliczu bardzo trudnej sytuacji. Te zwierzęta duchowe udzielają wskazówek i pomagają omijać przeszkody. Mimo iż ludzie uważają lisy za nicponi, podążanie za ich niezwykłą mądrością nakieruje do rozwijania szybkiego myślenia oraz poprawi zdolności adaptacyjne.

Lisy możemy znaleźć na wielu regionach świata, doskonale przystosowały swoje umaszczenie i styl życia do panujących warunków klimatycznych. Te piękne stworzenia możemy spotkać nie tylko w lasach i na polach Europy, Azji czy Ameryki. Zamieszkały również tereny polarne i Afryki. Lisy prowadzą samotniczy tryb życia, za dnia ukrywają się w swoich norach, natomiast pod osłoną nocy polują i doglądają swojego terenu. Zwierzęta te należą do rodziny psowatych. Posiadają małą głowę o ostro zakończonym pysku i trójkątne uszy. Ich cechą charakterystyczną, dzięki której nie sposób pomylić lisa z innych ssakiem, jest puszysta, długa kita.

Lis w tradycji i kulturze

Skojarzenia chytry i przebiegły jak lis powstały nie bez powodu. Prawie w każdej kulturze lisy kojarzone są z szczwanym, cichym zabójcą, który porusza się po gruncie niemalże bezszelestnie. W tradycji indiańskiej lis był posłańcem ognia, który posiadał zdolności lecznicze i był silnie związany z praktykami szamańskimi. Każde z plemion posiadało swoją osobistą opowieść o tym stworzeniu, w których lis zawsze był dobrotliwym duchem, który reprezentuje kontrolę, przenikliwość oraz chytrość. Chińskie opowieści o lisach przedstawiają je w negatywnym świetle. W historiach chińskich ludów, ssaki te, przedstawiały zmiennokształtne istoty, które potrafiły przeistoczyć się w rośliny lub inne stworzenia, jednak głównie zmieniały się w kobiety. Lisie niewiasty uwodziły mężczyzn o słabej woli i wysysały z nich siły życiowe. Natomiast w japońskiej kulturze lis był uważany za bardzo mądre, inteligentne, a przede wszystkim magiczne stworzenie. W niektórych opowieściach stawał się strażnikiem szczęśliwych ludzi, a niekiedy był posłańcem bogini ryżu, Shito. W mitologii Dalekiego Wschodu lisy były komunikatorami niosącymi przesłania przodków, ponieważ wierzono, że duchy zmarłych ludzi przenoszą się do ich ciał. Pradawnie ludy celtyckie badały dokładnie zachowanie i tryb życia zwierząt. Dla nich lis był świetnym nawigatorem i podróżnikiem między światem duchów, a światem ziemskim. Podróże po światach przychodziły mu z łatwością, bez najmniejszego problemu potrafił zaznajomić się z otoczeniem.

Może cię również zainteresować artykuł: Kot – chroni właściciela i jego dom przed duchami i negatywnymi energiami

Źródło: unsplash.com

Znaczenie i symbolika lisa

Osoby posiadające lisa jako totemiczne zwierzę mają niezwykłą świadomość, brną przed siebie znając doskonale swoją ścieżkę i przeznaczenie. Nie dają się zwieść, potrafią dopatrzeć się najmniejszego oszustwa. Doskonale odnajdują się w otoczeniu, nowych wyzwaniach i szybko aktualizują okoliczności. Dodatkowo świetnie radzą sobie z problemami i sytuacjami wymagającymi odwagi, sprytu, zwinności i cierpliwości. Ludzie z totemem lisa mają również niezwykłe poczucie humoru, trudne do kontrolowania. Nie zawsze potrafią odróżnić dobry żart, od żartu sprawiającego przykrość innym.

Jako posłaniec i zwierzę totemiczne, lis przynosi niecodzienne rozwiązania sytuacji, które wymagają od nas determinacji i wytrwałości. Pokazuje nam, jak nie dać się zwieść złudzeniom, uczy, jak poprawnie wykorzystać pomysły. Lis jest również doskonałym przewodnikiem w świecie snów. Kiedy to stworzenie pojawia się w naszych marzeniach sennych, każe zwolnić oraz ostrzega nas, abyśmy podejmowali decyzje i poruszali się rozważniej. Przestrzega i prosi, byśmy cofnęli się i spojrzeli na ludzi bądź sytuacje, które według instynktu, od samego początku wydawały się podejrzane lub niewłaściwe.

Kiedy lis pojawia się w naszym życiu

Kiedy lis pojawia się w naszym życiu, może to oznaczać, że nakazuje nam zwrócić szczególną uwagę na ludzi lub okoliczności, które nie służą i nakłaniają nas do pójścia niewłaściwą drogą. Lis może również przyjść do nas w momencie zmian, szczególnie trudnych i nieprzewidywalnych. Niekiedy pojawia się zachęcając do szybkich i zdecydowanych działań, które mają obudzić w nas zdolność do adaptacji oraz szybkiego reagowania na przeszkody. Dodatkowo może pojawić się jako posłaniec, w momencie, kiedy rozpoczynamy projekt, który jest źle przemyślany i prowadzony. Energia lisiego totemu towarzysząca w codzienności pomaga wyjść ze strefy komfortu, pcha w działaniach, jednak zwierzę nakazuje przy tym używać zdrowego rozsądku.

Kolor przewodnika, którym staje się lis również ma znaczenie, zwróć uwagę na jego kolor:

 • Szary lis – kiedy zjawia się zwierzę w odcieniach szarości oznacza to, że nadszedł czas na podejście konserwatywne. Warto zwrócić się do szarego lisa w momencie, gdy napotkamy problem w strefie relacji osobistych lub biznesowych. Pomoże, udzieli dobrych rad w chwili zwątpienia i kłopotów.
 • Czerwony/pomarańczowy lis – w momencie, w którym przychodzi do nas lis takiego koloru nadchodzi czas, byśmy zmierzyli się ze swoją pasją.
 • Biały lis – arktyczny lis pojawiający się w naszym życiu, daje sygnał, że nadszedł doskonały moment na wprowadzanie w czyn słów i myśli.
 • Fenek pustynny – to urocze stworzenie zjawia się w naszym życiu w momencie, w którym powinniśmy zacząć słuchać swojego Trzeciego Oka.

Wiedźma Anja Anna i Akademia Ducha zapraszają na webinar (rytuał on-line): Muzyczny Rytuał Szamański. Przywołanie Zwierząt Mocy!


Lis jako totemiczne zwierzę jest również doskonałym nauczycielem dla tych, którzy nie lubią konfrontacji. Stworzenie to nakieruje na ścieżkę, w której unikniemy konfliktu. Siła lisiego przyjaciela jest nieocenionym wsparciem w rozwoju umiejętności, które pomogą nam znaleźć najmądrzejsze wyjścia z przeróżnych sytuacji. Dodatkowo pracując z tym zwierzęciem możemy rozwinąć swoje nadprzyrodzone zmysły, stać się mądrzejszymi w kwestii radzenia sobie z obszarami, które sprawiały kłopot w naszym życiu. Z lisem możemy również pracować nad rozwojem obserwacji i dedukcji.

Lis jest symbolem sprytu, przebiegłości, inteligencji oraz uważności. Podążając za mądrością lisiego totemu możemy stać się bardziej rozeznani w związkach, interesach czy kontaktach międzyludzkich. Zaczniemy dokonywać wyborów idealnych dla siebie. Więc jeżeli potrzebujesz pomocy, czujesz się zagubiony, możesz odezwać się do niezwykłego lisa.

Może cię również zainteresować artykuł: Wybierz trzy zwierzęta i dowiedz się, jak widzą cię inni

Aniela Frank

 

Źródła:
bafka.ovh/2015/02/05/zwierzeta-mocy-lis/
spiritanimal.info/fox-spirit-animal/
whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/mammals/fox-symbolism-meaning/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Jedna myśl nt. „Lis – przebiegłe zwierzę mocy, nauczyciel i kompan w niepewnych chwilach

 1. Milena

  Niesamowite. Kilka dni temu szukałam na tej stronie właśnie lisa, jako Zwierzęcia Mocy i proszę co zastaję dzisiaj. 😀
  Dziękuję, za artykuł. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram