Święto Przesilenia Letniego: Litha – święto światła i miłości

Litha

Kalendarzowy początek lata – 21 czerwca, to z pozoru zwyczajny dzień w kalendarzu, choć tak naprawdę to jeden z najbardziej niezwykłych i magicznych dni w roku. Dzień ten jest bramą do naszej lepszej codzienności, bramą otwierającą nas na miłość absolutną. Zaczaruj swoje życie i pomaluj swój świat kolorami Święta Litha.

Geneza Święta Litha

Czerwiec to miesiąc szczególny dla wielu kultur. 21 czerwca przypada dzień Przesilenia Letniego, celebrowany w sposób wyjątkowy przez wiele narodów. Celtowie ten dzień nazywają właśnie Świętem Litha, Słowianie – Nocą Kupały, a u Azteków jest to Uczta Słońca. W tym czasie Słońce osiąga swój punkt kulminacyjny i grzeje najdłużej i najmocniej, dając początek najcieplejszej porze roku. Wszystko wokół rozkwita, bo Matka Ziemia ubiera się w swoją najpiękniejszą szatę. Zieleń jest najbardziej soczysta, rośliny wchodzą w szczytową fazę wzrostu i roztaczają wokół woniejące zapachy. Życie jest w rozkwicie.

Słońce w czasie Lithy, wchodząc w znak Raka, zaczyna świecić z największą mocą. W tym dniu ma także największą moc magiczną. W czasie Letniego Przesilenia świętujemy zwycięstwo Słońca nad ciemnością oraz dnia nad nocą. W dawnych czasach był to okres hucznych zabaw, tańców i śpiewów. Z dawnych legend i przekazów, możemy dowiedzieć się jakie drzewa, zioła, kolory i zwierzęta otaczano w tym dniu szczególną czcią.

Źródło: pixabay.com

Celtowie poświęcali czerwiec rytuałom, w których czcili dąb. To potężne drzewo uważano za symbol mądrości, wytrwałości oraz potęgi. W legendach opowiadano o Królu Dębowym, który miał sprawować władzę nad światem od Przesilenia Zimowego do Przesilenia Letniego, żeby następnie przekazać ją Królowi Ostrokrzewu, który panował od Przesilenia Letniego do Święta Yule. Wierzono, że właśnie w czasie Lithy najłatwiej można się skomunikować z istotami z „nie z tego świata” takimi jak Wróżki, Elfy, Dobre Duszki. Przyciągano je hucznymi ucztami z tańcami, śpiewem i nieodłącznym ogniem palonych ognisk. Ta ogólna wesołość i pochwała życia, miała je zachęcić do kontaktu z ludźmi i ułatwić „załatwienie” próśb, spełnienie marzeń, tych, którzy się do nich modlili i je wzywali.

Ze świętem Litha związane są takie kolory jak zielony, pomarańczowy, czerwony, żółty, biały i złoty. W tym okresie zbierano także zioła. Najpopularniejsze były: dziurawiec, bylica pospolita, werbena, jemioła, naparstnica. Bardzo popularny był też cynamon, który uważano za symbol energii witalnej, płodności, miłości i mocy magicznej. Prócz dębu, świętymi drzewami Lithy były: dziki bez, jarzębina i leszczyna. Z kwiatów popularnych w tym okresie wymienia się lawendę, nagietka, różę, rumianek i stokrotkę. Symbolami Święta Lithy były także zwierzęta. I tak, byk był uosobieniem płodności i seksualności. Koń symbolizował siłę, męskość i szybkość w działaniu. Krowa uważana była za symbol płodności i obfitości. Jaskółka i strzyżyk to ptaki uosabiające powrót słońca. Ptakami solarnymi nazywano jastrzębia i sokoła, gdyż szybują tak wysoko, że przebywają blisko Słońca.


Z wielką przyjemnością zapraszamy Was do świętowania tego szczególnego czasu z Wiedźmą Anją Anną oraz Akademią Ducha! Kliknij na obrazek by uzyskać więcej informacji:

Litha


Litha – znajdź swojego „świetlika”

Litha to czas równowagi i harmonii dwóch żywiołów Ognia i Wody, symbolizujących uczucie i działanie w życiu każdego z nas. To także połączenie energii Słońca i Księżyca. Rytualistyka tego święta jest bardzo różna i mocno związana z wierzeniami i obrzędowością obszarów geograficznych, na których święto jest obchodzone. Jest jednak wspólny mianownik, który łączy wszystkich świętujących Lithę. Tym elementem łączącym jest świętowanie i pochwała MIŁOŚCI.

W dzień Przesilenia Letniego wiele może się wydarzyć i życie każdego z was może nabrać całkiem nowego kolorytu. W tym wyjątkowym dniu sprzyjać będzie wam cały Wszechświat, niezależnie, czy wierzycie w Elfy, czy w Anioły, czy też w jedne i drugie. 21 czerwca to początek lata, najpiękniejszej pory roku. Otwórzcie się na nie, na lato w waszym wnętrzu, w waszym sercu. Poczujcie każdą waszą komórką jego kolory, zapachy, otulcie się ciepłym, letnim wiatrem, zanurzcie stopy w górskim strumyku czy jeziorze. Odejdźcie od komputerów, wyłączcie smartfony i tablety. Poczujcie pierwotne zjednoczenie z naturą. To najpiękniejsza medytacja jaką można sobie wymarzyć. Weźcie za rękę najbliższą dla was, ukochaną osobę, i poczujcie jak wypełnia was miłość… radość i pożądanie. A jeśli jeszcze takiej osoby nie macie, to właśnie nadarza się okazja, żeby się na nowe i piękne uczucie otworzyć.

Litha

Źródło: pixabay.com

Litha nazywana była też Świętem Świetlików. To wyjątkowo adekwatna nazwa, bo przecież świętujemy zwycięstwo światła i miłości. Zupełnie tak jak świetliki wydzielamy feromony, jedyne w swoim rodzaju dla każdego z nas, świecimy własnym niepowtarzalnym światłem naszego wnętrza. To nasze osobiste światło, jest dokładnie takie, jakie jest nasze wnętrze. Nie zaświecimy niczym innym, tylko tym, co w sobie przejawiamy. W noc Przesilenia Letniego nadarza się niepowtarzalna okazja otwarcia się na miłość absolutną i odnalezienie swojego „świetlika”, swojej bratniej Duszy czy Bliźniaczego Płomienia. Właśnie w tę noc, łatwiej niż kiedykolwiek, przyjdzie nam wybaczyć naszym wrogom i nieprzyjaciołom. To, co do tej pory było dla nas nie do pomyślenia, spełni się w „tu i teraz” i zaowocuje harmonią i spokojem w naszym życiu. Czasami nasz „bratni świetlik” okaże się wspaniałym przyjacielem na całe życie albo wyjątkowo trafionym i uczciwym partnerem w biznesie. To także dary pięknego czasu Lithy.

Kochani, piękne lato i jego początek, zdarza się nam każdego roku. Wiele takich pięknych letnich okresów już za nami. Wiele jeszcze przed nami. Ile? Tego nie wiem. Za chwilkę tegoroczna Litha. Nie marnujmy już więcej tego czasu letnich cudów. Tylko od nas samych zależy, czy to lato będzie zwyczajne, czy pierwsze z tych, już na zawsze nadzwyczajnych, pełne miłości, radości i afirmacji życia.

Marlena Pietruszka

 

Źródła:
Webinar prowadzony przez Wiedźmę Anję
http://piastowskiszlak.blogspot.com/2015/06/litha.html

 

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram