Mandragora lekarska (Mandragora Officinarum)

Od wieków uznawana za magiczną roślinę o wyjątkowych właściwościach. Mandragora była atrybutem bóstw podziemnych, zsyłających śmierć, rosła w czarodziejskim
ogrodzie Hekate. Mandragora w starożytności nazywana była “Apollinaris” od stanów transu wieszczki Apollina – Pytii delfickiej.

 

Uwaga!! – Trująca – szczególnie liście i nasiona,
oprócz jadalnych owoców działających jak afrodyzjak.

 

źródło: MagickFind

źródło: MagickFind

Bylina z rodziny psiankowatych, występująca w Grecji, południowych Włoszech i na Bliskim Wschodzie, dorastająca do 0,3m wysokości. Liście duże ciemnozielone do 30cm, kwiaty koloru białego lub jasnozielonego. Nazywana odmianą męską, kwitnąca na wiosnę. Owoce duże, żółtawo-pomarańczowe jagody, jadalne. Korzeń gruby i mięsisty, dorasta do 1 m długości.
Strefy mrozoodporności od 7 – 8.

Od wieków uznawana za magiczną roślinę o wyjątkowych właściwościach. Mandragora była atrybutem bóstw podziemnych, zsyłających śmierć, rosła w czarodziejskim ogrodzie Hekate. Mandragora w starożytności nazywana była “Apollinaris” od stanów transu wieszczki Apollina – Pytii delfickiej.

W średniowiecznej Europie przypisywano korzeniowi mandragory przypominającemu postać ludzką (tzw. alrauna) magiczne właściwości, miał chronić właściciela przed chorobą i urokami oraz przynosić szczęście i bogactwo.

źródło: MagickFind

źródło: MagickFind

Wiąże się z nią legenda, według której roślina ta wydaje z siebie zabójczy krzyk, kiedy jest wyrywana z ziemi, dlatego chcąc pozyskać jej cenny korzeń okopywano ja delikatnie i przywiązywano do zwierzęcia, tym samym nie narażając się na zabójczy krzyk demona
zamieszkującego w korzeniu mandragory. Nazywano ją wilczą jagodą i wierzono, że rośnie
pod szubienicami powstając z nasienia wisielca spływającego do ziemi.

Jagody nazywane są “jabłkami miłości”, były uważane za środek przeciw bezpłodności, pobudzający żądze miłosne, próżność w małych dozach i głupotę w dużych. Użyta we właściwych dawkach może działać silnie erotyzująco. Była stosowana jako panaceum.

Jej korzeń przypomina kształtem sylwetkę ludzką  dlatego dawniej przypisywano jej magiczne właściwości i noszono jako amulet. Była jednym ze składników maści czarownic.

Właściwości:

Stosowano ją jako środek przeciwbólowy, znieczulający, do leczenia bezsenności i niepłodności,

nadciśnienia tętniczego, cukrzycy.

Hamuje rozprzestrzeniane się nowotworów (szczególnie przy białaczce), powstrzymuje wzrost guzów. Działa mocno pobudzająco i uspokajająco, afrodyzjak. Owoce zwiększają libido i płodność.

Trująca – szczególnie liście i nasiona, oprócz jadalnych owoców działających jak afrodyzjak.

MagickFind

Jeśli chcesz dostać nasiona to kliknij

http://allegro.pl/show_user.php?uid=7405661

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *