Jak natura może pomóc ci w rozwoju osobistym oraz lepszym zdrowiu

Jednym z największych błogosławieństw i przekleństw człowieka jest jego zdolność do trzymania się wspomnień. Te dobre chwile mogą nas wspierać, negatywne jednak ściągać w dół i blokować przed sukcesem w chwili obecnej. Na szczęście mamy pod nosem świetnego nauczyciela odpuszczania i adaptacji się do zmian. Jest to natura!

Na przestrzeni lat kolekcjonujemy różne wspomnienia i przedmioty związane z poszczególnymi wydarzeniami. To nasza zdolność do przechowywania pozwala nam w późniejszych latach wracać do wspomnień z dzieciństwa, wciąż pamiętać o zmarłych bliskich, czy rozniecać światełko radości i nadziei w trudnych chwilach. Niestety, często też przechowujemy negatywne emocje, trudne słowa, traumatyczne przeżycia i bolesne wspomnienia. Wraz z wiekiem coraz trudniej jest nam być elastycznym, przebaczającym i otwartym na nowe. Częściej popadamy w pesymizm, wypominanie nagromadzonych latami żali, boimy się odejścia tego, co już doskonale znamy i unikamy zmian.

Oto życiowe lekcje odpuszczania, zaczerpnięte od natury:

1. Wszystko ma swój czas, jak pory roku

Spójrz na pory roku – są nieustanną zmianą, a każda z nich ma w sobie coś dobrego. Czy drzewa stawiają opór zmianom koloru liści, a następnie ich odejściu? Czy zwierzęta zimą dużo pracują, czy też wybierają odpoczynek, sen zimowy lub podróż do ciepłych krajów? Spróbuj dostosować swój rytm dnia do bieżących pór roku. Wsłuchaj się w swój organizm i odpowiedz na jego potrzeby. Nie poddawaj się jesiennej chandrze, czy zimowej depresji. Po zimie znów nastanie wiosna. Tak samo w twoim życiu, kiedy dzieją się trudne sprawy, pamiętaj, wkrótce znów wyjdzie słońce.

Może cię również zainteresować artykuł: Najlepsze i zapomniane lekarstwa naturalne prosto od rdzennych mieszkańców Ameryki

Źródło: pixabay.com

2. Ucz się akceptacji

Stawianie oporu zmianom nie pomaga. Hamuje twój rozwój, utrudnia ci życie i wypełnia negatywnymi emocjami. Oczywiście – masz do tego prawo, to twój wybór. Przypatrz się zwierzętom – wiele z nich przechodzi w swoim życiu transformację. Wąż zrzuca skórę i przybiera zupełnie nową – po prostu to przyjmuje, takie jest jego życie. Ludzie również tracą swoją starą skórę – przy kolejnych, nowych etapach w życiu, przy poszczególnych etapach dojrzewania, przy nowej pracy. Możesz przyjąć to z ciekawością i radością lub z żalem i złością wspominać, jak to cudownie było być dzieckiem, pracować w poprzednim biurze, być w związku z osobą, która odeszła lub żyć w starych nawykach. Następnym razem pomyśl o motylu – z jaj wylęga się gąsienica, rośnie, pozornie zasypia w stanie poczwarki, a następnie dopiero staje się pięknym motylem. Każdy wcześniejszy proces jej rozwoju był niezbędny do efektu końcowego. Tak samo jest z twoim życiem! Zawsze masz szansę na zmianę i nigdy nie wiesz, kiedy wydobędziesz całe swoje ukryte piękno.

3. Ogień przemiany

Na świecie istnieją pewne gatunki drzew posiadające specjalne nasiona w swej koronie. Są one mocno sklejone żywicą. Nasiona uwalniane są podczas pożaru, a pod wpływem wysokiej temperatury żywica topi się. Następnie nasionka osiadają na miękkiej glebie pozostawionej po pożarze. Pękają i przeobrażają się w nową roślinę. Koło życia trwa dalej. Tak samo ludzie mają w swoim życiu różne pożary – śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, choroba i inne. Twoje życie może zmienić się o 180 stopni, możesz być pogrążony w żałobie, jednak wciąż masz w sobie drogocenne nasiona do rozpoczęcia nowego życia. Nieważne jak jest źle teraz, ważne że przyszłość może być inna. Może odkryjesz nowe pasje, spotkasz jeszcze większą miłość lub zaczniesz pomagać innym, którzy przeżyli podobne problemy do twoich? A może po raz pierwszy od lat zaczniesz żyć w pełni, dbając o siebie i realizując się w życiu?


Zestaw kamieni na zdrowie o silnych mocach uzdrawiających znajdziecie w naszym sklepie

Hipokrates


4. Wzrost bywa nieprzyjemny

Znasz się na pielęgnacji roślin? Kiedy rosną, wygląda to wspaniale. Pojawiają się piękne kwiaty, dbasz codziennie o nie i widzisz jak rozrastają się. Jednak w którymś momencie jej wzrostu trzeba będzie uciąć część rośliny czy przesadzić ją do większej doniczki. To nieodłączna część rozwoju. Zmiana. Strata czegoś. Tak samo w życiu ludzi. Możesz być w doskonale znanym miejscu, w poczuciu bezpieczeństwa ze swoją rutyną. W którymś momencie życia jednak musisz odciąć stare kawałki siebie i zmienić swoje miejsce. Wyjść ze strefy komfortu – zmienić pracę, nawyki, może miasto lub kraj, albo sytuację prywatną. Może zostaniesz rodzicem lub wejdziesz w związek małżeński – to piękne, lecz trudne zmiany całego dotychczasowego życia. Nie stawiaj temu oporu, kup sobie roślinę, dbaj o nią i obserwuj. Niech uczy się życiowych zmian i akceptacji oraz wzrostu.

5. Natura to również lekarstwo

W książce “Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni”, jest szereg tez o zbawiennym wpływie natury dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. To właśnie przebywając na zewnątrz, poza miejskim zgiełkiem i szarym betonem, możemy podnieść swoją kreatywność i odporność organizmu. Zredukujemy stres i uspokoimy myśli. Nauczymy się akceptować rzeczy takimi, jakimi są. Przyjmować zmiany. Wyczekiwać lepszych chwil, podczas życiowych zakrętów. Kochać siebie jako poczwarkę, gąsienicę i motyla. Wychodzić ze strefy komfortu. Pogłębiać postawę otwartości i odwagi. Nie zmieniać nikogo na siłę. Dbać o siebie. Poznawać siebie i dostosowywać się do poszczególnych etapów w życiu i pór roku w naturze. A kiedy wszyscy inni zawiodą, możemy wyjść i przytulić się do drzewa. Ono wypełni nas błogim uczuciem miłości i uspokoi. Bo też jest żywe, jak my.

Może cię również zainteresować artykuł: Naturalne talizmany i uroki prosto od Matki Ziemi

Arunika


Źródła:
consciousreminder.com/2019/09/09/nature-can-teach-you-the-art-of-letting-go-even-if-it-is-uncomfortable-to-do-so/
lubimyczytac.pl/ksiazka/4823915/natura-leczy-czyli-co-sprawia-ze-jestesmy-szczesliwsi-zdrowsi-i-bardziej-kreatywni

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

YouTube
Instagram