Nawyki ludzi nieszczęśliwych. Jak nad nimi pracować?

nawyki

Gdybyśmy chcieli wyodrębnić ludzi permanentnie nieszczęśliwych, czy moglibyśmy wskazać ich cechy wspólne? Oczywiście! Decydującą rolę w ciągłej próbie bycia szczęśliwym odgrywa nasze myślenie, nasze zachowanie i nasze nawyki. Tak się składa, że osoby nieszczęśliwe wypracowały do perfekcji pewne zachowania, które praktykują, a które wcale nie przybliżają ich do momentu, w którym poczują się lepiej. Czy można z tym coś zrobić? Tak, można – mamy możliwość wpływania na nasze nawyki i nastawienie oraz reakcje. Nie mów, że o tym nie wiedziałeś.

Jakie zachowania najczęściej wpychają nas w do kręgu ludzi nieszczęśliwych? Które nie pomagają w drodze do szczęścia? I wreszcie – jak wyjść z tego błędnego koła?

Nieszczęśliwi ludzie boją się tego, co myślą o nich inni

Wokół tego, aby dobrze wypaść kręci się ich życie. Ciągle myślą o tym co powiedzą inni i swoje działania prowadzą tak, aby nie wypaść źle w ich oczach. Życie według “widzimisię” innych osób jest męczące, frustrujące i ograniczające.

Jak sobie z tym poradzić?

Inni ludzie naprawdę nie przejmują się tobą ani twoim życiem bardziej niż przez trzy sekundy, podczas których wymieniają najświeższe ploteczki. To, co myślą inni nie ma znaczenia dla świata i nie powinno mieć znaczenia również dla ciebie – bo to ty przeżyjesz swoje życie, a nie inni!

Nieszczęśliwi ludzie uważają, że życie jest skomplikowane

Prawda jest taka, że to my, ludzie, sprawiamy, że świat jest skomplikowany. Wszystko działa dokładnie tak jak powinno, w odpowiednim czasie, miejscu, z odpowiednią regularnością. Takie podejście sprawia, że jesteśmy dużo bardziej zestresowani i smutni.

Jak sobie z tym poradzić?

Zamiast łapać kilka srok za ogon, skup się na jednej rzeczy w życiu i poświęć jej stuprocentową uwagę. Ogranicz liczbę priorytetów, nie bierz sobie za dużo na głowę. Można zrobić wszystko, ale nie w tym samym czasie. Ogranicz chaos i zamieszanie w swoim życiu. Dbaj o swoje życie w trybie offline, odłóż na bok telefon i skup się na “tu i teraz”. Ćwicz oddech – głębokich 20 oddechów pozwala przyjrzeć się sytuacji z nowej perspektywy.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak żyć zgodnie z dobrą karmą? 18 wskazówek dla poszukiwaczy równowagi energetycznej

Źródło: unsplash.com

Nieszczęśliwi ludzie łączą szczęście z doskonałością

To tak jakby ustalić, że szczęśliwi mogą być tylko ci, którzy są idealni, prowadzą perfekcyjne i ułożone życie, nie mają problemów. Czy tacy ludzie istnieją? Oczywiście, że nie. Takie podejście może jednak wprowadzać frustrację i rozczarowywać, bo szczęścia nie można odnaleźć w doskonałości. Co więcej, ono się od szeroko pojętej doskonałości trzyma z daleka.

Jak sobie z tym poradzić?

Dobre jest lepsze od doskonałego. Coś może być wystarczające i to naprawdę będzie porządku. To, co jest dobre, często jest tym, czego potrzebujesz, bez konieczności dochodzenia do perfekcji. Ustalaj terminy, ustalaj progi zanim bez reszty porwie cię perfekcja. Dążenie do doskonałości pochłania olbrzymią ilość energii, którą można by spożytkować zupełnie inaczej.

Nieszczęśliwi ludzie słyszą i nasłuchują negatywności

To z czym stykamy się na co dzień wpływa na nas i jest to fakt. To, co możemy zrobić, to ustalić częstotliwość jaką będziemy odbierać. Nieszczęśliwi ludzie są nastawieni na negatywne myśli, negatywne czyny i generalnie rozprzestrzenianie smutku. Użalanie się nad sobą jest wygodniejsze i łatwiejsze, łatwiej też znaleźć wspólny język z innymi, jeśli zaczniemy od użalania się.

Jak sobie z tym poradzić?

Zastąp negatywność… pozytywnością! Zmień częstotliwość. Z początku będzie to dla ciebie wysiłek, ale z czasem zauważysz, że stajesz się osobą otwartą, radosną i nastawioną na pozytywne informacje od świata. To czego szukasz, znajdziesz, dlatego szukaj mądrze. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, zwracaj uwagę na dobre rzeczy i sytuacje, ciesz się drobiazgami. To wszystko składa się na bycie szczęśliwym.

Nieszczęśliwi ludzie stoją w rozkroku

Jedną nogą w przeszłości, a drugą w przyszłości. Nie są obecni w teraźniejszości, bo ich myślenie błądzi od rozpamiętywania przeszłych ran do symulowania przyszłości i wymyślania setek możliwych scenariuszy. Takie zachowanie bardzo szkodzi i sprawia, że omija nas duża część naszego życia.

Jak sobie z tym poradzić?

Zamiast rozpamiętywania i planowania, skup się na doświadczaniu chwili obecnej. Co czujesz? Jakie emocje ci towarzyszą? Jaki zapach? Jaka jest pogoda? Jaką czujesz więź z innymi, obecnymi w twoim otoczeniu osobami? Na co masz ochotę? Jak ci jest? Za każdym razem jak złapiesz się na staniu w rozkroku między przeszłością a przyszłością, daj sobie pstryczka i doświadcz danej chwili.


Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na Rytuał Wolności – oczyść się z tego, co odbiera Szczęście!


Nieszczęśliwi ludzie porównują się z innymi

Porównywanie się z innymi – to bardzo destrukcyjne zachowanie, ponieważ każdy z nas jest inny. Każdy przyszedł na świat z innymi cechami, innymi predyspozycjami i talentami. Powinniśmy dążyć do rozwinięcia najlepszej wersji samego siebie, zamiast dążyć do podobieństwa z innymi ludźmi. Praktykowanie porównywania niszczy samoocenę i generuje negatywne uczucia.

Jak sobie z tym poradzić?

Porównuj się… tylko i wyłącznie ze sobą z przeszłości. To jedyny ideał, który możesz  racjonalnie “wycenić” i ustawić się w pewnym miejscu na skali. Co osiągnąłeś? Na jakim etapie jesteś? Jaki etap jest już za tobą?

Nieszczęśliwi ludzie boją się zmian

Nieszczęśliwi ludzie dmuchają bańkę mydlaną, a potem do niej wchodzą, zamykając się na wszelkie zmiany. Jakakolwiek zmiana to dla nich dowód na to, że są pechowcami i Wszechświat się na nich uwziął. Co z tego, że zmiana to jedyna pewna rzecz na świecie. Odpychanie zmian i niegodzenie się na nie powoduje, że tracimy energię zupełnie niepotrzebnie.

Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw musisz sobie uświadomić, że ugrzęzłeś na dobre w swojej strefie komfortu. Potem, bardzo powoli, z pełną świadomością opuszczaj ją, wychodząc coraz dalej i dalej poza krąg strefy twojego mentalnego bezpieczeństwa. W pewnym momencie nauczysz się przyjmować zmiany i tak kształtować życie, aby działało na twoją korzyść.

Bycie nieszczęśliwym to wyuczony nawyk i uważne segregowanie bodźców, które do ciebie docierają. Pamiętaj, że to od ciebie zależy, które bodźcie odbierzesz i przyjmiesz, a które puścisz wolno.

Może cię również zainteresować artykuł: Krytyka – Krótki przewodnik po tym, jak sobie z nią radzić

Nadine Lu

Źródła:
blog.spiritualify.com/7-typical-habits-of-unhappy-people-and-how-to-overcome-them/
positivityblog.com/7-habits/
ideapod.com/habits-of-unhappy-people-according-to-science/
skilledatlife.com/10-habits-of-unhappy-people-and-how-to-break-them/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram