Niewolnictwo emocjonalne – 7 pomocnych wskazówek, jak wyrwać się z niewoli

Niewolnictwo emocjonalne

Emocje mają duży wpływ na naszą interpretację wydarzeń. Jeśli pozwolimy im dyktować sposób naszego życia, możemy narazić się na stany lękowe i depresyjne. Poddanie im całego swojego życia może również mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i relacje z bliskimi.

Jednym z największych współczesnych problemów ludzi jest to, że jesteśmy całkowicie zniewoleni przez nasze emocje. Zamiast działać w oparciu o inteligencję, rozsądek i intuicję, większość z nas reaguje na zdarzenia pod wpływem impulsu, często powodując tym samym niekorzystne skutki. Bardzo często ludzie szybko działają w oparciu o chwilę i nierzadko są gotowi zniszczyć wszystko na swojej drodze, byleby tylko wyegzekwować to, co im dyktują emocje. Emocje mają znaczący wpływ i władzę nad naszymi wyborami i działaniami. Kiedy staniemy się ich niewolnikami, to świat i problemy widzimy przez ich soczewkę, stajemy się irracjonalni, choć przewidywalni, a innym nieprzyjemnie jest przebywać w naszym otoczeniu.

Emocje należy sobie uświadomić, dostrzegać je i rozpoznawać. Powinniśmy także wsłuchać się w nie i je odczuwać, aby wiedzieć jak zareagować w danej sytuacji, nie poddając się bezwiednie ich energii. Umiejętność radzenia sobie z trudnymi zdarzeniami może zmienić nasz styl życia, wpłynąć pozytywnie na zdrowie i kontakty towarzyskie. Istnieje kilka rozwiązań, które możemy wypróbować, aby wydostać się z emocjonalnego bałaganu. Wpierw jednak musimy zacząć od wzięcia odpowiedzialności za siebie i za to, co czujemy. Musimy również zapanować nad sobą i przestać szukać wymówek dla wszystkich podjętych decyzji i działań.

Może cię również zainteresować artykuł: Myślenie refleksyjne – klucz do pozytywnych zmian w Twoim życiu

Niewolnictwo emocjonalne

Oto siedem sposobów, dzięki którym powstrzymamy zniewolenie emocjonalne:

1. Zatrzymaj się zanim zaczniesz działać

Gdy jesteśmy w trudnej sytuacji powinniśmy się zatrzymać i poczekać, aż nasza emocjonalna część przestanie dyktować nam zasady. Emocjonalna część umysłu jest zawsze silniejsza od racjonalnej. Dlatego, aby racjonalna połowa mogła zacząć działać, emocje muszą odpuścić i przestać decydować za nas. Przemyślenie i wzięcie oddechu to najtrudniejsze działania do wykonania, ale również najmądrzejsze rzeczy, jakie możemy zrobić w danym momencie. Takie rozwiązanie nie tylko daje czas na zebranie myśli, może uchronić nas również przed zrobieniem czegoś głupiego lub powiedzeniem zbyt wielu słów, których możemy żałować do końca życia.

2. Dowiedz się, gdzie tkwią twoje słabości

Bardzo często pojawiają się w naszym życiu sytuacje, które wyprowadzają nas z równowagi. Kiedy dowiemy się, gdzie leżą nasze słabości i czułe punkty, będziemy przygotowani na ich uruchomienie. Warto regularnie obserwować poziomy emocjonalne oceniając intensywność naszych reakcji w skali od 1 do 10. Kiedy zdamy sobie sprawę, że osiągnęliśmy poziom 7 na danej skali, dobrze jest użyć określonych strategii, które wcześniej ustaliliśmy. Możemy na przykład odliczać do stu, przejść do cichego pomieszczenia, oddychać powoli i głęboko, wycofać się z sytuacji lub wyjść na intensywny spacer.

3. Naucz się praktykować dystans emocjonalny

Pamiętajmy, że nie jesteśmy swoimi emocjami. Emocje najczęściej są skutkiem myśli, często tych nieświadomych i tych powstałych bardzo dawno temu. Następnym razem gdy ogarnie cię fala emocji, spytaj siebie, czy są one wynikiem twoich aktualnych myśli o sytuacji, wartości i przekonań. A jeśli nie, to jakie uczucia byłyby z nimi zgodne? To przeramowanie myśli i emocji pozwoli ci nabrać dystansu oraz przywróci odpowiedzialność i decyzyjność za to, co myślisz i co czujesz.

4. Zmień sposób myślenia

Kiedy bezwiednie i negatywnie reagujemy na daną sytuację, automatycznie stajemy się niewolnikiem swoich emocji. Warto poświęcić trochę czasu na przeformułowanie swoich myśli stojących za tymi emocjami, skupiając się na myślach nas wspierających, pozytywnych, takich, które sprawią, że będziemy czuć się dobrze, a nasze działania będą proaktywne. Już teraz pomyśl o sytuacjach, w których wiesz, że często reagujesz emocjonalnie. Weź kartkę papieru i spisz myśli, które wiesz, że wtedy się pojawiają, a następnie obok każdej z nich zapisz nową myśl – taką, która zmieni perspektywę i pozwoli ci czuć się lepiej. Na koniec wyobraź sobie tę sytuację, jednak z nowymi myślami. Zobacz, jak wpływają na twoje emocje i zachowanie.


Zapraszamy do sklepu Akademii Ducha, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…


5. Dokonuj zdrowych wyborów

Dokonywanie zdrowych wyborów dla siebie, takich jak wystarczająca ilość snu, regularne ćwiczenia, zdrowe zbilansowane posiłki, dbanie o skórę oraz hobby, może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i będzie nam łatwiej zapanować nad emocjami, gdy zaczną się pojawiać.

6. Dokładnie notuj swoje emocje

Zapisywanie swoich odczuć może stać się niesamowicie wzmacniającym narzędziem, które pomoże zrozumieć i uwolnić się od emocjonalnego niewolnictwa. Warto zapisywać w dzienniku powstałe uczucia danego dnia oraz naszą reakcję. Następnie raz w tygodniu dobrze jest spojrzeć na nie z innej perspektywy i zobaczyć, jak i czy udało nam się wyjść z danej sytuacji.

7. Naładuj wyczerpaną motywację

Bardzo trudno jest kontrolować emocje, jeżeli jesteśmy pod wpływem długotrwałego stresu i przemęczenia. Czasem trzeba sobie zrobić przerwę od codzienności, aby móc uwolnić nagromadzone i stłumione emocje. Dając sobie czas na odpoczynek i samotność będziemy mogli poznać siebie i nabrać nowego wiatru w żagle. Rozwijamy się jako jednostki poprzez samoświadomość i akceptację, więc warto od czasu do czasu spotkać się z samym sobą.

Pozwólmy naszej sile płynąć z wnętrza. Przyjmijmy nasze emocje takimi jakie są, poznajmy je i siebie, a co najważniejsze – nie oceniajmy. Dzięki tym krokom emocje nie będą nas kontrolować, a my staniemy się silniejsi oraz szczęśliwsi.

Może cię również zainteresować artykuł: 10 pułapek, które sabotują twój rozwój duchowy

Aniela Frank

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram