Zimozielona roślina: Ostrokrzew – symbol ochrony i nadziei, nauczyciel wiary w siebie

Ostrokrzew

Ostrokrzew jest przepiękną, bujną, wiecznie zieloną rośliną, która stała się symbolem zimy, jak również władczynią zimowego królestwa. Energia ostrokrzewu potrafi wnieść w życie hart ducha, kreatywność, ochronę i szczęście. Jako wiecznie zielona roślina przypomina nam o naszej wewnętrznej sile i wytrwałości, abyśmy mogli osiągnąć obrane cele i urzeczywistnić je.

Ostrokrzew to potoczna nazwa dużej grupy drzew i krzewów liczących blisko 600 odmian, których większa część jest zimozielona. Rozmiary ostrokrzewu uzależnione są od podgatunku, do którego należy, a kształt samej rośliny waha się od małych krzewów po bujne, parumetrowe drzewa. Drzewa i krzewy różnią się od siebie wyglądem, kształt może być stożkowy, owalny lub zaokrąglony. Najpopularniejsze odmiany posiadają błyszczące ciemnozielone liście z kolczastymi brzegami. Niektóre ostrokrzewy mają liście z białymi plamkami o owalnym lub ostrym kształcie. Owoce tej rośliny dojrzewają jesienią i zimą, są zazwyczaj jaskrawoczerwone, ale znajdziemy i odmiany o jagodach w kolorze niebieskim, czarny, białym, pomarańczowym, jak i żółtym. Same jagody, choć wyglądają olśniewającą, są niejadalne dla ludzi, ale zapewniają pożywienie dla ptaków i innych dzikich zwierząt. Kolczaste liście i jaskrawoczerwone owoce, nazywane jagodami, sprawiają, że ostrokrzew stał się piękną ozdobą w niejednym ogrodzie. Z tego względu uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna, szczególnie interesująca w zimowym okresie, kiedy to większość drzew traci swoje liście.

Może cię również zainteresować artykuł: Drzewo życia – uniwersalny symbol uziemienia i połączenia z wszechświatem

Ostrokrzew

Źródło: pixabay.com

Znaczenie ostrokrzewu w kulturze i tradycji

Ostrokrzew jest jednym z najpopularniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia i znajduje się na jednym z pierwszych miejsc kluczowych ozdób dekoracji w tymże sezonie. Głównym powodem swojej popularności jest oszałamiający wygląd rośliny, który emanuje szokująco mocnymi kolorami zieleni i czerwieni. Podczas zimnych i mroźnych dni nasi starożytni przodkowie wprowadzali do swojego domu rośliny zimozielone, aby symbolizowały nadzieję i przypominały o odnowie natury, która przychodzi wiosną. Ostrokrzew był jednym z najbardziej szanowanych drzew w mitologii celtyckiej. Pradawni Celtowie przechowywali roślinę w domu, aby przynosiła im szczęście. Według zapisków symbolizowała również płodność i życie wieczne. Z tego względu celtyccy wodzowie nosili wieniec z ostrokrzewu na głowie jako koronę. Roślina kojarzona była także ze snami i podświadomością, nierzadko Druidzi wzywali świętą energię ostrokrzewu do pomocy w pracy ze snami i podróżami astralnymi. W Anglii ostrokrzew używany był niegdyś do rytuałów i wróżb związanych ze snem, aby niezamężne kobiety mogły poznać swoich wybranków. Przynoszono także kawałki rośliny do domostw podczas mroźnych zimowych miesięcy, aby wnieść do czterech ścian odrobinę szczęścia i nadziei. Chrześcijanie przyjęli ostrokrzew jako symbol Bożego Narodzenia. Mówi się, że jego ostre liście symbolizują koronę cierniową, a jaskrawo czerwone jagody krew. Według chrześcijan zielona roślina jest metaforą wiecznego życia.


Plecioną bransoletkę z Drzewem Życia i czarnymi turmalinami, jak i inne przedmioty z tym symbolem, możecie kupić w naszym sklepie


Symbolika ciernistej rośliny

Ostrokrzew uważany jest za symbol szczęścia, posiada również znaczenie ochronne. Znaczenie to zawdzięcza swoim liściom, na których rosną kolce. Według przesądów ludowych zapewniają ochronę przed trucizną, piorunami, złymi czarami, jak i duchami. Twarde szpiczaste krawędzie ostrokrzewu są natomiast utożsamianie z bólem i walecznością. Agresja i defensywność to dwie kolejne cechy, które kojarzone są z symboliką tej rośliny (szczególnie w czasach rzymskich, kiedy to czerwień jagód była oznaką nadchodzącej wojny).

Natomiast zwodniczo urzekająca atrakcyjność ostrokrzewu, wraz z jej zdolnością do zadawania bólu, może prowadzić do ważnej lekcji, która głosi, że nie wszystko, co piękne, jest koniecznie dobre.

Ostrokrzew przypomina nam, abyśmy wierzyli w siebie i łączyli się z naszą wewnętrzną siłą, gdy przechodzimy bardzo trudne chwile w naszym życiu. Dzięki sile tej rośliny możemy dostrzec potencjał, który stoi przed nami. Z ostrokrzewem u boku działanie stanie się prostsze a wytrwałość nas nie opuści, dopóki problem nie zostanie rozwiązany lub cel nie zostanie osiągnięty. Jej energia pomoże nam również w rozumieniu niejasnych emocji, jak i przypomni o znaczeniu właściwych myśli. Ostrokrzew ochroni nas i poprowadzi do zwycięstwa.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwierzę Mocy: Smok – pan żywiołów, posłaniec magii i ucieleśnienie pierwotnych energii

Aniela Frank


Źródła:
flowerkingdom.com/blog/the-symbolic-significance-of-holly/
thepresenttree.com/blogs/tree-meanings/holly-tree-meaning
treespiritwisdom.com/tree-spirit-wisdom/evergreen-trees-wands/holly/
blog.exoticflowers.com/blog-0/the-symbolism-behind-the-holly-plant
shamanicconnection.com/nature-wise/trees-plants/holly-symbol-winter
whats-your-sign.com/celtic-meaning-holly.html

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram