Pięciornik – magiczna roślina Hoodoo

Pięciornik

W Hoodoo, które jest połączeniem plemiennych tradycji Afryki i europejskiego folkloru, powszechnie stosuje się zioła, zarówno w medycynie ludowej jak i w magii. Tuż po rozpowszechnionym korzeniu Jana Zdobywcy i powoju, pięciornik stał się jedną z najczęściej stosowanych roślin w tej mistycznej praktyce. Ze względu na szeroki wachlarz właściwości znalazł on również zastosowanie na ziemiach Słowian.

W Polsce pięciornik dostępny jest na obszarze całego kraju w lasach, na łąkach i torfowiskach. W zależności od gatunku, a jest ich ponad 300, osiąga wysokość nawet 1 m, nietrudno więc go przegapić. Liście oraz kłącze pięciornika zbiera i suszy się w kwietniu, warto więc niebawem wybrać się na spacer i poszukać tej magicznej rośliny.

W ziołolecznictwie najbardziej cenione są kłącza pięciornika gęsiego, które mają silne działanie ściągające  i antyseptyczne. Pomagają zasklepić długo niegojące się rany, przynoszą ulgę zmęczonej walką z trądzikiem cerze. Wywarem z kłącza można płukać również jamę ustną w stanach zapalnych. Przy krwawieniach z jelita grubego oraz zapaleniach żołądka można zrobić napar z pięciornika (1 łyżka kłącza na szklankę wody), który należy pić w niewielkich ilościach dwa do trzech razy dziennie. Przynosi on również ulgę w biegunkach, przy których spożywa się sproszkowane kłącze.

Pięciornik gęsi By Rasbak [GFDL or CC-BY-SA-3.0], from Wikimedia Commons

Pięć szpiczastych liści rośliny symbolizuje dobrobyt finansowy, miłość, zdrowie, moc oraz mądrość. I w tych właśnie dziedzinach jego energia jest najbardziej efektywna. Posiada on silną męską energię i odpowiada żywiołowi ognia. Pozostaje jednak pod działaniem aż trzech planet: Merkurego, Jowisza i Wenus. Ze względu na swoje silne konotacje z Wenus, często używa się go w rytuałach sprowadzających miłość. Jeżeli uda ci się znaleźć łodygę z aż siedmioma listkami, możesz ją włożyć pod poduszkę, aby śnić o ukochanym lub dodać ją do kadzidełka podczas rytuału. Pięciornik położony przy łóżku zapewni również spokojny i niczym niezmącony sen. Jeżeli masz problem
z zapamiętywaniem swoich snów, to jest to także roślina dla ciebie.

Pięciornik można nosić jako amulet, jeżeli potrzebujemy załatwić jakiś spór urzędowy. Da nam on zdolność wypowiadania się w sposób, który zapewni korzystne rozstrzygnięcie naszej sprawy. Pomaga we wszystkich sprawach natury sądowej.

Pięciornik

Pięciornik krzewiasty. Źródło: pixabay.com

Można dodawać go do saszetek oczyszczających w kąpieli, ponieważ ma działanie oczyszczające i ochronne. Od zawsze był kojarzony z bezpieczeństwem prawdopodobnie za sprawą swojego wyglądu, który przypomina rozpostartą rękę hamującą zło, czy też tarczę. Powieszony nad drzwiami zapewni bezpieczeństwo. Można go także rozsypać w domu lub umyć podłogę zrobionym z niego wywarem. Według legend samo umycie rąk naparem
z pięciornika usuwa już złe uroki.

Jako roślina Jowisza, pięciornik można wykorzystać w rytuałach przyciągających pieniądze. Sproszkowany, można rozsypać w portfelu lub w innym miejscu, w którym przechowujemy pieniądze. Zapewni on przepływ energii pieniądza, a osobom rozrzutnym pomoże rozsądnie wydawać materię.

Artykuły o mocy innych ziół znajdziesz tutaj: akademiaducha.pl/kategoria/ziola

Chcesz poznać magiczne właściwości różnych ziół, przypraw, owoców, kamieni, gwiazd, kart, kwiatów, metali, barw i nauczyć się wykorzystywać je do tworzenia zaklęć w pełni odpowiadającym twoim potrzebom? Nic trudnego, potrzebną do tego wiedzę znajdziesz w książce “Encyklopedia magicznych ingrediencji” dostępną w sklepie Akademii Ducha.

Zuzanna Jenssen

 

Źródła zdjęć:
https://commons.wikimedia.org
https://pixabay.com
https://wildcookery.files.wordpress.com

Inspiracje ze strony: https://newworldwitchery.com

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *