Pitta, Vata, Kapha. Teoria trzech dosz według Ajurwedy

Ajurweda

Ayur = życie, Veda = wiedza

Ajurweda to system medycznej wiedzy, który rozwinął się w Indiach jako jeden z pierwszych na świecie. Założenia te już od wieków są obecne w wielu kulturach, a to dlatego, że opierają się na rytmie natury, która dąży do równowagi i harmonii.

Przeczytaj również: Ajurweda – podstawy, które warto znać. Zacznijmy więc od początku…

Ajurweda mówi o tym, jak znaleźć równowagę ciała i ducha biorąc pod uwagę środowisko, w którym żyjemy, nasz styl życia i odżywianie. Odkrywając jej tajemnice, dowiadujemy się, co jest nam potrzebne do tego, aby długo cieszyć się zdrowiem psychicznym i fizycznym. Ajurweda jest siostrą Jogi i razem z nią tworzy całokształt i pełnię wiedzy o fizyczności, duchowości, rozwoju i zdrowiu człowieka.

Ajurweda to system łączący w sobie 5 elementów, czyli biologicznych energii, które obecne są w ludzkim ciele i umyśle: energii ziemi, ognia, wody, wiatru i eteru. To one zarządzają wszystkimi procesami fizycznymi i umysłowymi, przez co zapewniają każdej żywej istocie indywidualną drogę do zdrowia i spełnienia. Połączenia tych energii tworzą dosze, czyli całości, które są odpowiedzialne za uczucie równowagi lub jej braku.

Każda istota ludzka jest niepowtarzalnym połączeniem energii, dlatego dosze są tylko umownym połączeniami energetycznymi, czyli typami, które obserwujemy u siebie w większości. Określenie swojej doszy jest kluczowe, abyś wiedział, co jest dla ciebie dobre. Kiedy wiesz, którą kompozycją jesteś, możesz odpowiednio zadbać o swoje potrzeby.

Istnieją trzy podstawowe stany dosz:

  1. Zrównoważony: wszystkie trzy dosze występują w swoich naturalnych proporcjach, czyli „stan równowagi”.
  2. Zwiększony: konkretna dosza jest obecna w proporcji większej niż normalna, czyli „stan pogarszający się” lub „stan nadmierny”.
  3. Zmniejszony: konkretna dosza jest obecna w mniej niż normalnej proporcji, czyli „stan zredukowany” lub „stan wyczerpania”.

Spośród trzech stanów, stan zwiększony lub pogorszony prowadzi do największej liczby zaburzeń równowagi. Przywrócenie równowagi jest możliwe w momencie, gdy zrozumiemy swoje potrzeby i zaczniemy dążyć do ich zaspokojenia.

Może cię również zainteresować artykuł: Energia żywiołów: Jakie są twoje predyspozycje finansowe?

Źródło: unsplash.com

TRZY DOSZE:

PITTA – ogień + woda

Znani i lubiani: Jennifer Lopez, Jennifer Lawrence, Jennifer Anniston, Madonna, Gary Vee, Brad Pitt, Kobe Bryant.

Brak równowagi: porywcze i silne emocje, takie jak frustracja, złość, zazdrość, krytyczność. Zaburzona Pitta jest też źródłem stanów zapalnych organów i tkanek, wrzodów, zgagi, gorączki.

Pitta składa się z ognia i wody, tłumaczy się ją jako “ to, co gotuje”. Jest to energia trawienia i metabolizmu w ciele, która działa poprzez substancje nośnikowe, takie jak kwasy organiczne, hormony, enzymy i żółć.

Właściwości: tłuste, ostre, gorące, lekkie, ruchome, płynne i kwasowe. Osoba w energii Pitta wykazuje cechy fizyczne i psychiczne, które odzwierciedlają te właściwości zarówno w stanie zrównoważonym, jak i niezrównoważonym.

Lokalizacje w ciele: jelito cienkie, żołądek, wątroba, śledziona, trzustka, krew, oczy i pot.

Celowość: Pitta dostarcza organizmowi ciepło i energię poprzez rozpad złożonych cząsteczek żywności. Zarządza procesami związanymi z konwersją i transformacją w umyśle i ciele. Pitta rządzi radością, odwagą, siłą woli, gniewem, zazdrością i postrzeganiem umysłu.

Konieczne jest dbanie o energię Pitta, ponieważ niekontrolowana prowadzi do przegrzania i wypalenia. Ogień, który w sobie mamy, musi być kontrolowany, a więc zaopiekowany w odpowiedni sposób. Zbalansowana energia Pitty przejawia się jako radosne usposobienie, intelekt, odwaga i popęd. Niezaspokojony ogień przestaje radośnie się śmiać, a zaczyna krzyczeć. Pojawia się gniew, wściekłość i ego, co prowadzi do zgorzknienia.

Ważne hasła: chłodzenie, umiar, spokój, kontrola.

VATA – wiatr + eter

Znani i lubiani: Steve Jobs, Nathalie Portman, Orlando Bloom, Ashton Kutcher, Kiera Knightley, Will Smith.

Brak równowagi: uczucie strachu, zaniepokojenie, osamotnienie, zmęczenie. Prowadzi do fizycznego i energetycznego wyczerpania. Zaburzona dosza Vata powoduje tiki nerwowe, drżenia i skurcze mięśni.

Vata wywodzi się z elementów Przestrzeni (eteru) i Powietrza, tłumaczy się ją jako „wiatr” lub „to, co porusza”. Vata to energia ruchu i siła rządząca wszelką aktywnością biologiczną.

Vata jest jak wiatr, który zapewnia ruch i ekspresję w świecie przyrody. Kiedy jest zrównoważona, jest aktywna, kreatywna, potrafi się wyrażać i komunikować. Z drugiej strony, Vata może szaleć jak huragan.

Właściwości: suche, szorstkie, lekkie, zimne, subtelne, mobilne. Osoba w energii Vata wykazuje cechy fizyczne i psychiczne, które odzwierciedlają te właściwości zarówno w stanie zrównoważonym, jak i niezrównoważonym.

Lokalizacje w ciele: okrężnica, uda, kości, stawy, uszy, skóra, mózg i tkanki nerwowe.

Celowość: Dosza Vata reguluje wszystko, co jest związane z ruchem, czyli: oddychanie, mówienie, impulsy nerwowe, ruchy mięśni i tkanek, krążenie, przyswajanie pokarmu, eliminacja, oddawanie moczu i miesiączka. Dosza Vata rządzi komunikacją, kreatywnością, elastycznością i szybkością myślenia.

Vata jest często nazywana „Królem Dosz”, ponieważ rządzi większą siłą życiową ciała i daje ruch doszy Pitta i Kapha. Jej równowaga jest niezwykle ważna dla równowagi pozostałych energii biologicznych.

Ważne hasła: uziemienie, ocieplenie, rutyna.


Polecamy książkę: Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością


KAPHA – ziemia + woda

Znani i lubiani: Beyonce, Kim Kardashian, Robin Williams, Shaq, Oprah.

Brak równowagi: emocje przywiązania, chciwości i zaborczości. Może też powodować upartość, ospałość i opór na zmiany. W ciele Kapha wprowadza stagnację oraz zator w organach i tkankach, w tym również w umyśle. Nierównowaga Kaphy wiążę się z otyłoścą, przekrwieniem zatok i problemami ze śluzem.

Kapha wywodzi się z żywiołów Ziemi i Wody, i tłumaczy się ją jako „to, co się trzyma”. Energia ta zapewnia ciału fizyczną formę, strukturę i płynne funkcjonowanie wszystkich jego części. Dosza Kapha można uznać za niezbędny cement dla ciała, który trzyma wszystko w ryzach i pozwala tworzyć strukturę.

Właściwości: wilgotne, zimne, ciężkie, matowe, miękkie, lepkie i statyczne. Osoba w energii Kapha przejawia cechy fizyczne i psychiczne, które odzwierciedlają te właściwości zarówno w stanie zrównoważonym, jak i niezrównoważonym.

Lokalizacje w ciele: klatka piersiowa, gardło, płuca, głowa, limfa, tkanka tłuszczowa, tkanka łączna, więzadła i ścięgna.

Celowość: Kapha zwilża jedzenie, nadaje objętości naszym tkankom, smaruje stawy, magazynuje energię i odnosi się do chłodnych płynów ustrojowych, takich jak woda, śluz i limfa. Kapha rządzi miłością, cierpliwością, wybaczeniem, chciwością, przywiązaniem i bezwładnością psychiczną.

Kapha to woda, którą można przyrównać do deszczu. Czasem lekko kropi, a innym razem przemieni się w ogromną ulewę. I tak, pełna miłości Kapha może przemienić się w letarg i depresję. Kapha uziemia doszę Vata i Pitta, i pomaga zrównoważyć nierównowagę związaną z tymi doszami.

Ważne hasła: suszenie, stymulacja i ekspresja.

Pielęgnowanie relacji z każdą z dosz może mieć transformujący wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dlatego odkryj jakimi doszami dysponujesz, nad którymi musisz popracować, a które są w przesycie. Wstępną analizę możesz przeprowadzić wykonując ten test. Powodzenia!

Nadine Lu

Źródła:
justdeliciousx.pl/3-dosze-charakterystyka-typ-pitta-vata-kapha-ajurweda/
momaayurveda.com/czym-sa-dosze/
eattasteheal.com/ayurveda101/eth_bodytypes.htm
srisriayurveda.pl/o-ajurwedzie/koncepcja-3-dosz/
ayurveda.com/resources/articles/doshas-their-elements-and-attributes
kripalu.org/resources/ayurvedic-doshas

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram