Poznaj tajniki zmysłowej gry towarzyskiej i rozwijaj swoje 5 zmysłów

5 zmysłów

Podstawowym zadaniem 5 zmysłów jest odbieranie bodźców dobiegających z zewnątrz. Dzięki nim, w pełni możemy interpretować i odczuwać otaczający nas świat. Ochrona i poprawa funkcjonalności tych narządów wcale nie musi być męcząca. Zaproś znajomych na “zmysłową imprezę” i dowiedz się w jaki sposób możesz połączyć przyjemne z pożytecznym.

Pięć naszych zmysłów to słuch, wzrok, dotyk, węch i oczywiście smak. Te sensory odgrywają niebagatelną rolę w naszym życiu. Odbierają informacje o sygnałach ze środowiska i przekazują je wprost do naszego mózgu, który zajmuje się interpretacją sytuacji. Mózg po otrzymaniu komunikatu i analizie informacji, mówi ciału, jak ma zareagować. Najczęściej najbardziej rozwiniętym zmysłem u człowieka jest wzrok, a zaraz za nim znajduje się słuch.

O! Ale pięknie!

Każdy bez wyjątku kocha podziwiać piękne góry i malownicze widoki. Wszyscy także uwielbiamy patrzeć na ptaki i kwitnące kwiaty. Jednak pamiętajmy, że bez wzroku nie byłoby to możliwe. Ten zmysł osadzony jest w oczach. Narządy te mają zdolność dostrzegania widocznych elementów, wykrywania kolorów i światła. Obraz znajdujący się w zasięgu wzroku, wpada do oczu i wędruje przez źrenice, soczewkę i siatkówkę. Informacje te biegną przez nerw wzrokowy bezpośrednio do mózgu, a tam następuje interpretacja obrazu. Komunikat ten jest odsyłany z powrotem do oczu i w ten sposób widzimy daną sytuację.

Przeczytaj również artykuł: Po czym poznać OBUDZONYCH? 14 symptomów przebudzenia duchowego

Oh! Świetnie pachnie!

Ludzie wielokrotnie dobierają się w pary sugerując się zapachem swojej połówki. Tak samo często decydują o swoich posiłkach, posługując się zmysłem węchu. Zmysł ten objawia się przez nos. Narząd ten pomaga wykryć zapachy i preparaty latające w niewidzialnym powietrzu. Receptory węchowe umieszczone w nosie, segregują substancje chemiczne otaczające nas lub znajdujące się w pożywieniu. Substancje przemieszczają się do kory węchowej w mózgu. Zostają tam zinterpretowane i odsyłane z powrotem. Dzięki temu możliwe jest wykrycie i rozpoznanie określonego aromatu. Po takim zabiegu spokojnie możemy stwierdzić, czy ta wonność nam odpowiada, czy jest nieprzyjemna.

Przeczytaj również artykuł: Rozwiń swoje zmysły do poziomu “Jasności”

Słyszysz to?

Muzyka działa na nas uspokajająco, dodaje energii, skłania do refleksji lub pomaga w pracy. Towarzyszy w samochodzie, podczas gotowania, sprzątania lub w trakcie aktywności fizycznych. Zmysł słuchu objawia się przez uszy, to właśnie one wychwytują dźwięk. Brzmienie jest wykrywane przez małżowinę poprzez wibracje, które wpływają do kanału słuchowego i uderzają w bębenek. Następnie drgania przebiegają do ucha wewnętrznego i przedostają się przez kości zwane kowadełkiem, młoteczkiem i strzemiączkiem. One są odpowiedzialne za przekazanie informacji do mózgu. Po tak przebytej drodze, mózg doradza rodzaj fonii.

Przeczytaj również artykuł: ZAPHIR – dzwonki wietrzne, które pobudzają szczęście

Mmm! Pyszne!

Kochamy jeść, szczególnie wtedy kiedy mamy ochotę na wyraziste smaki. Pożywienie nam jest niezbędne do funkcjonowania, ale niejedni stworzyli z niego sztukę i przyjemność. Poczucie smaku wydobywamy niepozornym językiem. To on odpowiada za wykrywanie smaków takich jak – słodki, kwaśny, gorzki i słony. Dzieje się to za pomocą kubków smakowych, które są sensorycznymi narządami języka. Dzięki temu organizm jest w stanie odróżnić składniki odżywcze od tych szkodliwych mieszanin.

Przeczytaj również artykuł: Za co ciało i dusza będą ci wdzięczne? Zasady duchowego odżywiania

Nie łaskocz!

Codziennie mamy do czynienia z różnymi teksturami materiałów lub chropowatymi powierzchniami przedmiotów. Nic więc dziwnego, że tak kochamy dotyk. Ciepło drugiej osoby dodaje nam wsparcia, otuchy i motywuje, sprawiając przy tym przyjemność. Za zmysł dotyku odpowiada skóra. Wykrywa ona zmiany temperatur, ciśnienie oraz ból. Nasza powłoka skrywa w sobie mnóstwo receptorów, które wyczuwają nacisk. Skóra przenosi impulsy przez obwodowy układu nerwowego do mózgu. Wtedy następuje analiza i możemy spokojnie stwierdzić – jest nam gorąco, za zimno lub czy odczuwamy ból.

Przeczytaj również artykuł: Akupunktura – starożytna metoda na przywrócenie równowagi

Gra zmysłów – 5 sposobów na ich doskonalenie

  1. Wzrok:

Ćwiczenia na wzrok dobrze wykonywać jest w grupie. Wystarczy zaprosić paru dobrych znajomych i jedną osobę niekoniecznie znaną wszystkim. Przyjaciele powinni mieć parę minut na dokładne obejrzenie postaci kolegi. Po zakończeniu czasu musi wyjść z pokoju. Niech wszyscy wezmą długopisy, kartki i wypisują, co zobaczyli, starając się opisać jak najwięcej szczegółów.

  1. Słuch:

W tym ćwiczeniu należy położyć koc w kącie pokoju i usiąść na nim przodem do ściany. Osoby obecne przy tym zadaniu muszą wydawać rozmaite dźwięki, od szelestu papieru po ciche odgłosy. Człowiek siedzący na kocu powinien zgadywać jakie słyszy brzmienie.

  1. Węch:

To zadanie najlepiej wykonywać w grupie. Do plastikowego lub szklanego kubka trzeba wrzucić rozmaite zapachy, może to być trawa, skórka z cytryny, pieprz, cynamon. Wszystko co ma specyficzny zapach. Zawodnikom należy zawiązać oczy i podawać po jednym kubku. Po zakończonej sesji, niech wezmą kartki i zapiszą, co czuli.

  1. Dotyk:

Test ten najlepiej wykonać w bardzo ciemny pomieszczeniu, w którym rozłożone są różne przedmioty. Osoba biorąca udział musi przejść przez pokój z zawiązanymi oczami i pokonywać przeszkody posługując się tylko dotykiem.

  1. Smak:

Ćwiczenie smaku wykonuje się na podobnej zasadzie jak ćwiczenia węchu. Na talerzyk wykładamy wiele pyszności i z zawiązanymi oczami, próbujemy odgadnąć smak.

Dzięki takim ćwiczeniom, nie tylko będziemy mogli udoskonalić swoje zmysły ale także możemy zaradzić nudzie podczas spotkania towarzyskiego. Szanujmy swoje zdolności i traktujmy je z szacunkiem – bez nich nasze życie straci wiele barw przyjemności.

Aniela Frank

***

A jeśli czujesz, że czas zrobić kolejny krok, by jeszcze bardziej rozwinąć swoje zdolności i przyśpieszyć swój rozwój, to weź udział w warsztatach on-line,

 Moc Osobista – poszerzenie percepcji

Trening dla pragnących widzieć, czuć, wiedzieć i słyszeć więcej! Na tym wideo szkoleniu dowiesz się m.in.: czym jest percepcja i jak dużą odgrywa rolę w rozwoju duchowym; jakie są sposoby oczyszczania szyszynki i utrzymywania higieny energetycznej; poznasz autorskie metody Wiedźmy Anji Anny poszerzania percepcji i sposoby pracy nad własnymi darami parapsychicznymi; poznasz również techniki medytacyjne, a wszystko zostanie zwieńczone silnym Rytuałem Anielskim.

 

Źródła:
ww.scientificpsychic.com/workbook/chapter2.htm
www.worldatlas.com/articles/what-are-the-five-senses.html
www.dummies.com/education/science/biology/the-five-sense-organs-in-human-beings/
www.artofmanliness.com/articles/10-tests-exercises-and-games-to-heighten-your-senses-and-situational-awareness/
www.rd.com/health/wellness/brain-exercise/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *