Prekognicja – prorocze wizje w odmiennych stanach świadomości

Prekognicja

Prekognicja to zdolność do oglądania przyszłych wydarzeń, które pojawiają w odmiennych stanach świadomości – w snach, podczas medytacji lub transu.

Podobnie jak wszystkie tematy dotyczące zagadnień parapsychologicznych, prekognicja jest również tematem kontrowersyjnym. Termin ten wywodzi się od łacińskiego słowa “przed” i wyrazu cognitio oznaczającego “zdobywać wiedzę”. We współczesnych czasach parapsychologia określa prekognicje jako zjawisko paranormalne. Według uczonych polega ona na postrzeganiu sytuacji, osób czy przedmiotów niezależnie od czasu ani przestrzeni, w której mogłyby się znajdować.

Jak działa prekognicja

Prekognicja jest to zdolność dostrzegania przyszłości. Takie wizje uzyskiwane są dzięki środkom pozazmysłowym. Wytwarzają się najczęściej samodzielnie w snach, spontanicznie podczas medytacji lub transu. Objawienia mogą być również wywołane z pomocą onejromantki, medium czy wróżki. Doświadczenia wyprzedzające, pojawiają się zazwyczaj w ciągu czterdziestu ośmiu lub dwudziestu czterech godzin przed faktycznym zdarzeniem. W bardzo rzadkich przypadkach, zdarzają się z większym wyprzedzeniem czasowym, osiągającym miesiące lub lata. Wizje, które widzi dana osoba najczęściej dotyczą przykrych wydarzeń i nieszczęśliwych epizodów, takich jak choroba, wypadek, klęski żywiołowe, a czasem śmierć. Intymność ma także ogromne znaczenie w pojawiających się przepowiedniach. Ponieważ najwięcej widzeń dotyczy członków rodziny, małżonka lub ludzi, z którymi osoba widząca ma bliskie więzi emocjonalne. Czasem, wizja może obejmować losy dalszych znajomych, a najrzadziej obcych ludzi, widzianych tylko raz.

Może cię również zainteresować artykuł: Świadome sny: naturalny talent czy kwestia wyćwiczenia?

Źródło: pixabay.com

Podział wizji

Zjawisko, które nazywane jest prekognicją podzielone zostało przez parapsychologów na dwa poziomy i czasy.

Dwa poziomy dotyczące liczby osób:

1. Osobisty:

Na poziomie osobistym w zdarzeniach lub sytuacjach ukazywana jest konkretna osoba. Najczęściej jest to ktoś bliski.

2. Ponadosobisty:

W poziomie ponadosobistym wizje dotyczą sytuacji, które związane są z wydarzeniami zbrojnymi, gospodarczymi, przyrodniczymi, politycznymi czy społecznymi. Dotyczą większej liczby osób.

Dwa poziomy dotyczące czasu:

1. Natychmiastowa:

W wizji dotyczącej poziomu natychmiastowego mamy do czynienia, kiedy sytuacja widziana podczas śnienia, urzeczywistnia się w bardzo krótkim czasie, rzędu kilku sekund po dwa dni.

2. Odległa w czasie:

Wizja odległa w czasie przewiduje zdarzenia odległe, znajdujące swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości dopiero po upływie dni, miesięcy, a czasem nawet lat.

Początki proroczych snów

Informacje o zjawisku prekognicji sięgają czasów starożytnych, a nawet mitologicznych, ponieważ już w pradawnych opowieściach można doszukać się wzmianek o proroczych snach. W mitologii zawarte są opisy niezwykłych snów i ich ważnej roli, dzięki którym podejmowano ważne decyzje. Próby tłumaczenia na czym polega i jak działa to zjawisko, podjął się nawet Arystoteles, jeden z najznamienitszych greckich filozofów, nazywając swoją teorię “wieszczymi snami”. Właśnie w Delfach greckie kapłanki zajmowały się przepowiadaniem przyszłości mężczyznom odwiedzających pradawną świątynie. W Starym Testamencie również znajdują się fragmenty dotyczący sennych wizji. Występują tam dwa opisy o proroczych snach. Jedne sny zapowiadają faraonowi 7 lat urodzaju i 7 lat niedostatku, natomiast w innym przypadku przepowiednie nawiedzają świętą rodzinę, aby ostrzec ją przed ogromnym niebezpieczeństwem – rzezią niewiniątek.

Może cię również zainteresować artykuł: Moc Fioletowego Płomienia i sposoby jego wykorzystania

Źródło: pixabay.com

Wyśniona historia

W opowieściach ze świata możemy usłyszeć wiele relacji o przypadkach prekognicji. Jednakże, kwestia istnienia ludzi posiadających takie zdolności jest mocno problematyczna.

Według wielu osób zajmujących się parapsychologią, jedną z najgłośniejszych historii jaka obiegła świat, jest opowiadanie Morgana Robertsona z 1898 r. pod tytułem “Titan”. Naukowcy twierdzą, że opowieść jest przykładem prekognicji. Autor w swoim dziele opisuje historię statku o nazwie Titan, który wyruszył w niezwykły rejs. Okręt, mimo iż ma opinie niezatapialnej i niezniszczalnej konstrukcji, podczas podróży zderza się z górą lodową i idzie na dno. Praktycznie w tym samym miejscu, w którym nastąpiła katastrofa Titanica, która odbiła się echem na całym świecie. Nie byłoby nic dziwnego w opowieści, gdyby nie fakt, że w pierwotnej wersji książki, Titan miał bardzo zbliżone wymiary do Titanica, a liczba kominów i śrub była identyczna. Jednak po katastrofie statku Titanica, autor podmienił informacje w książce, aby ta stała się odzwierciedleniem tragedii.

Czy naprawdę da się wyśnić przyszłość?

Ponieważ zjawisko to nie kwalifikuje się w żadne ramy widzianej i znanej rzeczywistości, trudno jest odpowiedzieć komukolwiek na pytanie: na czym polega i jak działa prekognicja. Nikt nie zna odpowiedzi, na jakiej zasadzie mózg potrafi poinformować nas o wydarzeniach, powierzając nam tym samym wiedzę, o tym co nastąpi w przyszłości. Niektórzy zakładają jednak, że prekognicja jest zjawiskiem należącym do strefy duchowo-psychicznej, która wybiega w sytuację, która ma dopiero nadejść. Dr. Rupert Sheldrake brytyjski filozof, autor książki “Nauka – wyzwolenie z dogmatów” jest zdania, że większa część populacji doznała w swoim życiu proroczego snu. Jednak mimo wielu przypadków i badań, nikomu nie udało się ustalić na czym polega to niezwykłe zjawisko.

W słowiańskich i ludowych opowieściach pierwszy sen w nowym miejscu należy zapamiętać. Ponieważ właśnie on ma znaczenie prorocze i być może opisze bliższe stosunki z nową lokalizacją. Mimo, braku twardych dowodów, ci którzy doświadczają wieszczych snów są pewni, że prekognicja jest prawdziwa i nikt nie może kwestionować jej istnienia.

Może cię również zainteresować artykuł: Test psychologiczny Wybranej Ścieżki ujawni twoją osobowość w związkach miłosnych

 Aniela Frank

 

Źródło:
psychotronika.pl/2017/02/22/prekognicja-czym-sa-sny-prorocze-jasnowidzace/
www.odkrywamyzakryte.com/prekognicja/
polki.pl/sennik-i-horoskop/wrozby,prekognicja-czyli-przewidywanie,10291547,artykul.html
zjawiska.pl/prekognicja/
themystica.com/precognition/
psychiclibrary.com/beyondBooks/precognition/
swiadomesnienie.pl/sny-prorocze-dostep-do-przyszlosci/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Jedna myśl nt. „Prekognicja – prorocze wizje w odmiennych stanach świadomości

  1. Agnieszka

    Od dziecka mam zdolność do przewidywania pewnych rzeczy… większości dotyczą one przykrych zdarzeń jak choroby czy śmierć – przewidziałam bądź widziałam we śnie śmierć kilku osób z mojej rodziny, we śnie widziałam osoby zmarłe-również te które zmarły 50 lat przed moimi narodzinami a których słowa były kierowane do wciąż żyjących ich bliskich(mój wujek mało nie dostał zawału gdy opisałam kto to mówił i co chciał), przeczuwałam gdy coś się miało złego stać-m.in. wypadek samochodowy w którym uczestniczyłam-mężczyzna który go spowodował zmarł mi na rękach. Przeczucia i wizje śmierci towarzyszyły mi od zawsze…
    Ostatnio zaczęłam się obawiać o moją przyszłość. Od dziecka mówiłam “ja nie będę mieć dzieci i nie chcę ich mieć”. Moja mama czasem się z tego śmiała że mi przejdzie i zmienię zdanie jak dorosnę…Jednak moje wcześniejsze słowa były spowodowane czymś innym. Odkąd pamiętam mam silne przeczucie a wręcz pewność że umrę podczas porodu. Wiem że brzmi to dziwnie, ale miałam już w dzieciństwie sny w których umieram podczas porodu zostawiając moją rodzinę… Bardzo się tego obawiam, zawszę gdy moim przeczuciom towarzyszy wręcz 100% pewność wszystko się sprawdzało. Mam teraz cudownego męża którego kocham nad życie, bardzo chciałabym założyć z nim rodzinę lecz potwornie się boję , że zgodnie z moimi przeczuciami odejdę z tego świata zostawiając go z dzieckiem …

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram