Rytuały Śmierci i cienka zasłona między światem żywych a umarłych

rytuały śmierci

Na całym świecie istnieje wiele kultur, które na przełomie października i listopada świętują pamięć tych, którzy odeszli z tego świata.

U nas jest to oczywiście Dzień Wszystkich Świętych, a w Meksyku Dzień Umarłych. Starożytni Celtowie świętowali Samhain, a Starożytni Egipcjanie świętowali w tym czasie Piękną Ucztę Doliny.

Z punktu widzenia astrologii, koniec października i początek listopada to także moment, w którym Słońce przechodzi w Skorpiona, znak zodiaku związany ze śmiercią i odrodzeniem.

Co więcej, z perspektywy numerologii przejście z miesiąca 10 do miesiąca 11, oznacza również czas podwyższonej wrażliwości na świat duchów i wyższych poziomów świadomości.

Wygląda na to, że czczenie pamięci zmarłych o tej porze roku nie jest przypadkiem, a ma duże duchowe znaczenie, dzięki łatwemu dostępowi i komunikacji ze światem niefizycznym.

Wiele z tych starożytnych uroczystości powstało na wierze, że w dniu 31 października zasłona między żywymi a umarłymi jest najcieńsza. To przekonanie obserwuje się podczas gaelickiego święta Samhain, a także Dnia Umarłych, którego korzenie sięgają aż do czasów Azteków.

Może cię również zainteresować artykuł: Dziady – słowiańskie Samhain

Źródło: pixabay.com

Samhain tłumaczy się jako “koniec lata” i był świętem końca roku. Z tej okazji przeprowadzono wiele rytuałów, których przewodnimi tematami były śmierci i odrodzenie, a wiele z nich przekształciło się i z integrowało z obrzędami, które teraz obchodzone są jako Halloween. Do tych rytuałów należały między innymi ofiarowanie żywności zmarłym duszom,  ucztowanie na ich cześć oraz dziękowanie im za zebrane żniwa i urodzaj.

Święto Dnia Zmarłych w Meksyku to czas, w którym wierzy się, że zmarłe, bliskie nam osoby mogą wrócić na Ziemię, aby błogosławić swoim rodzinom. Jest to czas świętowania, w trakcie którego rodziny tworzą specjalne ołtarze z fotografiami swoich bliskich.

Podobne festiwale istnieją na całym świecie, choć, jak warto zauważyć, w krajach Azjatyckich prawie wszystkie uroczystości przypadają w okolicach sierpnia i września.Ta różnica może wynikać z tego, że może być więcej okresów w roku, w których zasłona między królestwem fizycznym a królestwem duchów jest najcieńsza. Innym powodem może być lokalizacja, która też może mieć duże znaczenie w łatwości dostępu do innych wymiarów.

Podczas gdy wiele osób nadal należycie świętuje Samhain i Dzień Umarłych, oddając cześć i honor tym, którzy odeszli, jest też wielu ludzi, którzy tego nie robią. W rzeczywistości świat zachodni jest jedną z niewielu kultur, które nie celebrują tego wyjątkowego czasu. Nawet Halloween, które korzenie czerpie z Samhain, zostało bardzo spłycone i stało się dniem skupionym na cukierkach i kostiumach. Śmierć w świecie zachodnim niestety nadal pozostaje tematem tabu, a pomysł łączenia się z bliskimi, których fizycznie już nie ma, nie jest powszechnie akceptowany. Istnieje jednak rosnąca świadomość wobec niewidzialnych światów, a także rosnąca potrzeba zdrowego nastawienia do śmierci.


Świętuj Dziady z Akademią Ducha: Dziady *Magia Rodowa*


Świętowanie śmierci to także celebrowanie życia, uhonorowanie i dziękczynienie zmarłym duszom, z którymi kroczyliśmy fizycznymi ścieżkami, oraz przyjęcie od nich błogosławieństwa i wsparcia w dalszej podróży.

Jeśli znasz odpowiednie rytuały honorujące śmierć i pamięć przodków, może to być idealny czas w roku, aby się im oddać i zacząć je stosować jako część corocznej praktyki duchowej. Jeśli nie znasz takich rytuałów, możesz zaczerpnąć z różnych tradycji i wybrać te, które najbardziej ci odpowiadają.

Oto kilka pomysłów:

  • Zapal czarną świecę, aby pomóc uczcić ciemność, która jest częścią cyklu życia.
  • Wyczyść i pozbądź się rzeczy ze swojej przestrzeni/szafy, których już nie potrzebujesz.
  • Zapisz, od czego chcesz się uwolnić w życiu, a następnie spal kartkę
  • Ugotuj ulubiony posiłek zmarłej bliskiej osoby i/lub zapal świecę w jego intencji.
  • Dziękuj za dar życia, który otrzymałeś.
  • Medytuj i połącz się mentalnie, duchowo i energetycznie z duchami swoich przodków, by ich wesprzeć, okazać hołd, ofiarować swoją miłość, a także, by przyjąć miłość, doświadczenie i wsparcie od nich.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak połączyć się i komunikować z duchami naszych przodków

Źródło: foreverconscious.com/death-rituals-and-the-thinning-veil

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram