Niezwykłe sposoby na wzmocnienie siostrzanej więzi

Siostrzana więź

Posiadanie siostry niesie ze sobą wiele niesamowitych korzyści, które ułatwiają życie na tak wielu różnych poziomach. Wielu dorastającym dziewczynom relacja z siostrą pomogła ukształtować siebie jako ludzi, którymi są dzisiaj. Siostrzana więź należy do najcenniejszych, a zarazem najtrudniejszych, jakie istnieją w dynamice współczesnej rodziny. Dlatego warto mieć świadomość, jak utrzymać, wzmocnić i celebrować to wspaniałe połączenie.

Od chwili narodzin brat lub siostra jest naszym towarzyszem zabaw, wzorem do naśladowania, współpracownikiem, obrońcą oraz źródłem dumy i zazdrości. To jedyny człowiek, który będzie z nami od dzieciństwa do końca naszego życia, co oznacza, że ma on jeden z największych wpływów na nasz rozwój i zdrowie psychiczne. W ogóle rodzeństwo jest jednym z najdłuższych związków, jakich możemy doświadczyć w całym swoim życiu. Podczas takiej wspólnej podróży towarzyszy wiele emocji, konfliktów i wspaniałych chwil do zapamiętania. Nie zawsze więź między rodzeństwem jest nieskazitelnie czysta, pojawia się w niej także zazdrość, szczególnie w okresie dorastania lub wchodzenia w dorosłość. Ale walka i rywalizacja z rodzeństwem jest normalną częścią rozwoju takiej relacji.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje związek między siostrami, ponieważ jest on zazwyczaj dużo bardziej złożony. Poziom bliskości i więź jaką mogą dzielić między sobą siostry są niezrównane. Dodatkowo zdrowa siostrzana relacja motywuje nas do działań i przynosi silne poczucie wartości, akceptacji i miłości, sprawia również, że chcemy stać się lepszą osobą.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak rozbudzić w sobie kobiecość? 13 sposobów na rozruszanie żeńskiej energii

Siostrzana więź

Źródło: pixabay.com

Oto 5 prawd o więzi między siostrami:

 • Siostra zawsze powie nam prawdę: siostra to jedyna osoba, która powie nam szczerze, że jesteśmy na najlepszej drodze do zniszczenia sobie życia. Bez ogródek podzieli się swoimi spostrzeżeniami, jeśli uzna, że to co robimy, w jakiś sposób nam szkodzi i prowadzi w złą stronę. Także odpowiednio doradzi, abyśmy mogli zacząć wprowadzać zmiany. Mamy również możliwość podzielnia się z siostrą najbardziej zawstydzającymi i wątpliwymi szczegółami naszego życia, a ona może odwdzięczyć się tym samym.
 • Siostra wie, jak nas rozweselić: możemy wstać lewą nogą i mieć najgorszy dzień w życiu spowity ciemnymi chmurami. Kim będzie osoba, która sprawi, że się uśmiechniemy? Tak, to nasza siostra! Zna nas doskonale i w chwilach chandry zawsze postara się, aby dzień był odrobinę jaśniejszy.
 • Siostry podziwiają się i szanują: bez względu na to, ile razy doszło do kłótni o ubrania lub kosmetyki lub ile razy siostra zaszła nam za skórę, zawsze będzie osobą, którą podziwiamy za determinację, siłę i wytrwałość, a przede wszystkim za jej dobroć i miłość. Jest naszym wzorcem do naśladowania i osobą, na którą bez wątpienia patrzymy z pełnym i całkowitym szacunkiem.
 • Siostry mają własny język: siostry mogą porozumiewać się bez wypowiadania słów, wystarczy jedno spojrzenie, aby dokładnie wiedziały, co w danym momencie się dzieje. To połączenie, którego nie każdy może doświadczyć, a ten szczególny poziom komunikacji sprawia, że posiadanie siostry jest absolutnie bezcenne.
 • Siostry uczą się zdrowej przyjaźni: posiadanie siostry zwykle oznacza przyjaciela na całe życie. Kiedy potrzebujemy kogoś, z kim możemy porozmawiać o problemach, nikt nie zrozumie naszych kłopotów tak jak siostra. Będzie nas bronić, stać przy nas i kochać, bez względu na wszystko.

Jeżeli czujesz, że relacja z siostrą uległa uszkodzeniu w związku z dorastaniem i rozłąką, warto wziąć sprawy w swoje ręce i wzmocnić utraconą więź. Wiele osób marzy, by być bliżej swojego rodzeństwa. Związek z siostrą może być jednym z najważniejszych w naszym życiu, dlatego pielęgnowanie i celebrowanie go jest kluczowe, aby utrzymać wspaniałą relację:


W naszym sklepie znajdziesz biżuterię z minerałów, których wibracja skutecznie wesprze pracę z kobiecą energią


 • Zaakceptuj swoją siostrę taką, jaką jest tu i teraz: łatwo jest zaszufladkować rodzeństwo w określony sposób w młodości. Nie każdy potrafi dopuścić do siebie myśl, że dorosła już siostra może być zupełnie innym człowiekiem. Warto być świadomym, że z biegiem czasu prawdopodobnie zmieniła się w wielowymiarową osobę o własnych unikalnych perspektywach, pomysłach i światopoglądzie. Każdego dnia swojego życia zdobywa nowe doświadczenie i zmienia się, więc zaakceptuj ją taką, jaka jest aktualnie.
 • Rozwiąż nieporozumienia z przeszłości jak najszybciej: nasze dorosłe relacje z rodzeństwem obciążone będą bagażem doświadczeń z przeszłości, co może obarczyć zarówno nas i naszych najbliższych. Warto wybaczyć i wyjaśnić wcześniejsze nieprzyjemne zachowania i/lub traumatyczne doświadczenia. Nie powinniśmy mieszać dawnych problemów, które były obecne, gdy byliśmy znacznie młodsi, a trzymane stare urazy są największymi przeszkodami utrzymania bliskości i silnej więzi.
 • Rozmawiaj, spędzaj czas: obecnie każdy z nas ma mniej czasu, w szczególności, gdy pojawia się praca i dzieci, jednak nie naprawimy naszej więzi, jeśli nie będziemy się kontaktować i spędzać czasu z siostrą. Każda wolna chwila będzie dobra na krótki telefon lub rodzinne – choćby krótkie – spotkanie, by nadrobić zaległości i podtrzymać więzi.
 • Bądź szczery: siostry znające się całe życie zawsze będą szczere wobec siebie, jeżeli jednak więź osłabnie, pojawią się tajemnice i obawa przed krzywdą. Musimy pamiętać, że siostra jest z nami mocno związana, więc jeżeli poprosi nas o radę pomimo gorszych chwil, powinniśmy być uczciwi, a jednocześnie życzliwi i dyplomatyczni.
 • Upewnij się, że wie, ile dla ciebie znaczy: nie każdy umie otwarcie mówić o swoich uczuciach. W takiej sytuacji możemy robić dla naszej siostry drobne rzeczy, które utwierdzą ją, jak cenna dla nas jest wspólna relacja.
 • Wspieraj osiągnięcia siostry: jeżeli chcemy mieć dobrą relację z najbliższą nam osobą, musimy sprawić, aby poczuła się wspierana. Zamiast zazdrościć jej osiągnięć, bądźmy dla niej podporą, dzięki temu poczuje się doceniona i odwdzięczy się również pomocną dłonią.
 • Szanuj opinię siostry: szanując opinię rodzeństwa kładziemy podwaliny pod lepszą komunikację. Naruszanie granic nigdy nie jest odpowiednie, nawet jeżeli jest to ktoś nam bardzo bliski. Szacunek mnoży się, więc jeśli dobrowolnie go okażemy we właściwy sposób, druga osoba zacznie szanować i nas.

W trakcie dorastania często rozdzielamy się i chociaż jesteśmy zajęci, mieszkamy daleko, bycie dla siebie i wsparcie jest nadal ważne. Związek, który dzielimy z siostrą jest skomplikowany, szczery, zabawny i trudny, mimo wszystko jest w tym wzajemna troska. Z tego względu będziemy mieć zawsze ramię, na którym możemy się oprzeć i partnera, z którym przejdziemy przez całe życie. Siostra jest jedyną osobą, z którą możemy mieć tak unikalną więź, dlatego warto włożyć wysiłek, aby ją utrzymać.

Może cię również zainteresować artykuł: Życie w zgodzie z naturą, czyli cykl menstruacyjny kobiety. Jak wrócić do kobiecego domu?

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

YouTube
Instagram