Słownik Magii: Tajemnica pentaklu

pentakl

Jednym z najpopularniejszych, często spotykanych symboli magicznych, jest pentakl. Niby każdy widział coś takiego, może nawet nosił przy sobie jako amulet, ale zapytany o jego znaczenie, już nie zawsze potrafiłby je wyjaśnić.

Cóż to za symbol?

Pentakl to pentagram wpisany w okrąg. Okrąg na pentagramie pomnaża siłę działania tego znaku. Co oznacza? W dużym skrócie, jest to symbol życia w całej jego różnorodności. Nierozerwalnie związany z Wenus, której orbita ma kształt pentagramu, który zamyka się co osiem lat.

pentakl

Ruch Wenus względem Ziemi, źródło: www.earthsky.org

Kluczem do nazwy tego symbolu jest liczba pięć (gr. „penta”) – dokładnie tyle jest identycznych ramion gwiazdy pentagramu. Jest to zobrazowanie doskonałej proporcji pomiędzy każdym z żywiołów świata materii: ziemi, ognia, wody i powietrza, które pochodzą od pierwiastka niematerialnego, czyli ducha, z którym istnieją w idealnej harmonii. Każdy z nich jest tak samo ważny i każdy ma swoje honorowe miejsce. Dla nas jest to przypomnienie, że jeden żywioł jest równy drugiemu – nie ma lepszego ani gorszego, gdyż taka jest równowaga Wszechświata.

Pentagram może również odzwierciedlać pięć zmysłów człowieka, pięć żywiołów oraz pięć światów: fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy. Można też posunąć się dalej i znaleźć w nim symbol pięciu cnót rycerskich, pięciu palców ręki itp.

Konieczność zachowania równowagi pomiędzy żywiołami stanowi wskazówkę dla tych, którzy w wyniku swoich poszukiwań duchowych zapragnęli odciąć się od materii jako źródła zła i cierpienia. Otóż to nie materia sama w sobie jest ich źródłem, lecz nieumiejętność zachowania równowagi pomiędzy elementami świata materialnego i niematerialnego, które istnieją w nas i którymi jesteśmy my. Pentakl pokazuje, że mistrzostwo to harmonijna relacja pomiędzy duchem i materią – nic nie jest mniej lub bardziej ważne niż to drugie. Czyli, innymi słowy, medytacja lub inna praktyka w intencji rozwoju duchowego jest dla Duszy tak samo istotna, jak „zwykłe” gotowanie czy sprzątanie pokoju.

Stary jak ludzkość

Pentagram jest co najmniej tak stary, jak ludzkość. Jego pochodzenie może być dziś źródłem sporów i dyskusji, jednakże pewne jest, że korzenie sięgają cywilizacji dużo starszych niż chrześcijaństwo. Nietrafna jest zatem spotykana czasem historyczna interpretacja pentagramu jako symbolu Szatana. Mistycy pitagorejscy widzieli w nim symbol doskonałości, kojarzyli z życiem i zdrowiem i uznawali za doskonałość, ponieważ można weń wpisać człowieka. Babilończycy natomiast często używali pentagramu jako symbolu ochronnego i rysowali go na pojemnikach z żywnością, co miało zapobiegać jej gniciu. Przykłady te można mnożyć.


Srebrny talizman pentakl oraz inne talizmany możecie znaleźć w naszym sklepie

pentakl


Wierzchołek na górze czy na dole: dlaczego to jest ważne?

Umiejscowienie czubka pentagramu na górze lub na dole ma wielkie znaczenie dla odczytania jego symboliki. Rysowany wierzchołkiem do góry zwany jest Pentagramem Białym – jest to odzwierciedlenie sacrum, siły boskiej. Wskazuje na wyższość umysłu człowieka nad wszelkimi innymi żywiołami i zmysłami. Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem ku dołowi zwany jest Pentagramem Odwróconym, Czarnym lub Pentagramem Baphometha. Ta wersja przedstawia profanum, wyższość żądz i emocji nad rozumem, dominację materii nad duchem. Powszechnie jest on uważany za znak satanistyczny.

Pentakl jako narzędzie w magii

pentakl

źródło: www.londonchurchbuildings.files.wordpress.com

Pentakl to mocne i wielofunkcyjne narzędzie, które nieumiejętnie stosowane może zaszkodzić. Uważany jest za potężny amulet chroniący przed zgubnym wpływem magii oraz klątwami. Stosowany jako symbol żywiołu ziemi jest kotwicą, która pomaga być tu i teraz. Uziemia, działa jak piorunochron. Uruchomiony siłą woli odpycha agresorów i pomaga wyczuć niesprzyjające energie. Stanowi ochronę dla integralności ciała fizycznego i stwarza barierę energetyczną przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego.

W magii ceremonialnej wykonywane z różnych materiałów pentakle używane są w celu wywołania konkretnych mocy lub stworzenia tarczy ochronnej przed niepożądanymi energiami.

Opisy magicznych pentakli pojawiają się np. w średniowiecznej księdze “Większy Klucz Salomona”.

Ciekawostka 

Symbol pentagramu można spotkać na niektórych budowlach sakralnych, gdyż dla pierwszych chrześcijan pentagram odzwierciedlał pięć ran Jezusa. Przykładem jest kościół rzymskokatolicki St. Margaret and All Saints w Londynie.

Agnieszka Róża

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram