Czy wiara w sennik i znaczenie snów jest słuszna?

sny

Noc jest czasem odpoczynku, momentem, w którym możemy całkowicie poddać się swoim marzeniom. Sny jednak, również ukazują głęboko skrywane lęki, pragnienia i obawy, ponieważ są częścią naszej podświadomości. Czasami wskazują nam, jak powinniśmy właściwie postępować lub udzielają przestrogi przed popełnieniem błędu. Jednak skąd mamy wiedzieć, co oznacza dany, pełen abstrakcji sen? I czy w ogóle warto wierzyć w znaczenie tych wszystkich marzeń sennych, które ukazują nam się w nocy?

Sny od zarania dziejów uważane są za źródło wiedzy o naszym życiu. Starożytni sądzili, że marzenia senne ukazują nam przyszłość i nakierowują na odpowiednią drogę. Dzięki temu, już przed naszą erą pojawiły się czytadła dotyczące interpretacji snów. Spisane zostały księgi i nadano marzeniom sennym znaczenia symboliczne. Mamy możliwość rozczytywać się w sennikach polskich, babilońskich i egipskich. Istnieją fantazje, które od wieków posiadają takie samo lub zbliżone znaczenie, jednak w różnych kulturach występują motywy inaczej interpretowane. Natomiast naukowcy uważają, że okres odpoczynku jest czasem segregowania pamięci ludzkiej. Twierdzą, że wszystkie obrazy i wizje senne wytwarzają się na bazie doświadczonych przez nas emocji i sytuacji.

Czym jest pospolity sennik

Senniki to kolekcja najczęściej spotykanych urojeń sennych. To zbiór snów, które zawierają w sobie szczególne symbole i znaki. Spisywana jest w nim interpretacja charakterystycznych elementów. Stara się on wytłumaczyć i przybliżyć znaczenie ukazujących się wyróżników. Jednakże, dokonywana na ich podstawie analiza, powinna być powiązana z sytuacją codzienną osoby śniącej. Każde niespotykane zdarzenie lub symbole, muszą być rozważane oddzielnie. Nie ma jednoznacznej instrukcji, jak powinniśmy odczytywać poszczególne kawałki układanki.

Źródło: pixabay.com

Jak najlepiej interpretować własne sny

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy zmuszeni do kupowania ciężkich ksiąg. Nie musimy ich kartkować i godzinami przeglądać w poszukiwaniu interpretacji symboli, które pojawiły się w naszym śnie. Teraz w Internecie spotkać można mnóstwo senników, w których szybko wyszukamy motyw z naszego marzenia. Ale musimy uważać, ponieważ każdy z nas postrzega świat na swój własny sposób. Wszystkie przedmioty, obrazy i symbole mają swoje indywidualne, niepowtarzalne znaczenie dla każdego z nas. Dlatego też, stworzenie własnego sennika, jest najlepszym wyjściem. Biorąc pod uwagę sytuację życiową i nasz stan psychiczny, będziemy mogli stworzyć sennik idealnie dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Jednakże zrozumienie fantazji będzie sporym wyzwaniem. Praca jaką włożymy w opisywanie i notowanie, może okazać się bardzo ważna dla naszego rozwoju i ducha.

Jeżeli zależy nam na własny senniku, zaraz po przebudzeniu powinniśmy zapisywać treść przeżytego snu. Na początku wydaje się to prawie niemożliwe, ponieważ pamiętamy tylko urywki, fragmenty, a czasem pozostaje nam tylko czarna pustka w głowie. Sny nie muszą być drobnostkowo opisane, wystarczy kilka zestawów słów-kluczy. Najlepiej jest odzwierciedlić dokładnie tylko niektóre sny, takie które zwróciły naszą szczególną uwagę. Symbole senne potrafią być bardzo złożone, najważniejszy jest sam motyw, ale nie tylko – kolor, miejsca, czynności i osoby, także wnoszą wiele pożytecznych informacji. Notowanie snów może służyć jako sposób do zrozumienia siebie. Będziemy umieli dostrzec wady, zalety i sytuacje, których tak się boimy lub nie umiemy zrozumieć. Taki sennik stanie się bezcennym źródłem informacji o naszym stanie psychicznym.

Jakie korzyści posiądziemy z analizy marzeń sennych

Sny są niezawodną skarbnicą wiedzy o nas samych. Analizując je możemy uświadomić sobie nasze lęki, wątpliwości, zmartwienia czy obawy. Ale nie tylko, przegląd spisanych snów pomoże nam przybliżyć głęboko skrywane pragnienia. Fantazje senne mogą także stanowić dla nas wskazówkę lub przestrogę. Często zwracają nam uwagę na rzeczy i ludzi. Na wszystko to, co jest dla nas ważne, ale co bez uzasadnienia zaniedbujemy. Mogą także zawierać proste rozwiązania problemów życia codziennego.

Źródło: pixabay.com

Czy wiara w znaczenie snów jest słuszna

Musimy pamiętać, że przy odczytywaniu znaków sennych wskazany jest zdrowy rozsądek. Nie warto doszukiwać się kontekstów naszej przepowiedni w każdym zdarzeniu. Nie powinniśmy też opierać na nich swoich życiowych decyzji. Wiele motywów pojawia się w naszych marzeniach sennych, tylko dlatego, że w ciągu dnia jakaś sytuacja wzbudziła w nas konkretne emocje. Jednak kiedy poszukujemy odpowiedzi na ważne pytanie albo potrzebujemy wsparcia w niestandardowej sytuacji, zazwyczaj sen się powtarza. Dlatego warto spisywać swoje fantazje i zwrócić uwagę na pojawiające się w nich symbole. Dzięki temu możemy odszukać jakąś ważną wskazówkę.

Sny zazwyczaj należy traktować z dystansem. Stresujące sytuacje, zdarzenia pełne radości czy tragedie osobiste mają ogromny wpływ na naszą podświadomość. Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie swojego indywidualnego notatnika z fantazjami. Analizując zapisane już marzenia, będziemy w stanie odpowiednio je zinterpretować i dostosować do codziennych okoliczności. Wyskakujący we śnie pająk spod łóżka wcale nie musi oznaczać kłopotów w kontaktach z kobietami, ani upadającego dobrobytu.

Mogą cię również zainteresować artykuły: 

Świadome sny: naturalny talent czy kwestia wyćwiczenia?

ŻYJESZ WE ŚNIE, CZY ŚNISZ O ŻYCIU? Uzyskaj życie jak ze snu, dzięki Świadomemu Śnieniu!

oraz książka

“Sennik egipsko-chaldejski”, dostępna w sklepie Akademii Ducha.

Aniela Frank

 

Źródła:
http://www.familie.pl/Blogi-0-0/b0p19911,Czy-warto-wierzyc-w-znaczenie-snow.html
http://abituradult.blogspot.com/2014/05/czy-warto-wierzyc-w-senniki.html
http://michalpasterski.pl/2015/03/sennik-znaczenie-snow/
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/marzenia-senne-czyli-jak-interpretowac-sny_34151.html

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram