Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości. Poznaj 6 skutecznych sposobów: 1. ŚWIADOMOŚĆ

Poziom poczucia własnej wartości determinuje jakość naszego życia. Wpływa na relacje z otoczeniem. Warunkuje poziom zadowolenia z relacji międzyludzkich, a także przyczynia się do wysokości osiąganych dochodów. Twoja pensja cię nie zadowala? Chcesz stworzyć udany związek? Zacznij stosować sześć sposobów na zwiększenie poczucia własnej wartości i obserwuj, jak szybko twoje życie zmienia się na lepsze. Przeczytaj serię artykułów, dzięki którym uzyskasz szansę na to, by stać się bardziej pewnym siebie. To proste! Wystarczy, że zastosujesz się do tych wskazówek.

Sposób numer 1. Bądź świadomy.

W każdej chwili, najlepiej jak potrafisz uświadamiaj sobie procesy zachodzące w swoim wnętrzu oraz to, co aktualnie dzieje się wokół ciebie. Obecny w TERAZ, wykorzystuj całą nabytą wiedzę, jednocześnie konfrontując ją z dostępnymi faktami. Odróżniaj interpretacje od faktów. To, co czujesz w danej chwili, co ci się aktualnie wydaje, nie jest faktem. Przedstawię ci dwie przykładowe sytuacje, które pomogą ci w zrozumieniu, jaka jest różnica pomiędzy faktem a interpretacją.

 • Jesteś w pracy. Twoja koleżanka wygląda przez okno i mówi: “pada deszcz”. W tej chwili masz do wyboru fakt: “pada deszcz” lub własną interpretację: “Mamy dziś brzydką pogodę”. Fakt mówi na temat rzeczywistości, interpretacja dotyka naszej przeszłości, wypracowanego schematu, co uruchamia procesy w naszym ciele. W konsekwencji pojawia się reakcja emocjonalna. Myśl na temat brzydkiej pogody może wprowadzić cię w melancholijny nastrój, mogą również wystąpić objawy somatyczne wynikające z przekonania “zawsze kiedy pada deszcz, boli mnie głowa”. Wybieraj, co chcesz czuć.
 • Jesteś obok bliskiej osoby. Słyszysz od niej słowa: “Jestem zmęczony, chciałbym odpocząć”. Wszystko, co wymyślisz, każda interpretacja tych słów, nie jest faktem. Tak więc wszelkie myśli typu: “nudzę go, nie chce ze mną rozmawiać, jest na mnie obrażony, już mnie nie kocha, pewnie ma inną”, to nie są fakty! Pozwalanie umysłowi na dowolne nadinterpretacje rzeczywistości, prowadzi do nieporozumień i frustracji.

świadomość

Ćwicz uważność

Kolejnym szalenie istotnym aspektem jest uważność. Podczas doświadczania w mojej ocenie trudnej sytuacji, pojawiają się emocje. “Jestem zdenerwowana”, czy “czuję zdenerwowanie”? Zapewne już się domyślasz, że między tymi dwoma stwierdzeniami jest różnica. W pierwszym przypadku postrzegam zdenerwowanie jako część mojej osoby, w drugim jako emocję, która nie jest mną. Kiedy przestajemy identyfikować się ze swoją emocjonalnością, gdy pozwalamy na to, by stała się naszym drogowskazem, przestajemy postrzegać ją jako cechę naszego charakteru. Uwalniamy się od przekonania: “Zawsze krzyczę kiedy się zdenerwuję, z natury jestem nerwowa”. Fakt jest taki, że kiedy czuję zdenerwowanie, moją wyuczoną reakcją jest krzyk.

Zauważając różnicę, można dostrzec, że pewne zachowania są powielanymi schematami. Jeżeli schemat mi nie odpowiada, mogę go zmienić lub się od niego uwolnić, wtedy okaże się, że już nie jestem nerwowa i w analogicznej sytuacji czuję spokój.

Bądź szczery wobec siebie i innych

Chcąc dokonać zmian w swoim życiu, niezbędna jest umiejętność przyznawania się do popełnianych błędów. Na drodze do doskonałości nie zawsze postępujemy tak, jakbyśmy sami sobie tego życzyli. Niekiedy popełniamy błędy nieumyślnie. Pozwólmy sobie nie być idealnymi, dążyć do ideału bez samokrytyki. Jeżeli sytuacja tego wymaga, miejmy odwagę do tego, by przyznać się do błędu, jeśli trzeba przeprosić i zadośćuczynić szkodę.

Zadbaj o to, by twoje działania były spójne z celami. Obecna praca ci nie odpowiada? Chcesz iść do innej? Co do tej pory zrobiłeś, by dokonać zmiany? Przeglądasz regularnie ogłoszenia? Uczestniczysz w darmowych kursach doszkalających ze swojej branży (np. webinarach)? Czy starannie przygotowałeś swoje CV? Pracując w jednej z firm, osoba odpowiedzialna za rekrutację, powiedziała mi: “Nie wyobrażasz sobie jak często w dostarczanym CV są błędy językowe”. Jeżeli narzekasz na obecną pracę, nie robiąc nic w kierunku zmiany, domyślasz się jakie jest prawdopodobieństwo tego, że nowa praca spadnie ci z nieba. Spodziewaj się cudów ale zrób, co w twojej mocy, żeby osiągnąć cel.

I najważniejsze. Parafrazując słowa Winstona Churchilla: Nigdy, nigdy, nigdy, nigdy nie przestawaj się uczyć!

Czy po przeczytaniu tekstu zauważyłeś w swoim zachowaniu, coś co chciałbyś zmodyfikować? Jeśli tak, będzie mi miło, jak napiszesz o tym w komentarzu.

Klikając w jeden z poniższych linków zapoznasz się z pozostałymi filarami poczucia własnej wartości:

 1. Samoakceptacja
 2. Odpowiedzialność
 3. Asertywność
 4. Życie celowe
 5. Prawość czy hipokryzja?

Agnieszka Salwa

Źródła:

Nathaniel Branden, “6 filarów poczucia własnej wartości”

zdjecia: pixaby.com

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

5 myśli nt. „Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości. Poznaj 6 skutecznych sposobów: 1. ŚWIADOMOŚĆ

 1. Paweł

  Super
  Praktykuję te metody.
  Od kąd zacząłem przebywać w świadomości i skupiać swoją uważaność na TERAZ moje życie stało się inne. Poprzez przylapywanie ego na kreowaniu negatywnych myśli coraz rzadziej zdarza mi się reagować emocjonalnie na dane sytuacje. Po prostu jeśli w porę zauważysz, że zaczyna działać ego nie dopuści to do powstania emocji z tej myśli. Wiadomo… jesteśmy tylko ludźmi i kochamy doświadczać. Nie zawsze zdążymy powstrzymać myśli i emocje się pojawiają. Jednak kiedy zdamy sobie sprawę z kąd pochodzi dana emocja/uczucie to nie wpłynie ona na naszą sytuację, bo nie damy jej na to pozwolenia i czasu. Przeżyjemy ją uważnie, po czym szybko odejdzie. Dzięki tym technikom poczucie własnej wartości niesamowicie wzrasta, a stres redukuje się do zera
  Namaste.

  Odpowiedz
 2. Karol

  Dużo pije alkoholu głównie wino i piwo. Wszystko ok ale to jest jedna z rzeczy , którą chciałbym zmienić co nie jest takie proste . Czy istnieje prosty i szybki spodsób na zerwamue z tego typu nalogiem?

  Odpowiedz
 3. Elzbieta

  SKORO NIE JEST TO DLA CIEBIE PROSTE TO JUŻ MASZ PROBLEM , DOBRA RADA NIE PIJ I WYTRWAJ W TYM JEŻELI NIE POTRAFISZ TO AA JAK NAJSZYBCIEJ.

  Odpowiedz
 4. Marcin

  Do KAROL: Czy i istnieje możliwość rzucenia alkoholu i piwa ? Tak. A jak to osiągnąć? To proces następujący: samoświadomość czyli co powoduje że piję, dwa to zmiana przekonań i myśli czyli zmiana ja i wobec tego powodu dla którego pije. I trzy zostaw to przy najbliższej okazji kiedy przestajesz pić i unikaj tego jak ognia. To jedyne wyjście. Jeśli wpadniesz dalej badasz źródło tej chęci jesteś coraz bardziej do przodu. Jeśli masz za co idź na prywatną terapię, zainwestuj w siebie. Samemu jest ciężko zajrzeć we własne wnętrze. Korzystaj z pomocy terapeutów, psychoterapeutów, sociologów i pedagogów. Jednym słowem eliminuj każdy czynnik powodujący picie. Ale tu trzeba decyzji czy chcę, i motywacji po co chcę, bo bez tego nie rzucisz. I zadaj sobie pytanie co musiało by się stać żebyś rzucił tą skłonność nie akceptowaną przez społeczeństwo i powodującą rażące konsekwencje. Polecam afirmację, przez zbyt wysoką lub zbyt niską samoocenę, dążeniem do perfekcji czyli dlaczego siebie nie akceptuje, niskie poczucie własnej wartości. Techniki uważności. Asertywność. Ćwiczenia, gimnastyka. siłownia jak się wypocisz to jesteś bardziej skupiony. I szukaj, szukaj, szukaj……a gwarantuje ci……….że znajdziesz!

  Odpowiedz
 5. Julia

  zauwazylam ze czekam na księcia z bajki, nie robię nic w tym kierunku tylko oczekuje ze miłość spadnie mi z nieba:) być moze i tak się stanie ale zrozumoalam ze nie zaszkodzi trochę szczęściu pomoc

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram