Trójkąt Bermudzki – tajemniczy obszar na Oceanie Atlantyckim

Przez dziesięciolecia legendarny obszar nazwany niegdyś Trójkątem Bermudzkim, budził w ludziach strach i niezwykle pobudzał wyobraźnię. Od lat rozwiązywane są tajemnice i zagadki tego niezwykłego miejsca umieszczonego na Oceanie Atlantyckim. Trójkąt Bermudzki powiązany jest z wieloma niewyjaśnionymi zaginięciami statków, samolotów i ich pasażerów.

Trójkąt Bermudzki nazywany również Trójkątem Diabła, to obszar między Bermudami, Florydą i Portoryko. Dokładne granice tego niezwykłego obszaru nie są powszechnie uzgodnione. Nie pojawia się on również na żadnej mapie świata, a amerykańska Rada Nazw Geograficznych nie uznaje go jako oficjalnego regionu Oceanu Atlantyckiego. Termin Trójkąt Bermudzki został wymyślony w 1964 roku przez pisarza Vincenta Gaddisa. Mimo iż pisarz samodzielnie wymyślił to określenie, stało się ono popularne dopiero dekadę później za sprawą słynnego amerykańskiego nauczyciela i poligloty Charles’a Berlitz’a. Interesował się on zjawiskami paranormalnymi, a Trójkąt Bermudzki i legendy z nim związane stały się jego wieloletnią obsesją. Opisał swoją teorię dotyczącą tego miejsca w książce, która stała się bestsellerem i rozsławiła Trójkąt Bermudzki jako paranormalny obszar. Z biegiem lat, wiele tajemnic Trójkąta Bermudzkiego było promowane w książkach, programach telewizyjnych i czasopismach.

Może cię również zainteresować artykuł: Sumerowie – kolebka cywilizacji, wielkie miasta, niezwykłe wynalazki

Źródło: commons.wikimedia.org/wiki/File:Bermuda_Triangle_(LT).svg

Co sprawia, że Trójkąt Bermudzki jest tajemniczy?

Chociaż jedne z pierwszych doniesień o niewyjaśnionych zdarzeniach obecnych w tym regionie pochodzą z połowy XIX wieku, do tej pory nie udało się rozwiązać wielu tajemniczych zniknięć. Przez lata zaproponowano wiele teorii wyjaśniających niezwykłe zjawiska pojawiające się w tym miejscu. To, co wydarzyło się z samolotami i statkami w Trójkącie Bermudzkim jest kwestią wielu spekulacji powiązanymi z popularnymi teoriami, zahaczającymi nawet o fantastykę. Poznajmy kilka najpopularniejszych.

Pęcherze metanu

Niektórzy uważają, że za niezwykłe wydarzenia w tym miejscu odpowiedzialne są pęcherze metanu. Wiemy, że pod powierzchnią morza znajdują się “kieszenie” łatwopalnego gazu metanowego. Według tej teorii, gdy gaz osiągnie masę krytyczną przed wybuchem na powierzchnię, może powodować duże erupcje powodując zniszczenie statku, bądź zakłócenia samolotu. Wielu naukowców twierdzi, że jest to całkowicie naturalne wyjaśnienie geologiczne. Istnieje jednak kilka problemów logicznych związanych z tą teorią, w tym fakt, że metan obecny jest na całym świecie, a taki wybuch nigdy nie został zaobserwowany ani potwierdzony.

UFO i tajemnicze zniknięcia

Jest to jedna z teorii, która zahacza o fantastykę, jednak posiada wielu zwolenników. Niektórzy twierdzą, że zniknięcia statków, samolotów i ludzi spowodowane są porwaniami przez kosmitów. Podobno Trójkąt Bermudzki jest portalem do podróży międzygwiezdnych i miejscem nadzwyczajnej zbiórki dla istot pozaziemskich. Jest również obszarem z którego w łatwy sposób można porwać maszyny i ludzi w celach badawczych.

Siły magnetyczne

Trójkąt Bermudzki według wielu teorii jest miejscem, w którym kompas ma problem ze wskazaniem rzeczywistej północy. Jego wariacje często postrzegane są jako możliwe wyjaśnienie wielu tajemniczych zaginięć statków i samolotów. Urządzenie nawigujące zawsze wskazuje kierunek północy magnetycznej. Przebywając na terenie Trójkąta Bermudzkiego zauważono, że północ magnetyczna i północ geograficzna wchodzą w tę samą linię. Oznacza to, że kompas będzie próbował wskazywać jednocześnie zarówno północ magnetyczną, jak i geograficzną. Jedynym problemem w tej teorii jest to, że naukowcy z początku XVIII wieku odkryli, że linia ta wędruje i przesuwa się każdego roku.


Akademia Ducha i Wiedźma Anja Anna zapraszają na warsztaty on-line: Bezpieczna Podróż – ochroń siebie i ludzi ważnych w Twoim Sercu!


Fale zabójców

Naukowcy uważają, że warunki obecne w obszarze Trójkąta Bermudzkiego sprzyjają tworzeniu się tak zwanych fal zabójców. Są to niezwykle duże, nieoczekiwane i nagle pojawiające się fale powierzchniowe na wodach otwartych, które są bardzo niebezpieczne. Stanowią poważne zagrożenie z wielu powodów: są rzadkie, nieprzewidywalne, pojawiają się bez ostrzeżenia i uderzają z ogromną siłą.

Pochłonięta Atlantyda

O Atlantydzie, tak samo jak o Trójkącie Bermudzkim, powstało wiele hipotez. Jedna z nich głosi nawet, że Trójkąt Bermudzki stoi za zatopieniem niezwykłego mitycznego miasta Atlantydy.

Ludzkie błędy

Karl Kruszelnicki twierdził, że tajemniczych zaginięć nie można tłumaczyć istotami pozaziemskimi, teoriami o falach zabójców, czy pęcherzami metanu. Sugeruje on, że wszystkie niezwykłe zjawiska obecne w tym obszarze są zwykłą mieszanką ludzkich błędów, złej pogody oraz dużej konkurencji statków oraz samolotów będących w tej okolicy.

Ocean zawsze był tajemniczym miejscem dla ludzi. Jak się jednak okazuje liczba zaginionych statków oraz samolotów w Trójkącie Bermudzkim jest zbliżona do zaginięć w innych częściach świata. Pomimo swojej reputacji obszar ten nie ma nadzwyczajnej liczby zniknięć. Mimo wielu lat badań do dnia dzisiejszego nie wiadomo, czy zniknięcia w Trójkącie Bermudzkim były wynikiem ludzkiego błędu, czy były spowodowane zjawiskami pogodowymi.

Co więc sprawiło, że obszar ten jest znany na całym świecie? Zafascynował on wielu pisarzy, jak i zwykłych czytelników, którzy skłaniają się ku swojej wyobraźni. Mimo to, sceptycy na Trójkąt Bermudzki patrzą zupełnie w innym świetle.

Może cię również zainteresować artykuł: Kumari Kandam – kolebka cywilizacji na zatopionym kontynencie czy tylko mit i legenda?

Aniela Frank

Źródła:
britannica.com/story/what-is-known-and-not-known-about-the-bermuda-triangle
history.com/topics/folklore/bermuda-triangle
oceanservice.noaa.gov/facts/bermudatri.html
livescience.com/23435-bermuda-triangle.html
livescience.com/32240-is-the-bermuda-triangle-really-dangerous.html
theweek.co.uk/95557/bermuda-triangle-five-theories-on-the-mysterious-disappearances

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram