Uzdrawiająca moc trzymania się za ręce

Trzymanie się za ręce

Trzymanie się za ręce może być dobrą formą autoterapii oraz pomóc przywrócić fizjologiczną i emocjonalną synchronizację pary.

Trzymanie się za ręce łagodzi ból

Ciekawe badanie opublikowane w PNAS wykazało naukowo, że trzymanie się za ręce może mieć istotny efekt przeciwbólowy. W tym badaniu przeanalizowano 22 pary heteroseksualne w wieku od 23 do 32 lat.

Aby ocenić psychofizjologiczne skutki kontaktu fizycznego, pary podzielono na trzy grupy: te, które musiały przebywać w dwóch oddzielnych pokojach; te, które znajdowały się razem w tym samym pomieszczeniu, ale bez możliwości kontaktu fizycznego, i wreszcie te, które były w jednym pomieszczeniu i miały trzymać się za ręce przez cały czas trwania eksperymentu.

Test polegał na stymulacji ramienia partnerki wywołującej niewielki ból i jednoczesnej rejestracji parametrów życiowych i fal mózgowych obojga partnerów.

Otóż ​​wyniki eksperymentu potwierdziły terapeutyczną moc trzymania się za ręce. I nie tylko to, w rzeczywistości kobiety poddane stymulacji i utrzymujące fizyczny kontakt ze swoim partnerem zgłaszały mniejsze odczuwanie bólu.

Pary te doświadczały również synchronizacji parametrów życiowych (serca, oddechu) oraz fal mózgowych; w rzeczywistości taka synchronizacja, która jest naturalna u kochających się par, zostaje przerwana, jeśli któreś z nich odczuwa ból, ale według tego badania można ją przywrócić poprzez kontakt fizyczny, który działa niezwykle wspierająco.

Co psychologia ma do powiedzenia na temat trzymania się za ręce

Żyjemy w epoce, w której z konieczności i wygody przystosowaliśmy się do wielu form komunikacji, które mają tendencję do „dematerializacji” kontaktu fizycznego i reprodukcji w formie cyfrowej.

Jednak obecność ciała, małe i duże gesty miłości oraz idąca za rękę para nie zastąpią żadnej technologii, nawet tej najbardziej zaawansowanej.

Splecione dłonie stanowią pierwszą oznakę kontaktu podczas zbliżania się w początkowych stadiach romantycznej znajomości, pierwszą oznakę wzajemnego przyciągania.

Kiedy relacja staje się stabilna i głęboka, trzymanie się za ręce jest gestem, który wzmacnia intymność obojga partnerów, potwierdza ich codzienne nawyki i mówi o tym, jak naturalne jest dziś bycie obok siebie.

Czasami kontakt fizyczny może otworzyć drogę do komunikowania się z innymi, gdy słowa są trudne do znalezienia lub po prostu niewystarczające.

Ręka, która splata się z naszą, sięga prosto do serca i delikatnie pieści naszą duszę.

Może cię również zainteresować artykuł: Deficyty dotyku – jak zaspokoić potrzebę fizycznej bliskości


Źródło: consciousreminder.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram