Tajemnice i wierzenia Olmeków – kauczukowych ludzi

olmeków

Czy wiedziałeś o tym, że Majowie wcale nie są pierwszymi potomkami Ameryki? Najstarsza cywilizacja z Meksyku, Olmeków, pozostawiła po sobie niewiele informacji. Archeolodzy i badacze mają wiele pytań bez odpowiedzi w kwestii tej kultury. 

Historia

Olmekowie – ta nazwa oznacza kauczukowych ludzi. Zamieszkiwali oni południowo-środkowe, tropikalne niziny Meksyku, czyli ośrodek otrzymywania kauczuku z rosnącego tam drzewa (kastylka sprężysta). Ich zasięg był jednak dużo większy. Nazwa ta może być jednak błędna i odnosić się do późniejszych ludów, stąd naukowcy woleli nazywać tę konkretną grupę kulturową “ludem z La Venta”. Powszechnie jednak przyjął się przydomek Olmekowie. Ich datę pojawienia się w Ameryce szacuje się na około 1200 p.n.e. Ich najważniejsze ośrodki usytuowane były w La Venta, San Lorenzo i Tres Zapotes., a La Venta była prawdopodobnie ich najważniejszym a nich. Na jej południowym krańcu stoi piramidalny kopiec, a u jego podnóża stała zoomorficzna postać. Uosabiała ona Drzewo Świata lub środek świata. Były tam liczne ołtarze i koloidalny tron władcy oraz jego grobowiec w kształcie smoka.

Może cię również zainteresować artykuł: Wierzenia Aborygenów i życie po konfrontacji z białym człowiekiem

Uczestnik Wikipedii Loves Art ” futons_of_rock ” [CC BY 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

Kim byli Olmekowie?

Pozostawili po sobie gigantyczne rzeźby – negroidalne głowy. Ważyły nawet do 24 ton i mierzyły do 3,5 metra! Rzeźby przedstawiały postacie magów, władców, podróżników albo wojowników. Zagadką jest, jak udawało im się wyciosać tak duże głowy.

Według oficjalnych źródeł Olmekami nie byli Afrykańczycy, jednak historycy nie potrafią wyjaśnić pochodzenia Olmeków. Najpopularniejsze teorie głoszą, że byli to rdzenni mieszkańcy Ameryki lub przybysze zza oceanu. Alternatywne źródła podają natomiast, że mogli to być przybysze z Afryki, z nieznanego, afrykańskiego imperium, wojownicy z Atlantydy lub lud wywodzący się z egipskiej kolonii w Ameryce Środkowej. Niektórzy sądzą, że mogli to być najemnicy Chińczyków z epoki Szang lub magowie – szamani z Afryki bądź Chin. Pozostałości archeologiczne zdecydowanie wskazują na pomieszanie wszystkich ówczesnych ras w tym konkretnym plemieniu. Jeśli przyjąć teorie dyfuzjonistów, którzy wierzą w mieszanie się ras, i podróże, o których później historia milczy, kraina Olman mogła być ówczesnym środkiem świata.

Mag2017 [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Wierzenia i kultura Olmeków

W jednym z odkrytych grobowców, w Tlatlico, znaleziono ciało mężczyzny. Najprawdopodobniej był to szaman. Jego czaszka była umyślnie zniekształcona już w okresie niemowlęcym, a w dorosłości spiłowano mu zęby w geometryczne wzory. Wraz z nim pochowane były małe metates (żarna) do ucierania grzybków halucynogennych, grafit, kwarc, smoła i inne przedmioty. Mogły one mieć zastosowanie w rytuałach związanych z leczeniem. Zdecydowanie był to członek wyższej kasty.

Prawdopodobnie lud Olmeków był zhierarchizowany. Na czele stali władcy pochodzący bezpośrednio od bogów, z nadprzyrodzonymi siłami.

Do najwyższej kasty należeli również magowie – szamani. Najważniejszym bogiem tego ludu był jaguar – odkryto przedstawiające go piękne mozaiki.

Wiemy, że Olmekowie wykazywali wiele podobieństw do innych kultur, w tym Majów. Używali grzybków halucynogennych i innych psychodelików, stosowali hieroglify na kamiennych stelach i miłowali się w piórach egzotycznych ptaków. Byli wspominani w późniejszych kulturach Majów, Azteków i Misteków. Prawdopodobnie też to od nich wywodzą się kalendarze Azteków i Majów. Choć nie zachowały się ich legendy, być może to również od nich następne kultury przejęły jakieś zalążki wierzeń. Olmeków uważa się też za protoplastów Majów. Idąc tym tropem, żyjemy obecnie w piątym świecie, a przed nim istniały cztery inne, zniszczone przez kataklizmy. Być może jeden z nich pochłonął również Olmeków?

Bóg Hunab Ku i stworzenie Ziemi

Najważniejszy bóg Majów – Hunab Ku, zwany kosmicznym motylem, mógł też być symbolem bramy do innych galaktyk. Był on dwoisty – żeński i męski jednocześnie, przypomina jing i jang, zrównoważone sny i doskonałość. Hunab Ku stworzył Ziemię z pomocą siedmiu mniejszych bogów. Wspólnie uznali, że należy stworzyć również rasę, która będzie ich wielbić. Najpierw powstały zwierzęta, ale nie były one zadowalające. Później ulepiono z gliny pierwszych ludzi – byli jednak nietrwali. Następnie stworzono ich z drewna – jednak ci nie mieli dusz i zapominali o swoich stwórcach. Bogowie zniszczyli więc ziemię żywicznym deszczem, a ludzie z drewna stali się małpami w lasach. Wówczas Bogowie zebrali się w jeszcze większym gronie i stworzyli człowieka z kukurydzianego ciasta. I, według Majów, byli to właśnie współcześni ludzie. Indianie Hopi mają podobne wierzenia, jednak według nich żyjemy obecnie w czwartym świecie, którego koniec nastąpi wkrótce. Różne legendy oraz źródła mają sprzeczne lub nieco odmienne historie. Wspólnym mianownikiem jest jednak powstawanie różnych ras i światów oraz niszczenie ich kataklizmami z powodu niezadowolenia bogów.

Olmekowie to fascynujący lud, owiany tajemnicą. Do dziś nie wiadomo kim tak naprawdę byli. Uciekinierami z Atlantydy? Przybyszami z Afryki lub Azji? A może przybyszami z innej planety? Jak udało im się stworzyć tak kolosalne rzeźby? Ile prawdy jest w legendach o powstawaniu i niszczeniu światów oraz ras ludzkich? Odpowiedzi na te pytania pozostawiam już w rękach czytelnika. Możesz wyruszyć na ich poszukiwania lub zaakceptować tyle, ile wiemy. Może kiedyś dowiemy się Prawdy.

Może cię również zainteresować artykuł: Wierzenia Indian Ameryki Północnej – przyroda, braterstwo i szacunek

Arunika

 

Bibliografia:
Tajemnice Olmeków autorstwa Childress david Hatcher
4wymiar.pl/sladami-przeszlosci/119-tajemniczy-olmekowie.html?showall=&start=3&945ced2f2490e00c2a4691e9fe68c549=3ee09cc661056a6bede5112e956f96bc

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram