Wilk – Zwierzę Mocy!

wilk

A gdyby tak… uciec do lasu z dzikim wilkiem?

Każdy człowiek ma jedno lub kilka Zwierząt Mocy w ziemskim życiu. Nie należy mylić tego z totemem, który jest fizycznie obecny przy nas. Zwierzę Mocy jest obecne duchowo, opiekuje się nami i pomaga nam, może do nas przyjść na stałe lub na jakiś czas.

Jak rozpoznać swoje Zwierzę Mocy? Zajrzyj do tego artykułu: Jak rozpoznać swoje Zwięrzęta Mocy?

Wilk jest praprzodkiem psa, postrzeganego w naszej, europejskiej kulturze za najlepszego przyjaciela człowieka. Symbolika wilka jest bardzo rozbudowana, a w symbolach bardzo cenne jest to, że rozpatrujemy je z perspektywy duchowej, a nie intelektualnej.

Wilk w kulturze

W czasach antycznych wilk to święte zwierzę, będące esencją tego, co dzikie, symbolizuje walkę i wojnę. W kulturach szamańskich uważano, że ludzie i zwierzęta są ze sobą spokrewnieni. Wilk jest odkrywcą, przemierza nieustraszenie nowe szlaki. Wiąże się na całe życie w parę z jednym wilkiem, cechuje go lojalność. Paradoksalnie, przejawia zarówno silne skłonności rodzinne, jak i indywidualistyczne. Postać wilka jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze, długo można by wymieniać przysłowia z wilkiem w różnych językach, czy ślady wilka w sztuce. Do najsłynniejszych można zaliczyć wilczy bilet, nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka, człowiek człowiekowi wilkiem, ciągnie wilka do lasu. Wilk widnieje w herbach wielu miejscowości europejskich, znane jest też nazwisko Wilk, a w niektórych językach jest imieniem bądź jego częścią, jak np. w imieniu Wolfgang. Był ulubionym zwierzęciem Apolla i Marsa, Romulus i Remus w starożytnym Rzymie zostali wykarmieni przez wilczycę. Istnieje też negatywny obraz wilka, wg słynnej bajki, w której jak większość polskich dzieci wie, zjadł babcię Czerwonego Kapturka.

Czego możemy nauczyć się od wilka?

W wielu kulturach wilki są uznawane za nauczycieli, jeśli więc twoim Zwierzęciem Mocy jest wilk, może czas pomyśleć o dzieleniu się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi? Jest silnie połączony z energią księżyca, wyje do niego, co nieodłącznie wiąże się z poszukiwaniem nowych rozwiązań i własnej drogi. „Wzrastanie odbywa się, kiedy uznajesz wszystkie formy życia za swoich nauczycieli. Bądź wilkiem i szukaj przygód. Może przestaniesz wyć a staniesz się Księżycem?”[1]

Clarissa Pinkola Estés w „Biegnącej z wilkami” wymienia następujące zasady rządzące życiem wilków, które jednocześnie uznaje za wskazówki do osiągnięcia harmonijnego życia. Co robią wilki?

 1. Jedzą
 2. Odpoczywają
 3. Wędrują
 4. Są lojalne
 5. Kochają dzieci
 6. Błąkają się w świetle księżyca
 7. Nadstawiają bacznie uszu
 8. Pilnują kości
 9. Kochają się
 10. Często wyją

Autorka „Biegnącej z wilkami” mówi o kobietach i tylko do nich odnosi te czynności, jednak według mnie są to cechy uniwersalne, odnoszące się do obojga płci. Życie wilków jest harmonijne, ponieważ wypełniają je różnorodne elementy, jest tu miejsce na dbanie o siebie, wołanie do Wszechświata w postaci wycia, poszukiwania siebie, pilnowania kości i błąkania się, rozwagi, miłość do siebie nawzajem, do partnera i do dzieci.


Bransoletkę Wilk z surowymi czarnymi turmalinami możecie znaleźć w naszym sklepie

wilk


Czego uczy wilk:

 • kierowania się instynktem, zaufania do wewnętrznego prowadzenia,
 • zweryfikowania swojego poziomu ucywilizowania, przyjrzenia się na ile żyję w zgodzie z moją dziką naturą, a na ile w zgodzie z oczekiwaniami innych;
 • pokory;
 • pojawia się ku przestrodze, aby nie ulegać naciskom grupy, chciwości, żądzy władzy;
 • dbania o siebie, o swoją indywidualność;
 • życia w stadzie;
 • życia w samotności;
 • połączenia z naturą;
 • życia w równowadze, pomiędzy samotnością a życiem w stadzie, i czerpaniem siły z jednego i drugiego;
 • nauczenia się bycia odważnym, silnym i odpornym na napotykane przeciwności.

Wilki za wszelką cenę bronią swojej rodziny, która stanowi dla nich wartość nadrzędną.

Jeśli chcesz naprawdę poznać siebie, warto posłuchać ogromnej mądrości wilka, zwłaszcza, kiedy w jakimś momencie życia przychodzi, jako Zwierzę Mocy. W pięknej opowieści, właściwie poemacie pisanym prozą „Rzęsa z oka wilka”, C. P. Estés przytacza historię dziewczyny, która wbrew przestrogom wyruszyła do lasu, gdzie spotkała wilka. Miał nogę uwięzioną we wnyku, dziewczyna uratowawszy go, powiedziała, aby teraz ją zjadł, jak to się dzieje w bajkach. Na co wilk odpowiedział, że nie są w bajce i dał jej rzęsę ze swojego oka, dzięki której mogła rozpoznawać intencje innych ludzi. Życie ludzkie nie jest bajką ani mitem, podlega ciągłej zmianie, i o ile każdy przekaz kulturowy może być różnorodnie interpretowany, nawoływanie wilka do poszukiwań samego siebie, pozostaje jednoznaczne.

„Ojojoj, ajajaj,
Jest tylko jedno ważne pytanie,
które warto zadać,
piękna dziewczyno,
gdzie jest dusza?
(…)
Idź w las, idź w las. Jeśli nie wejdziesz do lasu, to nic ci się
nie przydarzy i nigdy nie zaczniesz naprawdę żyć.
Idź w las, idź w las.”

Jestem głęboko przeświadczona, że najważniejsze, czego możemy nauczyć się od wilka to wgląd w siebie, obserwacja, na ile żyję w harmonii i zgodzie ze sobą, z pragnieniami swojej duszy na najgłębszym poziome, na wszystkich płaszczyznach życia, a także, częstego weryfikowania poziomu swojej dzikości w kontrze do udomowienia. A jeśli zauważam, jakieś braki przyglądam się temu i biegnę za moim duchowym przewodnikiem wilkiem tam, gdzie dziko i trochę rebeliancko, ale u siebie.

Zwierzęta Mocy

Osoby wkraczające na ścieżkę duchowości powinny być  świadome tego, że cały wszechświat wspiera ich w rozwoju i w tym celu wysyła do nich opiekuńcze siły i energie. Na przykład Zwierzęta Mocy, zwane inaczej zwierzętami totemicznymi. Jeśli chcesz nauczyć się je przyzywać i korzystać z ich mocy, zapraszamy na webinar: Zwierzęta Mocy

Ewelina Wójcik

Źródła:
Karty uzdrawiającej mocy, Jamie Sams, David Carson, Wydawnictwo Czerwony Słoń, Gdańsk 2002
Biegnąca z wilkami, Clarissa Pinkola Estés, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2015
www.czarownice.com

[1] „Karty uzdrawiającej mocy” Jamie Sams, David Carson, Wydawnictwo Czerwony Słoń, Gdańsk 2002

[a] Cytowany fragment pochodzi z „Biegnącej z wilkami”, gdzie autorka C.P. Estés cytuje fragment swojego utworu „The Wolf’s Eyelash

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram