Wrotycz Dalmatyński Pyrethrum

Mrozodporna bylina z rodziny astrowatych, uprawiana często jako roślina ozdobna dla swoich efektownych kwiatów. Pyrethrum to także nazwa naturalnego insektycydu wykonanego z suszonych kwiatów tej rośliny lub z kwiatów Tanacetum coccineum.
Roślina pochodzi z południowo-wschodniej Europy, a dokładniej z Dalmacji. Cała wydziela silny, aromatyczny zapach, odstrasza nim owady od roślin rosnących w jej pobliżu.

źródło: www.plantsgallery.blogspot.com
źródło: www.plantsgallery.blogspot.com

Kwiaty wyglądem przypominają stokrotki, są białe z żółtym centrum, wyrastają na licznych,
dość sztywnych łodygach. Ma niebiesko-zielone liście i osiąga od 45 do 100 cm wysokości. Kwitnie w drugim roku, od czerwca do września, jeśli zostanie przycięta, zakwitnie drugi raz. Preferuje dobrze przepuszczalne, żyzne, suche lub mało wilgotne gleby o pH w zakresie 5,2 do 7,5. Nie może rosnąć w cieniu, wymaga stanowiska jak najbardziej słonecznego.
Jest ważna ekonomicznie jako naturalne źródło środka owadobójczego, który jest używany już od wieków. Kwiaty (bez białych płatków) mieli się na pył i są one stosowane w postaci zawiesiny w wodzie, oleju, albo w postaci proszku. Najwyższa zawartość pyretryny (1,22%) znajduje sie w kwiatach, gdy są one w pełni rozkwitu. Piretryny zawarte w surowcu, atakują system nerwowy wszystkich owadów oraz hamują samice komarów przed gryzieniem.

W większych ilościach są śmiertelne dla owadów, a w mniejszych mają efekt je odstraszający.
Są również szkodliwe dla ryb, ale są znacznie mniej toksyczne dla ptaków i ssaków niż wiele syntetycznych środków owadobójczych. Nie są trwałe, ulegają biodegradacji
pod wpływem światła. Uważane są za jeden z najbardziej bezpiecznych insektycydów stosowanych w uprawach żywności.

Ze względu na naturalne właściwości owadobójcze jest wykorzystywana jako roślina towarzysząca w uprawach ekologicznych i systemie mozaikowym, w celu odparcia szkodników z upraw warzyw i roślin ozdobnych. Odstrasza szkodniki kapusty, mszyce, pluskwy, skoczki,
przędziorki, kleszcze oraz inne szkodniki które można znaleźć w ogrodach i gospodarstwach.
Na przykład posadzona wśród brokułów, chroni je przed szkodnikami.

Stosowana jako remedium na wszy i pchły w starożytnym Rzymie i krajach Bliskiego Wschodu.
Tradycyjnie używana w Chinach jako lek przeciwpasożytniczy.

“Stosowane od starożytności w medycynie i weterynarii. Sproszkowane kwiaty stosowano również doustnie przy parazytozach (chorobach pasożytniczych) układu pokarmowego. Nalewka, nafta i ocet pyretrowe zwalczają pasożyty skórne. np. wszy, pchły, nużeńce.
Surowiec działa przeciwpasożytniczo, owadobójczo i odkażająco. Hamuje odczyny zapalne, zmniejsza wrażliwość na ból.

MagickFind

Jeśli chcesz dostać nasiona to kliknij

http://allegro.pl/show_user.php?uid=7405661

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *